
Vannak olyan kijelölt helyek, ahol piknikezni szabad, de a tűzgyújtás szigorúan tilos
Fotó: Alexandru Nițescu
A május elseje sokak számára jelenti az év első, piknikezéssel összekötött kirándulását, és sokan nem tudják elképzelni a hosszú hétvégét egy kiadós grillezés nélkül – legyen szó otthoni vagy természetközeli sütögetésről, kolbászról, flekkenről vagy éppen a tájainkon is népszerű miccsről/csevapcsicsáról. Arra azonban, hogy hol és milyen körülmények között lehet sütögetni, igen szigorú szabályai vannak, a kiszabható bírság pedig a 3000 lejt is eléri.
2026. május 01., 09:032026. május 01., 09:03
2026. május 01., 11:512026. május 01., 11:51
A piknikezés csak a hatóságok által kijelölt területeken engedélyezett, a tűzgyújtás pedig szigorúan az erre a célra kialakított helyekre korlátozódik – szögezi le sommásan a 2012/54-es számú törvény, amely a szabálysértőkre kiszabható bírságokról is rendelkezik. A jogszabály meghatározza a piknikezésre vonatkozó szabályokat az állam, valamint a közigazgatási egységek köz- és magántulajdonában lévő területeken. A cél egyértelmű: a környezetre és a lakosság egészségére gyakorolt negatív hatások megelőzése, csökkentése és megszüntetése, amelyeket e tevékenységek nem megfelelő gyakorlása okoz.
A törvény bevezeti a „kijelölt nyilvános forgalmú területek” fogalmát is, vagyis azokat a helyeket, ahol az emberek általában szabadidejüket töltik, függetlenül attól, hogy azok kifejezetten erre a célra lettek-e kialakítva, vagy csak a hatóságok jelölték ki.
A törvény egyik legfontosabb eleme a piknikezésre alkalmas területek egyértelmű kijelölése. A piknikterületek üzemeltetőinek a környezetvédelmi, városrendezési és erdőgazdálkodási jogszabályok betartásával kell kialakítaniuk ezeket a területeket. A környezetre gyakorolt hatást minimálisra kell csökkenteni, tilos az erdőirtás, a vízfolyások átalakítása, valamint a túlzott beton- és aszfaltozás. Gyakorlatilag a területeknek a lehető legtermészetközelibbnek kell maradniuk, ugyanakkor optimális feltételeket kell biztosítaniuk a piknikezéshez.
Az előbbiek olyan területek, amelyek az állam vagy a helyi önkormányzatok köz- vagy magántulajdonában vannak, és piknikezéshez szükséges felszereléssel és létesítményekkel rendelkeznek. Ezek az egyetlen helyek, ahol a tűzgyújtás törvényesen megengedett.
Grillezni csak a hatóságilag kijelölt helyeken lehet, ellenkező esetben tetemes bírság lehet a vége
Fotó: Kocsis Károly
Ezzel szemben a „piknikezésre kijelölt területek” általában parkok vagy a településhatáron belüli erdők szélén találhatók. Itt piknikezni lehet, de tüzet gyújtani nem. Más szavakkal, a szabadban lehet étkezni, de grillezni nem.
Ám fontos aláhúzni, hogy piknikezni is csak ezeken a helyeken szabad. Egyetlen kivétel van: azok az esetek, amikor a törvény szerint engedélyezett alkalmi rendezvényeket szerveznek. Egyébként minden grillezés az erdőben, a mezőn vagy a vízparton, a hatóságok által kijelölt területeken kívül illegálisnak minősül.
A törvény részletesen szabályozza a szabadban tartózkodók viselkedési szabályait is. A magánszemélyek kötelesek megóvni a meglévő infrastruktúrát – az információs tábláktól kezdve az építményekig és kerítésekig. A hulladékot kizárólag a kijelölt helyeken szabad elhelyezni, és a szabályoknak megfelelően szelektíven kell gyűjteni.
A szabályok olyan, látszólag apró, de a környezetvédelem szempontjából fontos részletekre is kiterjednek: tilos a meggyújtott cigarettákat a kifejezetten erre a célra kialakított helyeken kívül eldobni, valamint a higiéniai termékeket a vízfolyások közelében használni.
Ezen kötelezettségek be nem tartása szabálysértésnek minősül, és bírsággal büntethető. A törvény szerint
A bírságok számos szabálysértés esetén kiszabhatók, a hulladék eldobásától vagy a tiltott helyeken történő tűzgyújtástól kezdve a környezet rongálásáig vagy a piknikezőhelyeken érvényes viselkedési szabályok be nem tartásáig.
A szabálysértések megállapítását és a szankciók kiszabását nem egyetlen intézmény végzi. A törvény előírja, hogy több hatóság is beavatkozhat, a hatásköröknek megfelelően. Ezek közé tartozik a környezetvédelmi őrség, a helyi közigazgatási hatóságok, de a közrendvédelmi szervek is, mint például a Román Rendőrség és a Román Csendőrség, valamint a helyi rendőrség. Ezek az intézmények jogosultak ellenőrizni a piknikezés céljából kialakított helyeket, az ott tartózkodók személyazonosságát, és adott esetben kiutasíthatják a területről azokat, akik nem tartják be a szabályokat.
De nem csak a közterületen való grillezésre vonatkoznak szabályok – kevesen tudják, de az otthoni grillezés miatt is kiróható bírság. Romániában ugyan a saját telken történő grillezés nem tiltott, de a kivitelezése több törvény hatálya alá esik: a tűzvédelem, a környezetvédelem és a közrend szabályai egyaránt érintik – irányította rá a figyelmet nemrég közölt összeállításában a Bihari Napló.
A tűzvédelemről szóló 2006/307-es törvény alapján a nyílt lángot – így a grillt is – biztonságos távolságra kell elhelyezni az épületektől, kerítésektől és minden gyúlékony anyagtól. Tilos tüzet gyújtani erős szélben vagy száraz növényzet közelében, mivel ilyenkor jelentősen megnő a lángok tovább terjedésének kockázata. A tüzet folyamatosan felügyelni kell, és használat után teljesen el kell oltani.
Ha a grill fix építmény – például téglából vagy betonból készült –, akkor a polgári törvénykönyv előírásait is figyelembe kell venni, amely legalább 60 centiméteres távolságot ír elő a telekhatártól. Ez azonban csak a minimum: a gyakorlatban a szakértők szerint legalább 3 métert érdemes tartani a szomszéd kerítésétől, ideális esetben pedig 4–5 métert, hogy elkerülhető legyen a füst és a szag miatti konfliktus. Még a szabályos elhelyezés mellett is előfordulhat, hogy a túlzott füst vagy kellemetlen szag miatt a szomszédok panaszt tesznek.
Nem csak piknikezés idején, hanem az otthoni grillezésnek is megvannak a maga szabályai
Fotó: Pixabay.com
A téglából épített, fix grilleknél legalább 3 métert ajánlott tartani a háztól, hogy a hő és a szikrák ne jelentsenek veszélyt. A faszenes vagy fatüzelésű grillek esetében még nagyobb, legalább 3–4 méteres távolság szükséges minden gyúlékony szerkezettől, mivel ezek intenzív hőt és sok szikrát termelnek; érzékenyebb burkolatok esetén érdemes ezt 4–5 méterre növelni.
A gázgrillek valamivel biztonságosabbak, de ezeknél is indokolt a legalább 2–3 méteres távolság, különösen a gázpalack miatt. Az elektromos grillek jelentik a legkisebb kockázatot, ezek akár 1–2 méterre is elhelyezhetők, ha biztosított a megfelelő szellőzés és nincs gyúlékony anyag a közvetlen közelben. Fontos szabály az is, hogy a grill nem használható hulladékégetésre. A levelek, ágak vagy bármilyen más hulladék elégetése még saját udvarban is tilos, és súlyos környezetvédelmi bírságot vonhat maga után. A grill kizárólag ételkészítésre szolgál, megfelelő tüzelőanyagokkal, például faszénnel vagy erre a célra előkészített száraz fával.
A tűzvédelmi előírások megsértése 1000 és 2500 lej közötti büntetéssel járhat, súlyosabb esetben – ha a tűz elszabadul – akár 5000 lej vagy annál is több lehet a bírság, sőt extrém helyzetben büntetőjogi felelősség is felmerülhet. A hulladékégetésért a környezetvédelmi szabályok alapján 5000 és 15.000 lej közötti bírság szabható ki. Emellett a szomszédokat zavaró füst, szag vagy zaj miatt, a közrendről szóló törvény alapján, 200 és 1000 lej közötti büntetés is kiszabható.

Az idei május elsejei hosszú hétvégére mintegy 30 százalékkal nőtt a miccs iránti kereslet, a feldolgozók mintegy 18 millió csórékolbász értékesítésével számolnak – nyilatkozta Dana Tănase, a Román Hússzövetség (ARC) ügyvezető igazgatója.
Az új kormánynak alapjaiban kell szakítania a Bolojan-féle megszorító politikával – jelentette ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnökkel folytatott hétfői egyeztetés után.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök az USR vezetőivel folytatott hétfői egyeztetés után úgy nyilatkozott, bízik abban, hogy a párt bizalmat szavaz majd kormányának a parlamentben. Dominic Fritz pártelnök ezt valószínűtlennek nevezte.
A bukaresti táblabíróság hétfőn elutasította Gheorghiţă Vlad tábornok, a román hadsereg vezérkari főnöke kérelmét, hogy a DNA adja vissza mobiltelefonját.
Egy olyan kormány, amely nem támaszkodik kifejezett politikai támogatásra, nem jelent megoldást Románia számára – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnökkel folytatott hétfői megbeszélés után.
A román fél „írásban és szóban is megfogalmazott, meglehetősen határozott” álláspontot közvetített Ukrajna felé a konstancai kikötőben felrobbant drón miatt – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
Hétfőn kezdi meg a tárgyalásokat a parlamenti pártokkal a Nicușor Dan elnök által kormányalakításra felkért Eugen Tomac annak érdekében, hogy parlamenti többséget szerezzen szakértői kabinetje számára.
Egy lupényi férfi ellen indult hajtóvadászat, miután rálőtt volt barátnőjére és annak családjára.
A Rezidens Orvosok Multidiszciplináris Szövetsége vasárnap részvétét fejezte ki a Floreasca kórház rezidens orvosa családjának, aki meghalt szombaton, miután eszméletlenül találtak rá az egészségügyi intézmény mosdójában.
Hétfőn kezdődik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.
szóljon hozzá!