
Fotó: Presidency.ro
Felhívást intézett pénteken Klaus Johannis államfő a külföldön élő románokhoz, hogy idén ne jöjjenek haza a húsvéti ünnepekre. Az elnök kihangsúlyozta, a lakosságnak szigorúan be kell tartania a hatóságok által elrendelt intézkedéseket.
2020. április 03., 15:152020. április 03., 15:15
2020. április 03., 15:222020. április 03., 15:22
„Közeledik a húsvét, a kereszténység legfontosabb ünnepe, amelyet az emberek családjuk, szeretteik körében szoktak tölteni. Idén azonban a feltámadás ünnepe mély válsághelyzetben, világjárvány közepén találja az egész emberiséget” – mondta Johannis a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában.
„Kedveseim, idén ne gyertek haza a húsvéti ünnepekre. Nagyon fontos megérteni mindenkinek, hogy a hazajövetel rendkívül veszélyes lehet mind a hazautazók, mind az itthon levők számára” – idézte Johannis üzenetét az Agerpres hírügynökség. A köztársasági elnök hozzátette: áldozatot kell most hozni annak érdekében, hogy később együtt lehessünk szeretteinkkel. Hangsúlyozta: tudja, hogy több millió hívő ember számára nagy áldozat a templomtól való távolmaradás is húsvétkor, de ezt az áldozot meg kell hozni, be kell tartani a hatósági rendelkezéseket a koronavírus-járvány megfékezése érdekében. Mint ismeretes, az elmúlt hónap során közel 300 ezer román állampolgár tért haza az országba, a hatóságok becslése szerint pedig az ortodox húsvétig (árpilis 19) további 200 ezren tervezik a hazautazást.
Az államfő arról is beszélt, hogy Románia belépett a koronavírus-járvány legnehezebb szakaszába. Kihangsúlyozta, hogy a lakosságnak szigorúan be kell tartania a hatóságok által elrendelt intézkedéseket. Az elnök azt mondta, a korlátozó intézkedésekkel sikerült késleltetni a járvány e nehéz szakaszát, mostantól azonban rendkívül nehéz hetek következnek, amelyek kritikusak lesznek az egészségügyi ellátórendszer számára, és amelyek próbára teszik szolidaritásunkat, emberségünket.
„Már van 116 halottunk. (...) Vajon hány áldozatot fog még szedni a koronavírus? Nem tudjuk, az azonban biztos, rajtunk múlik, hogy minél kevesebbet. Ha nem tartjuk be szigorúan a hatóságok által elrendelt valamennyi intézkedést, egyre több lesz a haláleset, és sokasodni fognak az intenzív osztályon való ellátást követelő súlyos esetek” – fogalmazott az elnök a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában. Az államfő rámutatott, a társadalmi távolságtartásra vonatkozó intézkedéseknek mindaddig érvényben kell maradniuk, amíg elmúlik a vírus jelentette veszély. „Senki nem lesz biztonságban addig, amíg nem leszünk mindannyian biztonságban” – nyomatékosította.
Johannis hangsúlyozta, fontos, hogy az emberek maradjanak otthon, csak nagyon indokolt esetben hagyják el lakhelyüket, ha kimennek, tartsák a kétméteres távolságot egymás között, ne fogjanak kezet, ne öleljék meg egymást, kerüljék a közvetlen fizikai kontaktust, és amint hazaérnek, mossanak kezet. Az elnök ugyanakkor felhívást intézett a rendvédelmi szervekhez, hogy lépjenek fel határozottan a törvények és a katonai rendeletek betartatása érdekében.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
2 hozzászólás