
Fotó: Haáz Vince
Tíz romániai lakosból hét úgy gondolja, hogy a koronavírus nem fog egyhamar eltűnni, és a járványt követő gazdasági válság nagyobb veszélyt rejt magában, mint maga a betegség.
2020. április 28., 11:212020. április 28., 11:21
2020. április 28., 11:232020. április 28., 11:23
Az Irsop közvélemény-kutató által készített felmérésből az is kiderül, hogy a megkérdezettek háromnegyede gyengének tartja az államot, illetve annak intézményeit, ugyanakkor csupán 27 százalékuk gondolja azt, hogy az emberek jobbá váltak a szükségállapotban hozott megszorítások közepette. A Hotnews hírportál által idézett közvélemény-kutatás eredményei szerint
A megkérdezettek 70 százaléka szerint a koronavírus-járvány „velünk marad”, azaz az emberek túlnyomó többsége attól tart, hogy az epidémia bármikor visszatérhet. A felmérés szerint jelenleg a legnagyobb aggodalom a gazdaság helyzetét övezi: az interjúalanyok több mint 70 százaléka szerint a begyűrűző válság veszélyesebb, mint maga a koronavírus. A megkérdezettek többségének áprilisban még sikerült tartania a korábbi életszínvonalat, ám a költségvetés szűküléséről számoltak be, ennek pedig meglesznek a negatív gazdasági következményei.
Az interjúalanyok 52 százaléka szerint a bukaresti kormány jól vagy nagyon jól teszi a dolgát, ám a bizalom rendkívül sérülékeny, a napi hírek, fontos információk függvényében módosul. A parlament azonban csupán 36 százalékos „népszerűségnek” örvend, amiből azt a következtetés vonható le, hogy a lakosság csaknem kétharmada nem értékeli a többségben lévő ellenzék húzásait.
A megkérdezettek túlnyomó többsége (87, illetve 80 százalék) úgy véli, meg kell tartani vagy növelni kell az államfő és a kormány jelenlegi hatalmát: nem nyirbálnák meg hatáskörüket, ha demokratikusan és eredményesen gyakorolják hatalmukat. A megkérdezettek fele szerint a Nemzeti Liberális Pártnak kell kormányoznia azok után is, hogy visszatérünk a normális kerékvágásba, ám 48 százalékuk változást akar – főleg azok, akik jövedelmük csökkenésére számítanak.
A megkérdezettek 41 százaléka szerint a romániaiak együttérzőbbekké váltak a szükségállapot ideje alatt, ez pedig hosszú távon hozzájárulhat az ország fejlődéséhez. Ugyanakkor – bár a történelem során bebizonyosodott, hogy a járványok közelebb hozzák az embereket egymáshoz – az Irsop felmérése nem mért jelentős előrelépést önzetlenség terén, és csak az alanyok 27 százaléka gondolja úgy, hogy az emberek jobbá váltak a szükségállapotban. Ez talán azzal is magyarázható, hogy az önzetlen gesztusok kevésbé jutnak el a széleskörű nyilvánosság elé – olvasható a Hotnews hírportálon.
Az Irsop április 22–25. között végezte az országos szinten reprezentatív közvélemény-kutatást, mely során 710 telefonos interjút készítettek. A hibaszázalék plusz-mínusz 3,7 százalék.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
szóljon hozzá!