
Fokozottan ellenőrzik a repülőtereken is az Észak-Olaszországból hazatérő román állampolgárokat
Fotó: Beliczay László
Megelőző jelleggel felügyelet alá és 14 napos otthoni karanténba helyezett a Temes Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) három személyt, akik vasárnap a temesvári Traian Vuia repülőtérre érkeztek az olaszországi Bergamóból. Fehér megyében félszáz diákot és pedagógust zárnak el két hétre.
2020. február 23., 18:442020. február 23., 18:44
2020. február 26., 11:562020. február 26., 11:56
Cornelia Bubatu, a Temes megyei DSP szóvivője az Agerpres hírügynökségnek elmondta, a temesvári mentőszolgálatot előbb arról értesítették, hogy két személy érkezett a repülőgéppel Bergamóból, akik azon a vidéken jártak, ahol több, koronavírussal fertőzödött személyt azonosítottak. A hatóság szakemberei kiszálltak a repülőtérre és gyakorlatba ültették az ilyenkor indokolt eljárást. Kiderült, hogy három személyről van szó, akik azonban nem jártak a járvány sújtotta vidéken.
„A három személyt orvosi vizsgálatnak vetették alá, és megállapították, hogy nincs fertőzésre utaló szimptómájuk, jó egészségi állapotban vannak. Megelőző jelleggel azonban mindhármukat 14 napos karanténba helyezték lakhelyükön és figyelemmel kísérjük az állapotukat” – magyarázta Cornelia Bubatu. Hasonlóképpen tizennégy napra karanténba fogják helyezni hazatértükkor az egyik gyulafehérvári középiskola több tucat tanulóját és tanárát, akik néhány nappal ezelőtt utaztak el az olaszországi Veneto tartományba, ahol több, koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak az olasz hatóságok az elmúlt napokban.
„Beszéltem az egyik kísérő tanárral, aki elmondta, hogy miután tudomásukra jutottak az esetek (több, koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak a tartományban – szerk. megj.), kerülték az érintkezést az emberekkel és maszkot viseltek” – mnyilatkozta Nicolae Albu az Agerpres hírügynökségnek. Alexandru Sinea, a megyei közegészségügyi igazgatóság ügyvezető igazgatója a hírügynökségnek elmondta, 45 diákból és 6 kísérő tanárból áll a csoport, amely csütörtökön utazott el Olaszországba. A tervek szerint a csoport tagjainak még néhány napot ott kellett volna tölteniük, azonban az aggodó szülők a gyerekek mihamarabbi hazatérését kérték. A gyerekek a gyulafehérvári Regina Maria Művészeti Líceum tanulói.
Riadókészültséget foganatosítottak a hatóságok vasárnap Buzău megyében is miután egy Olaszországból hazatért nő orvoshoz fordult, mondván: a nyugat-európai országban kapcsolatba került egy koronavírussal fertőzött személlyel. Az 52 éves nőt – akin eddig nem mutatkoztak a megbetegedés jelei – izolálták. Vasárnap estére karanténba helyeztek Galacon két férfit és egy nőt, akik ugyanazzal a mikrobusszal utaztak Romániába Bresciából, mint a buzăui nő. Közben a Dolj megyei Bechetben vasárnap este mintegy félszáz helyi lakos vonult a polgármesteri hivatal elé tiltakozni az ellen, hogy a hatóságok a város gimnáziumának bentlakásában tervezik elhelyezni a karanténba helyezett észak-olaszországi régióból érkező román állampolgárokat. Az éjszaka folyamán 179 utassal a fedélzetén Craiován landol egy Bergamóból érkező repülőgép, a megyeszékhelytől száz kilométerre fekvő Bechet lakosai azonban hevesen ellenzik, hogy a helyi gimnázium tőszomszédságában lévő kollégiumban helyezzék karanténba az embereket.
Ezzel egy időben Adrian Streinu Cercel, a bukaresti Matei Balş intézet vezetője úgy nyilatkozott: az egészségügyi hatóságok 14 napos karanténba fogják helyezni azokat a személyeket, akik az olaszországi Veneto és Lombardia tartományból érkeznek Romániába.
Arra a kérdésre, hogy miként fognak eljárni a hatóságok azon személyek esetében, akik azokból a térségekből érkeznek, ahol több koronavírus-fertőzéses eset van, és nem tartják be az egészségügyi hatóságok javaslatait, Streinu Cercel leszögezte: ha nem tartják be azokat, szankciókra számíthatnak, de reméli, nem fajul idáig a helyzet. „A bukaresti karantén-központ helyeit azoknak tartjuk fenn, akiket a román légierő katonai repülőgépekkel hazaszállít, a többi személynek a lakásán kell karanténba vonulnia a közegészségügyi igazgatóság felügyelete alatt” – jelentette ki Streinu Cercel az Agerpres hírügynökségnek.
Rámutatott, a Matei Balş Intézet fel van készülve a páciensek fogadására, és a többi három – Kolozsváron, Temesváron és Iaşiban létrehozott – központ személyzetét is megfelelő szakmai felkészítésben részesítették. Az orvos szerint a kínai kutatók kifejlesztettek egy oltást, amely azonban még tesztelés alatt áll. „Ha hatékonynak bizonyul, gyorsan szét fogják osztani az oltást” – mondta Streinu Cercel.
Az olasz hatóságok szerint egyébként nincsenek román állampolgárok a koronavírus-gyanús személyek között. A román egészségügyi minisztérium vasárnaőpi tájékoztatása szerint nagy a valószínűsége annak, hogy Románia területén jelennek meg esetek, mivel az Olaszországban élő román állampolgárok gyakran utaznak haza, és közöttük vannak olyanok, akik Kínában jártak. A minisztérium szerint fokozzák ugyanakkor az ellenőrzéseket az országhatárokon, beleértve a nemzetközi repülőtereket is; ennek érdekében, ha szükséges, a minisztérium ideiglenes jelleggel áthelyez személyzetet a megyei egészségügyi igazgatóságoktól. „Az egészségügyi intézmények kötelesek azonnal jelenteni a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak minden olyan esetet, amelyben felmerül a fertőzöttség gyanúja” – szerepel a tárca közleményében.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!