
Fotó: Gov.ro
Házi karanténba kerül a román kormány valamennyi minisztere, és a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezető testületének minden tagja, miután a párt egyik szenátorát, aki az elmúlt napokban részt vett a párt politikai döntéshozatalában, koronavírus-fertőzöttnek találták pénteken.
2020. március 13., 11:422020. március 13., 11:42
2020. március 13., 15:572020. március 13., 15:57
Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnök pénteki bejelentése szerint a koronavírusos honatya a Konstanca megyei Vergil Chițac.
Ludovic Orban a kontaktkutatási eljárások azonnali beindítását kérte az egészségügyi minisztériumtól, a vizsgálatokat a teljes parlamentre kiterjesztik. Az ügyvivő kormányfő értesítette Klaus Johannis államfőt a helyzetről, ugyanakkor kijelentette: a kormány továbbra is ellátja feladatait, függetlenül attól, hogy a kabinet tagjainál kimutatják-e a fertőzést vagy sem.
A miniszterelnök bejelentette: a kormány egyik protokollvillájába vonul házi karanténba, ahol minden lehetősége meglesz, hogy továbbvigye hivatalát. Arra kérte a kormány tagjait, hogy szigeteljék el magukat, és csakis telefonon, elektronikus úton lépjenek kapcsolatba egymással, munkatársaikkal. Ezután döntenek arról, hogy hol lesznek elkülönítve az Orban-kabinet miniszterei.
Vergil Chițac február 17–19. között részt vett egy brüsszeli NATO-konferencián; hétfőn derült ki, hogy a rendezvényen koronavírussal fertőzött személyek is megfordultak – Chițac akkor a bukaresti parlamentben tartózkodott. Csütörtökön Florin Roman liberális képviselő elárulta, hogy Chițac esetében fennáll a koronavírus gyanúja, és házi karanténban van. A szenátor azonban akkor még tagadta: elmondása szerint csak egy sima megfázással küszködött, a koronavírusos információt pedig hisztériakeltésnek nevezte. Pénteken azonban „átértékelte” hozzáállását.
„Sajnos az elmúlt napokban érzett rosszullétemről kiderült, hogy a koronavírus okozta. Nagyon bánatos vagyok, hogy nekem, a feleségemnek és annyi más embernek Romániában és a világban ilyesmin kell keresztül mennie” – írta pénteken Facebook-oldalán Chițac. Tőle kaphatta el a vírust irodavezetője, aki a családját is megfertőzte. Valamennyiüknek péntek délelőtt lett pozitív a vírustesztje.
Johannis éppen pénteken találkozott volna a parlamenti pártok képviselőivel az új miniszterelnök-jelöltről szóló konzultációkon. Az államfő pénteken bejelentette: videókonferencia keretében egyeztet az alakulatok vezetőivel. A román sajtó korábban biztosra vette, hogy éppen Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnök fog újabb kormányalakítási megbízatást kapni.

A hatalmon lévő liberálisok körében felbukkant koronavírus miatt elkülönítőben lévő Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnököt jelölte kormányfőnek Klaus Johannis román államfő a pénteki egyeztetések nyomán.
A délelőtt közölt hat esetből négyet Konstanca, kettőt Mehedinți megyében azonosítottak. Délután három Temes megyei fertőzöttről adtak hírt.
Románia területén 2067 személy van intézményes karanténban, az egészségügyi hatóságok kivizsgálják őket annak megállapítása érdekében, hogy megfertőződtek-e a koronavírussal. 13 745 személy lakhelyi elkülönítésben van – közölte a stratégiai kommunikációs törzs.
A pácienseket az arra megfelelő egészségügyi intézményekben kezelik Bukarestben, Iaşi-ban, Kolozsváron, Temesváron, Craiován és Konstancán. A koronavírussal fertőzött személyek általános állapota jó, kivéve egy beteget, akit a temesvári Victor Babeş-kórház intenzív osztályán ápolnak. Az ő állapota is jobb, mint beutalásakor – tette hozzá az illetékes hatóság.

Hatvannégyre emelkedett az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma péntek reggelre Romániában, a betegek között sok az erdélyi, többségük nemrég érkezett haza külföldről.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
1 hozzászólás