Hirdetés

Meghibásodás miatt oxigén nélkül maradt, és elhunyt három fertőzött a bukaresti intenzíven

•  Fotó: Katasztrófavédelmi Főosztály

Fotó: Katasztrófavédelmi Főosztály

Három koronavírus-fertőzött életét vesztette a bukaresti Victor Babeș kórház mobil intenzív terápiás osztályán, miután tisztázatlan okokból megszakadt a lélegeztetőgépek oxigénellátása – jelentette hétfőn este a román média. Az ügyben bűnvádi eljárás indult.

Krónika

2021. április 12., 21:142021. április 12., 21:14

2021. április 12., 23:182021. április 12., 23:18

A fővárosi egészségügyi intézmény konténer típusú mobil intenzív terápiás osztályán összesen nyolc COVID-19-fertőzöttet ápoltak, és az incidens nyomán hárman életüket vesztették. Az öt másik beteg közül egyet sürgősségi eljárásban a Victor Babeș kórház másik osztályára, négyet pedig három másik bukaresti kórházba szállították.

A mobil intenzív osztályt a belügyminisztérium hatáskörébe tartozó, Raed Arafat államtitkár által irányított katasztrófavédelmi főosztály (DSU) működteti.

Hirdetés

Meg nem erősített hírek szerint Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter kiszállt a helyszínre, hogy tájékozódjon a súlyos incidens okairól, a páciensek állapotáról. A balesetet és a három páciens halálhírét hétfőn este megerősítette a katasztrófavédelmi főosztály. A DSU közösségi oldalán posztolt bejegyzésében közölte, a mobil intenzív osztály személyzete hétfőn délután észlelt hirtelen keletkezett meghibásodást valamennyi lélegeztetőgépnél.

•  Fotó: Katasztrófavédelmi Főosztály Galéria

Fotó: Katasztrófavédelmi Főosztály

Ennek következtében túlnyomás alakult ki a berendezéseknél: a nyomás meghaladta a 6 bar-t, holott ez a maximális érték ezeknél az egészségügyi berendezéseknél. Ezt követően érkezett a helyszínre a lélegeztetőgépek forgalmazójának képviselője, aki azonban a DSU tájékoztatása szerint egyszerűen megtagadta, hogy bemenjen a mobil intenzív terápiás egységbe. „A cég illetékesének teljes, a COVID-19 elleni védőfelszerelést kínált az egészségügyi személyzet, ennek ellenére visszautasította a belépést a kamionba, sőt elhagyta a kórház területét” – olvasható a főosztály közleményében. A DSU tájékoztatása szerint a kórház egészségügyi személyzete manuális lélegeztetéssel pótolta a páciensek oxigénellátását, de csak öt beteget sikerült életben tartaniuk, az incidens során három koronavírus-fertőzött páciens szívleállás következtében elhunyt.

A hatóságok vizsgálatot indítottak annak kiderítésére, mi okból keletkezett nyomásnövekedés a lélegeztetőgépeknél, amelynek következtében a berendezések meghibásodást jeleztek, és leálltak.

Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere hétfőn este bejelentette, feljelentést tett a főváros 3. kerületi bírósági ügyészségén a Victor Babeș kórháznál történt tragédia ügyében. „A felelősöket azonosítani kell és megbüntetni” – szögezte le az elöljáró. A bukaresti rendőrség közölte, hogy az illetékes ügyészség irányításával gondatlanságból elkövetett emberölés címén ismeretlen tettes ellen nyomozás indult az ügyben.

Florin Cîțu kormányfő késő esti sajtónyilatkozatában részvétét nyilvánította a gyászoló családoknak a tragédia után. A liberális miniszterelnök közölte, megbeszélést folytatott az ügyben Lucian Bode belügyminiszterrel, akitől az incidens mihamarabbi kivizsgálását, a vétkesek felelősségre vonását kérte. Cîțu elmondta, azért tartotta fontosnak kiállni a nyilvánosság elé a tragédia nyomán, mert azt tapasztalta, hogy az állami intézmények képviselői „menekülnek a tájékoztatás elől”. „Márpedig az embereknek szükségük van arra, hogy elmagyarázzuk nekik, pontosan mi történt. Nem szabad elfutnunk a kommunikáció elől” – jelentette ki a kormányfő.

Florin Cîțu egyúttal leszögezte: a hatóságok nem tudják garantálni, hogy nem következhet be a bukaresti kórház mobil intenzív osztályán történthez hasonló baleset a jövőben.

Az országban már lassul a koronavírus-fertőzések üteme, de nem enyhül a kórházakra nehezedő nyomás. Bukarestben már napok óta nincs hely a Covid-kórházak intenzív terápiás részlegein, pénteken pedig botrány lett abból, hogy Covid-kórházzá nyilvánították az egyébként félig üres Foișor ortopédiai kórházat, mert az épület kiürítését – a begipszelt, infúzióra kötött páciensek áthelyezését vagy hazaküldését – a járványügyi korlátozások ellen tüntető hangoskodók a csendőrökkel dulakodva próbálták megakadályozni.

Vasárnap, amikor – újabb rekordot döntve – 1531-re emelkedett az intenzív részlegeken ápolt súlyos betegek száma, Florin Cîțu miniszterelnök azt mondta, országos szinten már csak hat üres ágy van az intenzív ellátásra szoruló koronavírusos betegek számára.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 21., vasárnap

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat

A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat
2026. június 21., vasárnap

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot

A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot
2026. június 21., vasárnap

Vállalják a kormányzást a szociáldemokraták

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.

Vállalják a kormányzást a szociáldemokraták
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Források: a Veșteát támogató liberálisok megtámadják a bíróságon a PNL kongresszusán elfogadott határozatokat

Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.

Források: a Veșteát támogató liberálisok megtámadják a bíróságon a PNL kongresszusán elfogadott határozatokat
2026. június 21., vasárnap

Újraválasztották a PNL elnökévé Ilie Bolojant, Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt egyelőre nem zárták ki

Az előzetes várakozással ellentétben nem zárta ki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi rendkívüli kongresszusán a pártból Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt, a párt eddigi első alelnökét.

Újraválasztották a PNL elnökévé Ilie Bolojant, Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt egyelőre nem zárták ki
2026. június 20., szombat

Nem Veștea a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt a politikai folyamatokat latolgató előrejelzési piac szerint

A Polymarket előrejelzési platformon Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminisztert tartják a legesélyesebbnek arra, hogy Románia következő miniszterelnöke legyen, a tárcavezető így megelőzi Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt.

Nem Veștea a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt a politikai folyamatokat latolgató előrejelzési piac szerint
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Kormányfőhelyettessel és miniszterrel erősíti vezetői csapatát a PNL-ben Bolojan

Oana Gheorghiu ügyvivő miniszterelnök-helyettes és Dragoș Pîslaru ügyvivő európai forrásokért felelős miniszter belépett a Nemzeti Liberális Pártba (PNL) – közölte több sajtóorgánum pártbeli források alapján.

Kormányfőhelyettessel és miniszterrel erősíti vezetői csapatát a PNL-ben Bolojan
2026. június 20., szombat

Bár a támogatása még kérdéses, készül a Veștea-kormány programja

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy találkozott Luca Niculescuval, Románia OECD-csatlakozási folyamatának koordinátorával, akit külügyminiszternek javasol a kormányában.

Bár a támogatása még kérdéses, készül a Veștea-kormány programja
2026. június 20., szombat

Veștea diktatúrát kiált és mégsem akar a PNL elnöke lenni

Mégsem száll harcba Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök Ilie Bolojan pártelnök, ügyvivő miniszterelnök ellen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki posztjáért a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.

Veștea diktatúrát kiált és mégsem akar a PNL elnöke lenni
Hirdetés
Hirdetés