
Fotó: Gábos Albin
A 65 éven felüliek egy megszabott idősávban elhagyhatják otthonukat a kijárási tilalom ideje alatt is – jelentette be kedd este Ludovic Orban miniszterelnök. A kormányfő gyakorlatilag az államelnök korábbi nyilatkozatára cáfolt rá.
2020. március 24., 20:302020. március 24., 20:30
2020. március 24., 20:562020. március 24., 20:56
A kormányfő cáfolta azokat a „híreszteléseket”, miszerint a kijárási tilalom ideje alatt a 65 éven felüliek egyáltalán nem hagyhatják el otthonukat. „Közismert tény, hogy az idős személyek, a nyugdíjasok vannak a leginkább kitéve a megbetegedés kockázatának. A lakhelyelhagyási tilalom egyetlen célja az, hogy védjük őket, de lesz egy megszabott időintervallum, amely alatt elhagyhatják otthonukat” – fogalmazott a kormányfő.
„Ugyanakkor kimehetnek majd egy sétára is” – nyomatékosította. Megjegyzendő, a nap folyamán korábban Klaus Johannis államfő beszélt arról, hogy a legveszélyeztetettebb, 65 év feletti korosztály számára teljes kijárási tilalmat rendelnek el Romániában. „Saját érdekükben gyakorlatilag állandóan otthon kell tartózkodniuk” – fogalmazott Johannis. Ludovic Orban este rámutatott, a belügyminiszter az este folyamán ismertetni fogja az újabb óvintézkedésekről szóló katonai rendeletet.
A miniszterelnök megerősítette egyúttal, hogy a kedden már beharangozott új katonai rendelet értelmében az elkövetkezőkben napközben is korlátozzák a kijárást. A kormányfő hangsúlyozta, míg eddig 22 és 6 óra között volt érvényben a lakhelyelhagyási tilalom, az új rendelet értelmben 6 óra és 22 óra között is érvényes lesz. Ez azt jelenti, hogy csak akkor hagyhatják el lakásukat az emberek, ha a munkahelyükre mennek, ha alapszükségleti cikkeket kell beszerezniük, vagy ha halaszthatatlan orvosi vizsgálatra szorulnak. „A rendelet ugyanakkor lehetővé teszi a lakhely körüli mozgást és az állatsétáltatást” – magyarázta Orban, hozzátéve, a hadsereg katonái részt vesznek az őrjáratokban és támogatják a határrendőrség munkáját is.
A miniszterelnök hozzátette, kormánya célja, hogy 5-7 napon belül napi kétezer, vagy annál is több koronavírus-tesztet tudjanak elvégezni. Elmondta azt is, hogy a kormány minden erőfeszítésével igyekszik beszerezni a COVID-19 betegség ellen védő felszereléseket, egyes, általa meg nem nevezett cégek vagy államok döntése miatt azonban szerinte nem sikerült szerződést kötniük a beszerzés céljából.
Orban kérdésre válaszolva elmondta, a bankhitelek havi törlesztésének elnapolásáról szóló esetleges intézkedést a kormánynak a Román Nemzeti Bankkal (BNR) és a pénzügyi-banki szférával közösen kell meghoznia. Kifejtette, abban a pillanatban, amikor a pénzügyi-banki szféra nem pumpál több pénzt a gazdaságba, nem ad kölcsönt a vállalatoknak, nem ad hiteleket a lakosság, az állam számára, a gazdaság nagyon súlyos helyzetbe kerül. „Nekünk támogatnunk kell a vállalatokat és az állampolgárokat, akikre közvetlenül vagy közvetett módon kihatnak a megszorító intézkedések, hogy átütemezzék banki hiteleik fizetését, hogy elhalaszthassák bizonyos havi részletek kifizetését. Mi készen állunk felvállalni a kamat egy részének a kifizetését is, azonban egy ilyen intézkedést a jegybankkal, a pénzügyi-banki szférával közösen kell meghoznunk” – fejtette ki Orban a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!