
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hatvanötre emelkedett a koronavírus-fertőzéssel összefüggésbe hozható elhalálozások száma az országban – jelentette hétfő este a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs. Nem sokkal később a bukaresti hatóságok karantén alá vonták Suceava városát és vonzáskörzetét.
2020. március 30., 22:282020. március 30., 22:28
2020. március 31., 11:172020. március 31., 11:17
Mindez azt jelenti, hogy az előző naphoz, vasárnaphoz képest huszonkettővel emelkedett a halottak száma Romániában; ez az eddigi legnagyobb növekedés az elhalálozások terén 24 óra leforgása alatt a koronavírus romániai megjelenése óta.

Újabb három személy halálát okozta a koronavírus Romániában – közölte kedden a stratégiai kommunikációs törzs (GCS).
Marcel Vela román belügyminiszter hétfőn késő este bejelentette, hogy teljes vesztegzárat rendeltek el Suceava városa teljes területén, megelőzendő a fertőzés továbbterjedését. A tárcavezető elmondta, a 6-os számú katonai rendelet értelmében a 116 ezer lelkes moldvai megyeszékhely vonzáskörzetéhez tartozó nyolc település is karantén alá kerül. A belügyminiszter szerint a Romániában előzmény nélküli intézkedést az indokolja, hogy az országban eddig diagnosztizált 2109 koronavírus-fertőzött közül 593-at, továbbá a halálos áldozatok harmadát Suceaván regisztrálták.
Az elrendelt karantén keretében tilos a személyforgalom az érintett települések között. (A belügyminiszteri bejelentés idején a rendőrség és a hadsereg le is zárta városba vezető utakat). A vesztegzár alá vont övezetbe kizárólag az árufuvarozásban tevékenykedők, a gazdasági, védelmi, közgazgatási, távközlési, közszolgáltatási ágazatban dolgozók léphetnek be, illetve hagyhatják el azt. Suceava megye teljes közgazgatási területét ugyanakkor védelmi övezetté nyilvánítják.
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Egyébként a 40 és 80 év közötti, nemrég elhunyt pácienseket az elmúlt időszakban utalták be a Suceava megyei sürgősségi kórház különböző osztályaira. A kommunikációs törzs szerint a betegek a március 22 és 29 közötti időszakban haláloztak el, és valamennyiük esetében hétfőn igazolták vissza a teszteredmények a koronavírus-fertőzöttséget.
A kór hazai gócpontjának már több mint egy hete Suceava megye számít. Itt a megyei kórház több mint száz orvosa, nővére és ápolója fertőződött meg a kórházvezetés elhibázott döntései következtében. A suceavai kórház menedzserét múlt szerdán leváltották, a kórházat fertőtlenítették, és kizárólag koronavírus-fertőzöttek fogadására rendezték be. Victor Costache egészségügyi miniszter a múlt héten többek között azért volt kénytelen lemondani tisztségéről, miután több hazai kórházban is orvosok és páciensek tucatjai fertőzték meg egymást koronavírussal.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!