
Fotó: Presidency.ro
A román belügyminisztérium és az ortodox egyház között a húsvéti ünnepre vonatkozó megállapodás visszavonására szólította a bukaresti kormányt Klaus Johannis államfő, bírálva a korlátozó intézkedések lazítását célzó kezedeményezést.
2020. április 15., 12:222020. április 15., 12:22
2020. április 15., 14:352020. április 15., 14:35
Az államfő szerdán arra reagált, hogy előző este Marcel Vela belügyminiszter bejelentette: a belügyi tárca és a román görögkeleti egyház megállapodása értelmében a koronavírus-járvány kijárási korlátozásai közepette belügyi alkalmazottak segítik az ünnepi pászka és a szent láng szétosztását az ortodox húsvét alkalmával. A Cotroceni-palotában tett sajtónyilatkozatában Johannis többször is kihangsúlyozta, hogy a járványügyi helyzet közepette szó sem lehet a korlátozó intézkedések enyhítéséről.
„Meglehet, nem jutott el érthetően mindenkihez az előző napi üzenetem, miszerint a parancs továbbra is az marad: maradjatok otthon! Sajnálatos azt tapasztalni, hogy a legjobb szándék sok esetben a legnagyobb bonyodalmat okozza” – emlékeztetett Johannis arra, hogy kedden írta alá a szükségállapot harminc napos meghosszabbításáról szóló elnöki rendeletet. Az államfő „túlzottan optimistának” nevezte a belügyminisztérium és az ortodox egyház megállapodása kapcsán tett nyilatkozatokat.
Klaus Johannis közölte, nyilatkozatát követően megbeszélést folytat Ludovic Orban miniszterelnökkel, Marcel Vela belügyminiszterrel és a kormány többi tagjaival. A tanácskozáson az államfő a belügy és az egyház közötti megállapodás újragondolására, továbbá arra kéri a kormányfőt, találjon egy más formát, amely tiszteletben tartja a „Maradj otthon” elvét, és illeszkedik a szükségállapot meghosszabbításának követelményeihez. „Drága románok, függetlenül attól, hogy mások mit mondanak nektek, én ugyanazt mondom, amit az orvosok, szakértők, az Egészségügyi Világszervezet: maradjatok otthon! Ellenkező esetben az ünnepek után temetések lesznek” – hangzott az államfő felszólítása.
Fotó: Presidency.ro
Ludovic Orban miniszterelnök egyébként kedd este úgy nyilatkozott: amennyiben tiszteletben tartják a belügyminisztérium és az ortodox egyház közötti megállapodásban foglaltakat, nem áll fenn a koronavírus terjedésének kockázata. „Az együttműködést úgy gondolták ki, hogy ha tiszteletben tartják az abban foglaltakat, akkor nem áll fenn a vírus terjedésének veszélye” – jelentette ki a kormányfő a Realitatea Plus hírtelevízió műsorában. Marcel Vela belügyminiszter ugyanakkor szerdán úgy nyilatkozott: korábban az államfőt és a miniszterelnököt egyaránt tájékoztatta a Daniel ortodox pátriárkával kötött egyezményről, és szerinte Johannis és Orban beleegyezett a húsvéti megállapodásba.
„Természetes, hogy miniszteri minőségemben értesítem a miniszterelnököt és az államelnököt, mielőtt meghoznék egy döntést. Az elnök úr is, és a kormányfő is tudott arról, amit tegnap este bejelentettem. Közösen elfogadott megállapodásról van szó, értesült róla a miniszterelnök úr is, az elnök úr is, és ők egyetértettek abban, hogy az intézkedés hasznos az állampolgárok és a vírus terjedésének megakadályozását célzó tevékenység számára” – nyilatkozta Vela szerdán az Antena 3 hírtelevízió műsorában. A belügyminiszter ugyanakkor meghökkentő forgatókönyvvel rukkolt elő: szerinte fennállt a veszélye, hogy a hívek az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) polgármestereinek uszítására a feltámadás éjszakáján „megrohamozzák” a templomokat, és arra kényszerítik a belügyminisztériumot, hogy erőt alkalmazzon távol tartásukra.
Romaniában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
1 hozzászólás