
Fotó: Presidency.ro
Románia ez idáig jól kezelte a Covid-19-járványt, és a helyzet egyelőre nem indokol teljes körű karantént – nyilatkozta szerda este Klaus Iohannis államfő.
2020. október 28., 19:352020. október 28., 19:35
2020. október 28., 19:572020. október 28., 19:57
„A hírekből arról értesülünk, hogy a járvány terjedőben van nálunk, valójában azonban mindeddig jól kezelték a helyzetet. Sajnos egyes európai országokban drasztikus intézkedések váltak szükségessé. Mi nem akarjuk ezt. Ezért mondom a lakosságnak és a hatóságoknak, hogy hatékonyan szálljunk szembe ezzel a járvánnyal, használjunk maszkot, tartsunk távolságot, tartsuk tiszteletben a higiéniai szabályokat. (...) Tegnap már szó esett az egészségügy, például az intenzív terápiás ellátás kapacitásának növeléséről. A pandémia eleje óta megkétszereződtek az intenzív terápiás helyek.
– nyilatkozta az Agerpres szerint a Cotroceni-palotában Iohannis.
Az elnök hozzátette: az esetszámok azért ingadoznak egyik napról a másikra, mert például hétvégén sokkal kevesebb tesztet végeznek. „Aggaszt az intenzív terápián ápolt személyek magas száma, és az is, hogy sajnos magas az elhalálozások száma is. Kihívást jelent a megelőzés feladata, és ez részben rajtunk múlik (maszkviselés, távolságtartás), de a kórházakon is, ahol a súlyos eseteket az intenzív osztályon ápolják” – mondta Iohannis.
Kérdésre válaszolva hozzátette: nem volt szó a szükségállapot bevezetéséről a karácsonyi ünnepek idejére sem. „Nem került szóba ez az intézkedés. (...) Nem hiszem, hogy idén a korábbi évekhez hasonlóak lesznek az ünnepek. Kevesebb helyre lehet majd utazni, lesznek korlátozások, tehát úgy gondolom, hogy idén visszatérünk a hagyományos karácsonyozáshoz, azaz a családban és a családdal töltjük az ünnepet” – mondta Iohannis.
Fotó: Presidency.ro
Az államfő úgy vélekedett szerda esti sajtónyilatkozatában:
„A meghozott intézkedéseket szakértők javasolták. Az éjszakai kijárás betiltásáról nem volt szó. Nem hiszem, hogy az éjszakai közlekedés terjesztené a járványt, inkább az éjszaka tartott összejövetelek. Nem hozhatunk be minden nap új tiltásokat, előbb meg kell figyelnünk, milyen hatásuk van az eddig bevezetett óvintézkedéseknek, várjunk legalább két hetet, és utána lássuk, mi az eredmény” – mondta az elnök a Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatón.
Az államfő azon fotók kapcsán beszélt erről, amelyek Marcel Ciolacu pártelnököt és az alakulat több más vezető tisztségviselőjét ábrázolják egy asztalnál ülve. „Szerencsénkre a Nemzeti Liberális Párt kormányozza az országot a járvány alatt, együtt keressük a megfelelő intézkedéseket, lehetőségeket a betegség terjedésének fékezésére. Mit gondolnak, mi történt volna, ha a PSD lett volna kormányon, hiszen a legalapvetőbb szabályokat sem tartják be. Miért olyan nehéz egy PSD-s politikusnak feltenni a maszkot, ha ez a szabály, és mindenki számára érvényes? Nem igazán érdeklik őket a szabályok. Nagyon-nagyon rossz lett volna, ha PSD-kormányunk lett volna a járvány alatt” – fogalmazott az elnök a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában.
Iohannis szerint a szociáldemokraták lábbal tipornak minden szabályt. „Ez is azt bizonyítja, hogy a PSD nem reformálódott meg” – tette hozzá. Az elnök ugyanakkor ismét leszögezte, hogy december 6-án lesznek a parlamenti választások Romániában.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
3 hozzászólás