
Nicolae Ciucă kormányfő szerint három hónap elteltével elemzik a helyzetet, és ennek függvényében döntenek a további lépésekről
Fotó: gov.ro
Ötven banival fogja kompenzálni a kormány az üzemanyag fogyasztói árának emelkedését júliustól, az összeg felét az állam állja – jelentette be csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2022. június 23., 13:472022. június 23., 13:47
2022. június 23., 15:212022. június 23., 15:21
A liberális kormányfő szerint szakértőkkel folytatott egyeztetést követően döntött a bukaresti kabinet a kompenzációs megoldás mellett. „Annak érdekében, hogy a román állampolgárok és a cégek kevesebbet fizessenek az üzemanyagért, szakértőkkel közösen arra a megoldásra jutottunk, hogy fix összegű, literenként 50 banis kompenzációt nyújtunk” – közölte a román kormányfő a Victoria-palotában rendezett sajtótájékoztatóján. Nicolae Ciucă elmondta, a kompenzáció keretében az összeg felét az állam állja, a másik felét pedig a kőolajipari társaságokra hárítják.
Az intézkedés volumene 2 milliárd lejre rúg, amelynek felét az állami költségvetésből fedezik. A kompenzációs mechanizmus három hónapra – július, augusztus és szeptember – lesz érvényes. Ciucă szerint hasonló intézkedés van érvényben többek között Spanyolországban és Franciaországban.
Különben sem az állam, sem a kőolajipari társaságok számára nem jelent gondot előteremteni a literenkénti 50 banis kompenzációt. A román állam idén január és június között 600 millió eurós többletbevételre tett szert a benzin és a gázolaj emelkedése nyomán jövedéki adók és illetékek formályában a tavalyi év első feléhez képest, ugyanakkor a kőolajipari társaságok közül a részben osztrák tulajdonban lévő OMV Petrom (amelyben a román állam is részvényes) 2021-ben megduplázta, 1,54 milliárd lejre növelte a nyereségét 2020-hoz képest.
A bukaresti balliberális nagykoalíció keretében a növekvő társadalmi elégedetlenség nyomán napok óta dúl a vita annak kapcsán, hogy a kormány milyen megoldással válaszoljon a benzin és gázolaj drágulására. A román Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői Virgil Popescu liberális energiaügyi minisztert sürgették, hogy az üzemanyagok árának hatósági korlátozására dolgozzon ki javaslatot, míg a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai Adrian Câciu szociáldemokrata pénzügyminisztertől várták a megoldást, arra hivatkozva, hogy az üzemanyag árának jelentős részét a költségvetésbe kerülő áfa és jövedéki adó teszi ki. A liberálisok szerint az árstop hiányt idézhet elő, a szociáldemokraták pedig azzal érveltek, hogy nincs semmi garancia arra, hogy csökkeni fog a fogyasztói ár, ha lefaragják az adóterheket.
Az alakulat Facebook-bejegyzésében rámutat: a párt az utóbbi napokban több megoldást is javasolt, amellyel jelentős mértékben lehetne csökkenteni az üzemanyagok fogyasztói árát. A PSD közölte, tiszteletben tartja a kormányfő döntését, de továbbra is úgy véli, hogy az általa javasolt árkorlátozás vagy a haszonkulcs korlátozása eredményesebb megoldás lett volna. A PSD szerint ugyanis más országok tapasztalata azt mutatta, hogy az árkompenzáció csak néhány hétig segített, aztán az üzemanyag ára már meghaladta azt a szintet, amelyen a kompenzáció bevezetésekor volt. A Marcel Ciolacu vezette alakulat előrebocsátotta: ha a kereskedők a kompenzáció ellenére is emelik az üzemanyagok árát, akkor javasolni fogja a koalícióban az árplafon bevezetését vagy a haszonkulcs korlátozását.
Romániában több mint másfélszeresére drágult az üzemanyag az év eleje óta, ugyanakkor június második felében 63 százalékkal többe kerül a benzin és a gázolaj, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A közösségi oldalakon az autósok tiltakozó akciókat szerveznek, csekély mértékű üzemanyagot tankolva helyenként órákra megbénítják a töltőállomások forgalmát. A fuvarozók országos szövetsége (FORT) a múlt héten az üzemanyag árának hatósági korlátozását követelte Magyarország és Szlovénia példájára hivatkozva. A román versenytanács által működtetett árfigyelő honlap szerint jelenleg a legolcsóbb gázolaj 9,16 lej, a legolcsóbb benzin pedig 8,56 lej literenként.

Kormányzati és koalíciós szinten egyaránt terítékre került szerdán az üzemanyagok meredek drágulásának kérdése Bukarestben. A nagykoalíció vezetőinek megbeszélésén az az elvi megállapodás született, hogy a kormány három hónapra, júliusban, auguszt
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!