
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Jelenleg mintegy húsz személy kórházi, ezer pedig otthoni karanténban tartózkodik Romániában a koronavírusnak az országba való behurcolását megelőző intézkedések keretében. Ludovic Orban kormányfő arra kéri olaszországi honfitársait, egyelőre ne térjenek haza.
2020. február 25., 11:532020. február 25., 11:53
2020. február 26., 11:552020. február 26., 11:55
Victor Costache ügyvivő egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint az országban körülbelül 4000 karanténhelyet tartanak fenn koronavírusos megbetegedések esetére. A tárcavezető az operatív törzs hétfő esti ülését követően elmondta, országszerte 2500 ágyat tartanak fenn a járványkórházakban, ezek közül 95 intenzív terápiás osztályon.
Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár közölte: Bukarestben vesztegzár alatt van két személy, akik a kínai Vuhan tartományból érkeztek, valamint hatan, akik a Diamond Princess turistahajón tartózkodtak. „Egyiküknek sincsenek koronavírusra utaló tüneteik” – tette hozzá. Dolj megyében nyolc személy van karanténban, ők az olaszországi Lodi megyéből érkeztek. Vasárnap este Galaţi megyében is karanténba került három személy.
Ezzel egy időben Ludovic Orban kijelölt miniszterelnök felhívást intézett a lakossághoz, hogy csak a legszükségesebb esetben utazzanak a koronavírusos fertőzések által sújtott olaszországi régiókba. Orban a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta: a hatóságoknak nehezebb dolguk van a koronavírus terjedésének megakadályozásában olyan esetekben, amikor az emberek személygépkocsival jönnek haza Olaszországból. A miniszterelnök hangsúlyozta a személyes felelősség szerepét ilyen esetekben, és negatív példaként említette azoknak a román állampolgároknak az esetét, akik az olasz Sadova településről a hatóságok értesítése nélkül utaztak haza Romániába. „Szerencsére azonosítottuk őket” – tette hozzá a kormányfő.
Ismeretei szerint körülbelül 8000 román állampolgár tartózkodik a koronavírus miatt vesztegzár alá helyezett olaszországi településeken, de az érintett régióban élő románok száma eléri a 200 ezret. Románia ezért más országokhoz viszonyítva veszélyeztetettebb helyzetben van, mert elkerülhetetlen a két ország közötti utasforgalom. „Felhívást intézek az országban lévő románokhoz, hogy kerüljék az utazást a fertőzésveszélyes területekre. Minden utazást el kell kerülni, amely nem feltétlenül szükséges” – szögezte le Orban.
Azt is elmondta, hibásan cselekszik, aki a koronavírustól való félelmében jön haza Olaszország fertőzésveszélyes területeiről, mert veszélybe sodorja családtagjai, barátai egészségét.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
1 hozzászólás