
Székelyföldön sok kis- és nagyüzemet sikerült magyar állami támogatásból korszerűsíteni
Fotó: Makkay József
Négy évre szóló, hatszázmillió eurós pályázati keretet különített el a kormány a romániai élelmiszeripar korszerűsítésére. Az élelmiszer-feldolgozás terén az uniós tagállamok mögött kullogó Románia azonban ennyi pénzből nem tudja behozni hatalmas lemaradását. Az elmúlt öt esztendőben magyar állami segítséggel a három székelyföldi megyében történtek a legnagyobb élelmiszeripari beruházások.
2023. június 30., 21:302023. június 30., 21:30
2023. június 30., 21:362023. június 30., 21:36
A bukaresti mezőgazdasági minisztérium által kidolgozott, és a pénteki kormányülésen elfogadott Investalim program a romániai élelmiszeripar megerősítését célozza. A 2023-2026-os időszakra előkészített, 600 millió eurós költségvetésű program a feldolgozóüzemekbe beruházó romániai élelmiszeripari vállalatokat támogatja pályázati forrásokkal.
A kormány által hamarosan meghirdetésre kerülő pályázatokon legalább félmillió euró értékű projektekkel vehetnek részt az élelmiszeripari cégek. Az elfogadásra kerülő üzleti terv alapján a projekt lezárulta után legalább öt esztendeig a beruházásnak biztos lábakon kell állnia. Az összberuházás legalább 25 százalékát a vállalkozói önrésznek kell kitennie. Csak olyan cégek pályázhatnak, amelyeknél az elmúlt három esztendő könyvelési mérlegei legalább nullszaldósan jöttek ki, nem veszteségesek és nem tartoznak adókkal és illetékekkel az államkassza irányába.
Kenyérsütöde. A pékségek is rászorulnak a pályázati forrásokra
Fotó: Veres Nándor
A kormányprogrammal kapcsolatban a Krónika által megkérdezett Magyar Lóránd Szatmár megyei parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke elmondta: a kormánynak csupán „vérszegény” megoldásra futotta, miután az eredetileg elképzelt uniós támogatások felét sem sikerült az élelmiszeripar korszerűsítésére fordítani. „Az ágazat reális tőkeszükségletéhez képest ez nagyon kevés pénz. Az élelmiszeripar, a mezőgazdasági termékek feldolgozása terén Románia uniós sereghajtó. A megtermelt mezőgazdasági termékeket jórészt nyersanyagként exportáljuk.
– fogalmazott portálunknak Magyar Lóránd.
Az utóbbi öt esztendőben a romániai élelmiszeripar legnagyobb befektetője a magyar állam volt a Maros, Hargita és Kovászna megyében megpályázható székelyföldi gazdaságfejlesztési program keretében. Az ötven százalék önrész mellett elnyert nagy összegű beruházások keretében 500 ezer és 7,5 millió euró közötti magyar állami forráshoz lehetett hozzájutni.
Kozma Mónika, a pályázatokat lebonyolító alapítvány vezetője a Krónikának nyilatkozva korábban elmondta, valamennyi beruházás sikertörténetnek számít, minden feldolgozóüzem működik már, vagy átadás előtt áll.

A kormány konkretizálja a gazdasági hazafiasság és a termelékenység vízióját – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a pénteki kormányülés első, sajtónyilvános felében.

Jó ütemben halad a székelyföldi gazdaságfejlesztési program mintegy száz nagyberuházásának a megvalósítása. A kisösszegű székelyföldi gazdapályázatok után a Pro Economica Alapítvány arra vár, hogy a partiumi gazdapályázatokat is meghirdethesse.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!