
Boncidai Csaba polgármester szerint terveik elősegíthetik az otthon maradást
Fotó: Facebook/Pericei Szilágyperecsen
Bár a járványhelyzet tavalyi, illetve idei alakulása is sok nehézséget hozott diákoknak, tanároknak és oktatási intézményeknek egyaránt, a szilágyperecseni iskolában mondhatni kapóra jött, hiszen így könnyebben el tudták végezni az épület felújítási munkálatait. Ezek fontos lépést jelentenek a felé is, hogy megvalósítsák régi álmukat: szakosítsák az iskolát.
2021. május 01., 18:312021. május 01., 18:31
Felújítják, kibővítik a szilágyperecseni iskolát állami költségvetésből, a helyi önkormányzat hozzájárulásával.
A felújításról, illetve jövőbeli elképzelésekről Boncidai Csaba, a többségében magyarlakta község polgármestere beszélt a Krónikának. Az elöljáró felidézte, hogy a helyi önkormányzat kiemelt figyelmet fordít az oktatásra, így már jó ideje megfogalmazódott az az ötlet, hogy szakosítsák az iskolát – azaz művészeti és sportszakosztályokat indítsanak az iskolában. A vidékfejlesztési pályázatoknak köszönhetően sikerült az épületet – ahogy Boncidai Csaba fogalmazott – a talapzattól a tetőzetig feljavítani.
– jelezte az RMDSZ-es politikus.
Boncidai Csaba kiemelte, szerinte akkor válhat az iskola ideális környezetté a gyerekek számára, ha érdekes, korszerű, vonzó hely. Ezen gondolat nyomán felújítják, visszaállítják az évtizedek alatt szinte használhatatlanná, „elsorvadttá” vált fizika-, kémia- és biológialaboratóriumokat, modern felszerelésekkel, kísérleti eszközökkel látják el azokat.
Szeretnék, hogy pályázat keretében fúvós és vonós hangszerekkel is felszereljék az iskolát a tervezett szakosztályok számára, ám ennek kapcsán Boncidai Csaba elárulta, hogy ez az ügy kicsit döcögősen halad, mivel kevés, hangszerforgalmazásra szakosodott illető, cég van.
A szakosztályokat, illetve helyesebben szakcsoportokat első osztálytól szeretnék beindítani – a polgármester szerint ha korán feltérképezik, hogy egy gyereknek milyen az érdeklődési köre, mire van tehetsége, az hasznos tud lenni, és a román oktatási rendszer bizonyos problémáira is megoldást tud jelenteni. Szerinte nem kell erőltetni, hogy minden évfolyamon megteljen egy-egy sport- és művészeti szakosztály, lehet több évfolyamot összefogó csoportokat kialakítani.
A szakosztályok elindítása reményében az épületet nemcsak felújították, hanem bővítették is, hogy később se legyenek helyszűkében. Az elöljáró kifejtette, az a céljuk, hogy az iskola egy kellemes hely legyen, ahol a gyerekek jól érzik magukat, de ahol nevelik is őket, és ennek érdekében remélik, hogy a kormány bővíti az étkeztetési lehetőségeket – melyhez a település is hozzájárulna anyagilag, így a diákok az iskolában ebédelhetnének, és délutáni programok keretében egészíthetnék ki az oktatásukat, a nevelésüket akár este hat óráig.
A magánórák időt, pénzt és energiát is jelentenek a családoknak, ezt a helyzetet szeretnék orvosolni a kibővített iskolával.
Szilágyperecsenben a mintegy 2800 lakos több mint háromnegyede magyar
Fotó: Facebook/Pericei Szilágyperecsen
Szilágyperecsenben a mintegy 2800 lakos több mint háromnegyede magyar. Közigazgatásilag még három kisebb, román többségű falu tartozik a központhoz: Szilágybadacsony, Somlyószécs és Kisperecsen, a teljes község mintegy 3800 lakosából 57 százalék vallotta magát magyarnak a legutóbbi népszámláláson.
A magyar gyerekek létszáma kapcsán Boncidai Csaba elmondta, hogy természetesen, mint a térség sok más településén, az utóbbi években ők is érzékeltek létszámcsökkenést, de optimisták. „Nagy örömünkre szolgál, hogy egyre több az olyan szülő, akik vállalják a harmadik-negyedik gyereket – nem véletlenül, hanem nagyon is tudatosan, öntudatosan. Ezeknek a szülőknek alternatívákat kell teremtenünk, például ezért működik nálunk több mint tíz éve hat óvodai csoport is hosszabbított programmal, délután hat óráig. A környező községekből is sokan hozzák ide a gyermeküket” – ismertette Boncidai Csaba.
„Ha művész lennék, úgy jelenítenék meg nagyon sok szilágyperecseni édesanyát, hogy egyik kezével fogja a gyerekét, gyerekeit, a másikkal a munkakönyvét” – érzékeltette sajátos módon az elöljáró. Ugyanitt kiemelte: amellett, hogy nagy figyelmet fordítanak a gyerekek oktatására és nevelésére, a jövőben szeretnének a felnőttoktatásra is koncentrálni. Szerinte azok az ügyek, amelyeken dolgoznak, nagyon fontosak, lényegesek ahhoz, hogy az emberek ne akarjanak elmenni, hogy „otthon maradjanak”.
A felújítás jelenleg 98 százalékon áll, ami annak is köszönhető, hogy az online oktatás idején a munkások nyugodtan tudtak az épületen dolgozni. Az online oktatás kapcsán Boncidai Csaba azt is megjegyezte, hogy ennek apropóján is pályáztak, így januárban minden gyerek kapott egy táblagépet, és két évig valamennyi diáknak van ingyenes internet-hozzáférése.
A szakosítás kapcsán már többször is megfogalmazták az igényüket, de eddig negatív választ kaptak a minisztérium részéről. Remélik, hogy ha kész lesz az épület, fel lesz szerelve minden szükséges eszközzel, akkor végre megkapják a pozitív választ. Boncidai Csaba azt is hozzátette, hogy az esetleges negatív válasz sem fogja őket eltántorítani: akkor más utakat talál terveik megvalósítására.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
szóljon hozzá!