
Klaus Johannis államfő védőmaszkban jelenti be a várható intézkedéseket a Cotroceni-palotában
Fotó: Presidency.ro
Május 15-e után a hatóságok feloldják a személyekre vonatkozó jelenlegi korlátozások egy részét, de kötelezővé válik a védőmaszk használata nyilvános zárt helyeken és tömegközlekedési eszközökön – jelentette be szerdán Klaus Johannis államfő.
2020. április 22., 14:142020. április 22., 14:14
2020. április 22., 16:512020. április 22., 16:51
Az államelnök a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában elmondta, nem fogja meghosszabbítani a május 15-éig tartó, az új típusú koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotot. A jövő hónap közepétől ennek megfelelően feloldják a korlátozó intézkedések egy részét, többek között az egyéni helyváltoztatásra vonatkozó megszorításokat.
Az államelnök közölte, kötelezővé válik a védőmaszk használata nyilvános beltéri helyeken és tömegközlekedési eszközökön május 15-e után az országban. Az államfő elképzelhetőnek tartja, hogy a maszk viseléséről csak jövő évben lehessen lemondani. A jövő hónap közepétől, vagyis a sürgősségi állapot lejártától ugyanakkor eltekintenek a kijáráskor jelenleg szükséges, saját felelősségre kitöltött nyilatkozattól. Addig azonban hatályban maradnak a jelenlegi szigorú korlátozások, például a köztéri gyülekezésre vonatkozó tiltások.
„Ne képzeljük azt, hogy május 15. után megszűnnek a jelenlegi korlátozások, és az élet visszatér a normális kerékvágásába. Bizonyos megszorításokat feloldunk, másokat viszont megőrzünk. Lépésről lépésre, a COVID-19 esetek alakulása szerint próbálunk majd beilleszkedni egy új normalitásba, mert sajnos a szakemberek, kutatók, orvosok azt mondják, hogy a vírus nem tűnik el. Meg kell találnunk a módját, hogy együtt éljünk ezzel a vírussal, ezzel a járvánnyal” – hívta fel a figyelmet az államfő. Hozzátette: nemsokára bemutatnak egy „elég részletes” tervet a korlátozó intézkedések lazítására vonatkozóan.
Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis elmondta azt is, hogy szerdán megbeszélést folytat a tanügyminisztérium képviselővel és kidolgoznak egy konkrét tervet az iskolák újraindítására. „Fokozatosságra épülő tervet dolgozunk ki. Pontosan meghatározzuk, hogy melyik tevékenység mikor kezdődhet el. Az oktatás rendkívül fontos tevékenység, és már ma délután megbeszélést tartok a tanügyminisztérium vezetőségével, hogy kidolgozzuk a diákok iskolába való visszatérésének konkrét tervét” – hangoztatta az államfő, aki hozzátette: hasonló tervet dolgoznak ki a gazdaság újraindítására is.
Klaus Johannis szerdán a Cotroceni-palotában tartott megbeszélést a koronavírus-járvány kezelésére hozott intézkedésekről Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel, Nelu Tătaru egészségügyi miniszterrel és Raed Arafat belügyi államtitkárral, a katasztrófavédelmi igazgatóság vezetőjével.
Romaniában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!