
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Százötvenhárom, koronavírus-fertőzött egészségügyi dolgozót és kisegítő személyzetet tartanak nyilván jelenleg Romániában az országos közegészségügyi intézethez befutott adatok alapján. Kolozsvári asszisztens is van a fertőzöttek között.
2020. március 26., 16:262020. március 26., 16:26
2020. március 26., 16:412020. március 26., 16:41
Az egészségügyi minisztérium által csütörtökön közölt adatok szerint a fertőzött dolgozók közül 70-en orvosok, 50-en asszisztensek, tizenöten ápolók, egy felvigyázó, 17 alklamazott pedig a kisegítő személyzet tagja.
Kovászna megyében öt, Konstancán egy, Hunyad megyében 12, Iaşi-ban három, Neamţ és Vrancea megyében 2-2 eset van. Koronavírussal diagnosztizálták a kolozsvári sürgősségi betegellátó egyik asszisztensét. A kolozsvári megyei sürgősségi kórház csütörtökön közölte, március 22-én a járványkórház jelezte, hogy koronavírust mutattak ki egy nőnél, aki korábban, március 20-án a sürgősségi betegellátóra (UPU) került, de tünetei akkor még nem utaltak COVID-19-re.
Amint pozitív lett a koronavírus-tesztje, azonosították az őt ellátó egészségügyi személyzetet. Az UPU dolgozóinak 18 tagjától vettek biológiai mintát, egyikük – egy asszisztensnő – teszteredménye koronavírussal való fertőzöttségre utal. Az ellenőrzéseket most kiterjesztik azokra a személyekre is, akikkel az asszisztensnő érintkezett; 44 személyt vizsgálatnak vetnek alá.
Csütörtöki közleményében a testület emlékeztet arra, hogy az államfőtől a miniszterelnökön át az egészségügyi miniszterig mindenki hangsúlyozta az orvosok védelmének szükségességét, de ez nem mindenütt történik meg, és ezt a feladatot „azonnal és feltétel nélkül” teljesíteni kell.
„Ezt mindenekelőtt az ország egészségügyi biztonsága érdekében kérjük, és csak másodsorban az orvosok egészsége érdekében. Ebben a tekintetben, elsőbbséggel, szükség van az ország valamennyi orvosának azonnali tesztelésére! Azt kérjük, hogy minden beutalt betegnél, hisz most néhány kisebb kivétellel csak az orvosi-sebészeti sürgősségi eseteket fogadják a kórházak, végezzék el a tesztet, függetlenül attól, hogy illeszkedik-e a kórismébe vagy sem, mert a járvány most már a közösségi terjedés fázisában van” – idézi a CMR állásfoglalását az Agerpres hírügynökség.
Ugyanakkor a CMR felkéri az egészségügyi minisztériumot, hogy a háziorvosakat és a járóbeteg-rendelőket is lássák el védőfelszereléssel és fertőtlenítőszerekkel. A dokumentum szerint a testület, a megfelelő kommunikációs csatornákon, már a járvány kezdetén „valós időben” tájékoztatta a kormányt az orvosok számáról, szakokra és megyékre lebontva, valamint a nyugdíjas orvosok számáról és elérhetőségéről. „Biztosítjuk mind az állami hatóságokat, mind az állampolgárokat, hogy önzetlenül, szakszerűséggel és empátiával teljes egészében a rendelkezésükre állunk, jóllehet a fertőzés kockázata a mi esetünkben is legalább azonos a pácienseinkével” – zárul a közlemény.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!