
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ellenőrzések következnek az oltópontokon, miután a nyilvántartás szerint több mint ezren soron kívül juthattak hozzá a koronavírus elleni oltáshoz – jelentette be szerdán Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter.
2021. január 27., 16:512021. január 27., 16:51
Ellenőrzéseket rendel el Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter a koronavírus elleni oltóközpontokban, miután kiderült, hogy sokan „soron kívül” jutottak oltáshoz. Ezt maga a tárcavezető jelentette be szerdán. Voiculescu elmondta:
„Vagy hibáról van szó, vagy valakik soron kívül jutottak oltáshoz. Jelenleg kevesebb vakcina áll rendelkezésre, mint ahányra szükségünk lenne, ezért alapvető fontosságú, hogy a hatóságok ne maradjanak passzívak a méltánytalanságokkal szemben. Meg kell védenünk a sérülékeny személyeket” – szögezte le a miniszter.
Voiculescu közölte, ellenőrző csoportokat alakítanak a tárca és a tisztiorvosi szolgálat együttműködésével, és ellenőrzik az oltópontokat, hogy kiderítsék, mi állhat az esetek hátterében. Leszögezte: fegyelmi eljárás indul azon orvosok ellen, akik azon oltópontokat működtetik, ahol a rendellenességeket tapasztalták, a kihágásokat pedig szankcionálni kell.
Elmondta: az is „sérülékennyé” teszi a rendszert, hogy az oltási nyilvántartásban szereplők 30 százaléka nem szerepel a regisztrációs adatbázisban.
A miniszter szerint ez nagyon nagy szám, ezért felkérte az oltási kampányt koordináló testületet, hogy tegyen meg mindent az érintett oltópontok informatizálásáért.
Florin Cîțu miniszterelnök szerdán bejelentette: a napokban megkezdik az oltást a Moderna által szállított oltóanyagokkal is, amelyből heti 14 000 adag érkezik. A kormányfő közölte, a Moderna és az eddig használt Pfizer-vakcina között semmilyen különbség nincs. Egyben
Mint elmondta, eddig a lakosság 2,5 százalékát oltották be. Emlékeztetett: minden olyan körülmények között történik, hogy – a többi európai országhoz hasonlóan – Romániának is újra kellett gondolnia az oltási stratégiát, miután a gyártól kevesebb vakcinát szállítottak.
Mint ismeretes, az oltási kampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă kedden jelentette be, hogy a vakcinahiány miatt halasztani kell bizonyos kategóriák beoltását. Ennek nyomán csütörtöktől lép életbe az oltási korlátozás, amely annyit jelent, hogy a január 28. és február 11. közötti időszakra időpontot foglalt személyek egy részének foglalásait tíz nappal elhalasztják. Ez mintegy 35 ezer, a kulcsfontosságú ágazatokban dolgozó személyt érint. A 65 évnél idősebbek és a krónikus betegek oltása az eredetileg előjegyzett időpontokban folytatódik.
Nő a feszültség az EB és az AstraZeneca között
Mindeközben az AstraZeneca gyógyszergyártó ügyvezető igazgatója, Pascal Soriot arról beszélt: az Európai Unió jóval később rendelt tőle oltóanyagot, mint Nagy-Britannia. Soriot a dpa hírügynökségnek adott interjúban – annak kapcsán, hogy a cég pénteken jelezte: az eredetleg tervezettnél az első negyedévben 60 százalékkal kevesebb vakcinát szállít az EU-ba – türelmet kért, és leszögezte: a Brüsszellel megkötött szerződésben nem szerepel semmilyen határidő arra nézve, mikorra kell leszállítania az oltásokat. Ennek ellenére az uniós illetékesek most azt várják, hogy ugyanakkor kapják meg a szérumot, mint Nagy-Britannia – holott az Európai Bizottság három hónappal a brit kormány után írt alá szerződést a céggel. Az EB szerdára kezdeményezett újabb egyeztetést az AstraZeneca képviselőivel a helyzetről, de a cég végül lemondta a találkozót.
Mint ismeretes, az Európai Gyógyszerügynökség a tervek szerint pénteken engedélyezi a cég vakcinájának forgalmazását az EU területén. Az Európai Bizottság 400 millió oltóanyag vásárlásáról kötött megállapodást a gyártóval. Az EB szerint március végéiig 80 millió vakcinát várt, ám most várhatóan csupán 31 millió érkezik. Eközben kiderült: a Sanofi besegít a Pfizer-BioNTech konzorciumnak a koronavírus elleni oltóanyaga gyártásába, a francia gyógyszergyár több mint 100 millió adagot szállít le az Európai Uniónak 2021 végéig.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!