
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ellenőrzések következnek az oltópontokon, miután a nyilvántartás szerint több mint ezren soron kívül juthattak hozzá a koronavírus elleni oltáshoz – jelentette be szerdán Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter.
2021. január 27., 16:512021. január 27., 16:51
Ellenőrzéseket rendel el Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter a koronavírus elleni oltóközpontokban, miután kiderült, hogy sokan „soron kívül” jutottak oltáshoz. Ezt maga a tárcavezető jelentette be szerdán. Voiculescu elmondta:
„Vagy hibáról van szó, vagy valakik soron kívül jutottak oltáshoz. Jelenleg kevesebb vakcina áll rendelkezésre, mint ahányra szükségünk lenne, ezért alapvető fontosságú, hogy a hatóságok ne maradjanak passzívak a méltánytalanságokkal szemben. Meg kell védenünk a sérülékeny személyeket” – szögezte le a miniszter.
Voiculescu közölte, ellenőrző csoportokat alakítanak a tárca és a tisztiorvosi szolgálat együttműködésével, és ellenőrzik az oltópontokat, hogy kiderítsék, mi állhat az esetek hátterében. Leszögezte: fegyelmi eljárás indul azon orvosok ellen, akik azon oltópontokat működtetik, ahol a rendellenességeket tapasztalták, a kihágásokat pedig szankcionálni kell.
Elmondta: az is „sérülékennyé” teszi a rendszert, hogy az oltási nyilvántartásban szereplők 30 százaléka nem szerepel a regisztrációs adatbázisban.
A miniszter szerint ez nagyon nagy szám, ezért felkérte az oltási kampányt koordináló testületet, hogy tegyen meg mindent az érintett oltópontok informatizálásáért.
Florin Cîțu miniszterelnök szerdán bejelentette: a napokban megkezdik az oltást a Moderna által szállított oltóanyagokkal is, amelyből heti 14 000 adag érkezik. A kormányfő közölte, a Moderna és az eddig használt Pfizer-vakcina között semmilyen különbség nincs. Egyben
Mint elmondta, eddig a lakosság 2,5 százalékát oltották be. Emlékeztetett: minden olyan körülmények között történik, hogy – a többi európai országhoz hasonlóan – Romániának is újra kellett gondolnia az oltási stratégiát, miután a gyártól kevesebb vakcinát szállítottak.
Mint ismeretes, az oltási kampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă kedden jelentette be, hogy a vakcinahiány miatt halasztani kell bizonyos kategóriák beoltását. Ennek nyomán csütörtöktől lép életbe az oltási korlátozás, amely annyit jelent, hogy a január 28. és február 11. közötti időszakra időpontot foglalt személyek egy részének foglalásait tíz nappal elhalasztják. Ez mintegy 35 ezer, a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozó személyt érint. A 65 évnél idősebbek és a krónikus betegek oltása az eredetileg előjegyzett időpontokban folytatódik.
Nő a feszültség az EB és az AstraZeneca között
Mindeközben az AstraZeneca gyógyszergyártó ügyvezető igazgatója, Pascal Soriot arról beszélt: az Európai Unió jóval később rendelt tőle oltóanyagot, mint Nagy-Britannia. Soriot a dpa hírügynökségnek adott interjúban – annak kapcsán, hogy a cég pénteken jelezte: az eredetleg tervezettnél az első negyedévben 60 százalékkal kevesebb vakcinát szállít az EU-ba – türelmet kért, és leszögezte: a Brüsszellel megkötött szerződésben nem szerepel semmilyen határidő arra nézve, mikorra kell leszállítania az oltásokat. Ennek ellenére az uniós illetékesek most azt várják, hogy ugyanakkor kapják meg a szérumot, mint Nagy-Britannia – holott az Európai Bizottság három hónappal a brit kormány után írt alá szerződést a céggel. Az EB szerdára kezdeményezett újabb egyeztetést az AstraZeneca képviselőivel a helyzetről, de a cég végül lemondta a találkozót.
Mint ismeretes, az Európai Gyógyszerügynökség a tervek szerint pénteken engedélyezi a cég vakcinájának forgalmazását az EU területén. Az Európai Bizottság 400 millió oltóanyag vásárlásáról kötött megállapodást a gyártóval. Az EB szerint március végéiig 80 millió vakcinát várt, ám most várhatóan csupán 31 millió érkezik. Eközben kiderült: a Sanofi besegít a Pfizer-BioNTech konzorciumnak a koronavírus elleni oltóanyaga gyártásába, a francia gyógyszergyár több mint 100 millió adagot szállít le az Európai Uniónak 2021 végéig.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt elnöke a Nicușor Dan államfővel a kormányalakításról tartott keddi egyeztetést követően.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
szóljon hozzá!