
Az államfő (szemben) válságértekezletet tartott Ludovic Orban miniszterelnökkel és a járvány leküzdésében kulcsfontosságú tárcák vezetőivel
Fotó: Presidency.ro
Klaus Johannis államelnök szerint még nem jött el az ideje, hogy a román hatóságok lazítsanak a korlátozó intézkedéseken, ezért további egy hónappal meghosszabbítják az április 16-án lejáró sürgősségi állapotot.
2020. április 06., 14:502020. április 06., 14:50
2020. április 06., 16:332020. április 06., 16:33
Az államfő hétfőn megbeszélést folytatott a Cotroceni-palotában a COVID-19 járvány megfékezése érdekében tett intézkedésekről, az ülésen részt vett Ludovic Orban kormányfő és a kabinet több tagja. Johannis közölte, a sürgősségi állapot meghosszabbításához szükséges rendeletet a héten megszövegezik, a jövő héten pedig ki fogja hirdetni a rendkívüli állapot egy hónappal való meghosszabbítását.
Johannis közölte, Romániában még nem tetőzött a koronavírus-járvány, emiatt nem lehet lazítani a meghozott megszorító intézkedéseken, annak ellenére sem, hogy az esetek száma más országokhoz képest alacsonyabb. Ez szerinte azért lehetséges, mert a bukaresti hatóságok idejében meghozták a szigorú intézkedéseket. „Azonban nem érkezett el az ideje a lazításnak és annak, hogy semmibe vegyük a hatósági rendelkezéseket. Minden szakember, minden orvos azt mondja, hogy a járvány terjedése attól függ, az emberek milyen mértékben tartják be a hatósági rendelkezéseket. Ha betartjuk a rendelkezéseket, kerüljük a kontaktust a többiekkel, lehet, hogy nem lesz nagyon magas a megbetegedések száma. Ha viszont nem tartjuk be, sajnos oda juthatunk, mint a nyugat-európai országok” – figyelmeztetett az államfő a Cotroceni-palotában.
„Ne találkozzanak egymással, csak akkor menjenek ki a lakásból, ha ez feltétlenül szükséges, ha munkába mennek, vagy élelmiszert vásárolnak. Mindenkivel kerüljék a fizikai kontaktust. Ez nagyon fontos. A betegség emberről emberre terjed. Ne szorítsanak kezet ismerőseikkel, ne öleljék meg egymást, tartsanak távolságot egymás között” – üzente Klaus Johannis.
Úgy vélte, több pénzt kell szánni az egészségügyre, és a szociális ellátásra, a kényszerszabadságokra és a munkanélküli segélyekre. Ehhez pedig szükségesnek tartotta a költségvetési hiány jelentős megnövelését. Hozzátette: a kormánynak alapos elemzést kell készítenie, és újra kell értékelnie a költségvetésnek mind a bevételi, mind pedig a kiadási oldalát.
Raed Arafat, a bukaresti belügyminisztérium államtitkára már a hét végén valószínűsítette, hogy a hatóságok újabb egy hónapra meghosszabbítják az április 16-áig érvényes rendkívüli helyzetet. Az országos katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője elmondta, nem hisz abban, hogy május vége előtt beszüntethetik a hatóságok a koronavírus-járvány megfékezését célzó intézkedéseket. Ludovic Orban miniszterelnök szombaton ugyancsak úgy vélekedett, hogy a járvány további alakulásának függvényében döntenek a sürgősségi állapot esetleges meghosszabbításáról.
Fotó: Presidency.ro
A Klaus Johannis államfő által aláírt rendelet értelmében március 16-án 30 napra vezettek be rendkívüli állapotot az országban az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében. A rendkívüli állapot idejére felfüggesztették valamennyi oktatási intézmény tevékenységét, egyszerűsítették az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozták az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!