Elbukott a román ellenzéki pártok kormánybuktató kezdeményezése

Elbukott a román ellenzéki pártok kormánybuktató kezdeményezése

Fotó: Agerpres/Simion Mechno

Amint az előre sejthető volt, nem szavazta meg a bukaresti parlament a jobbközép ellenzék által a Viorica Dăncilă vezette kormány elleni bizalmatlansági indítványt, amelyet csak 166 ellenzéki honatya támogatott.

Balogh Levente

2018. június 27., 18:502018. június 27., 18:50

A parlament épülete előtti ellenzéki tüntetés közepette utasította el szerdán a törvényhozás a Viorica Dăncilă vezette kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt. A Dragnea–Dăncilă-kormány menesztése nemzeti jelentőséggel bíróan sürgős című kormánybuktató indítvány mellett 166-an szavaztak, holott 233 szavazatra lett volna szükség a kezdeményezés sikeréhez. Az indítvány ellen négyen voksoltak. A kormánypártok előre jelezték, hogy csak a határozatképesség biztosítása érdekében vesznek részt az ülésen, de nem szavaznak, az RMDSZ honatyái pedig részt sem vettek a voksoláson.

A vita nyitányaként Dan Radu Mihai, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora ismertette az ellenzéki panaszokat, kijelentve: Dăncilă csupán a formális miniszterelnök, a kormányfői tisztséget valójában Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata párt (PSD) elnöke tölti be.

A politikus a kormány gazdaságpolitikáját ostorozta, mondván, feláldozzák a beruházásokat, miközben a pénz még a bérek és a nyugdíjak kifizetésére sem elég. Bírálta a kormány adópolitikáját is, de az ellenzék a magas infláció, a hitelek drágulása, a magánnyugdíjrendszer meggyengítése és az igazságügyi reform miatt is a kormány távozását követeli. A vita idejére a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a nyugdíjrendszer második pillérének megtartását támogató aláírásokat támogató dobozokat helyezett ki az urnák helyére, amelyekbe a bizalmi szavazáson a honatyáknak a golyókat kell dobniuk. Egyúttal „A végsőkig küzdünk Romániáért" feliratú óriásmolinót feszítettek ki az ülésteremben.

Viorica Dăncilă miniszterelnök válaszában hamis állításokat felsoroló dokumentumnak minősítette a bizalmatlansági indítványt. A kormány érdemei közé sorolta a nyugdíj- és béremelést, egyben cáfolta, hogy nincs pénz a nyugdíjakra, illetve hogy államosítani kívánják a nyugdíjrendszer második pillérét. Állítása szerint csak „valós versenyhelyzetet" kívánnak létrehozni a magánnyugdíj-kezelők számára. Cáfolta azt is, hogy csökkent volna a gazdaság teljesítménye és a lakosság vásárlóereje. Hazudozással vádolta az ellenzéket az igazságügyi törvények ügyében is, mondván: a kormánytöbbség csupán az alkotmánybíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteit, valamint az ártatlanság vélelmére vonatkozó uniós irányelvet kívánja átültetni a romániai joggyakorlatba.

Az RMDSZ álláspontját előrevetítette Ludovic Orbannak, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének nyilatkozata, aki még kedden este a Realitatea Tv-ben a Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel folytatott aznap reggeli találkozója kapcsán elmondta: sem az anyanyelvhasználati küszöb, sem március 15-e hivatalos magyar ünneppé nyilvánítása ügyében nem volt érdemi tárgyalás, ő ugyanis leszögezte: ezekben a kérdésekben nem hajlandó alkura. Mint mondta, a fő cél a kormány elmozdítása lett volna, hogy Románia jövő év elején ne a jelenlegi kabinettel az élén vegye át az Európai Unió soros elnökségét.

Ennek nyomán Kelemen Hunor szerdán reggel bejelentette: az RMDSZ parlamenti frakcióinak ülésén az a döntés született, hogy a bizalmatlansági indítvány vitáján részt vesznek ugyan, de a szavazáson már nem. „Így bebizonyosodik, hogy a PSD-ALDE koalíciónak nélkülünk is megvan a többsége, és az is, hogy a bizalmatlansági indítvány a mi szavazatainkkal sem ment volna át" – mutatott rá Kelemen. Az RMDSZ elnöke szerint bizalmatlansági indítvánnyal leváltható ugyan a kormánytöbbség, ehhez azonban több szükséges „többé-kevésbé koherens bírálatnál".

„Jövőkép kell, egy vezető, kormányprogram, olyan miniszteri lista, amellyel a következő pillanatban már tovább is lehet lépni. Ez azonban jelenleg nincs meg" – szögezte le Kelemen. A politikus Facebook-oldalán további magyarázattal szolgált. „Ma nincs meg a parlamenti többség a jelenlegi kormány leváltásához. További nyolcvan szavazatra van szüksége az ellenzéknek, hogy megdöntse a Dancilă-kabinetet. Sajnos, ezúttal az RMDSZ nem a mérleg nyelve: harminc szavazatunk tehát nem változtat a helyzeten. Ez egyszerű matematika. A kormány rossz döntéseit és kezdeményezéseit ezután is kritizáljuk és leszavazzuk" – írta.

A bejelentett tiltakozó megmozdulások miatt a bukaresti parlament épületében a szavazás napján fokozták a biztonsági intézkedéseket, korlátozták az újságírók mozgását, így nem mehettek át a képviselőház ülésterméből a szenátuséba, a Liviu Dragnea képviselőházi elnök irodája melletti felvonót pedig csak a képviselők használhatták. A sajtó számára az iroda mellett elkerített részt alakítottak ki, az újságíróknak pedig látható módon kellett viselniük sajtóigazolványukat. Emellett Ioana Lupeát, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kommunikációs tanácsadóját nem engedték be a parlament épületébe. Az USR-t másképp is megbüntették: a házbizottság még kedden megtiltotta, hogy a párt meghívottai beléphessenek a parlamentbe, miután múlt héten néhány, az igazságügyi módosításokat ellenző USR-szimpatizáns a parlament folyosóján kezdett tüntetésbe.

A szavazás előtt és közben a parlament közelében mintegy négyezer ellenzéki tüntető gyülekezett a kormány távozását követelve. A demonstrálók elsősorban az igazságszolgáltatási reform miatt bírálják a kormányt, azt hangoztatva, hogy a hatalom korrupt politikusainak védelmében politikai befolyása alá próbálja vonni és meg akarja gyengíteni az igazságszolgáltatást. A koalíciós pártok szerint az ártatlanság vélelmének érvényesítése érdekében kell gátat szabni az ügyészségi visszaéléseknek. A délután folyamán a parlament kapuit bezárták, miután agresszív tüntetők egy csoportja megpróbált bejutni az udvarra.

Egyébként az ellenzék nem csupán szerdán, hanem kedden este is kormányellenes tüntetéseket tartott az ország több városában, amelyeken a Viorica Dăncilă miniszterelnök által vezetett kormány és Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének lemondását követelték. A bizalmatlansági indítványt a jobbközép erők – a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Népi Mozgalom Párt (PMP) nyújtotta be.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja

Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.

Iohannis a NATO-főtitkári tisztség megpályázása kapcsán: nincs jelentősége annak, hogy a jelölésem hány tagállam támogatja
2024. április 11., csütörtök

Jónak tartja régiója gazdasági helyzetét a romániaiak fele, sokak szerint okoz gondot az egészségügy helyzete

A romániaiak fele inkább jónak, 13 százaléka pedig nagyon rossznak tartja régiója jelenlegi gazdasági helyzetét – derül ki az Európai Bizottság csütörtökön közzétett Eurobarométer felméréséből.

Jónak tartja régiója gazdasági helyzetét a romániaiak fele, sokak szerint okoz gondot az egészségügy helyzete
2024. április 11., csütörtök

Egy rendőr bántalmazása miatt jelentős pénzbüntetést kell fizetnie Diana Şoşoacă szenátor férjének

Hivatalos személy elleni erőszak miatt jogerősen 18 ezer lej pénzbüntetés kifizetésére kötelezte csütörtökön a bukaresti ítélőtábla Silvestru Şoşoacát, aki 2021 decemberében bántalmazott egy rendőrt.

Egy rendőr bántalmazása miatt jelentős pénzbüntetést kell fizetnie Diana Şoşoacă szenátor férjének
2024. április 11., csütörtök

Egy gyógyszer helytelen adagolása miatt halt meg 20 beteg egy bukaresti kórház intenzív osztályán egy asszisztens szerint

Az egészségügyi minisztérium a bukaresti Sf. Pantelimon Sürgősségi Klinikai Kórházba küldi az ellenőrző testületét, miután az egészségügyi intézmény igazgatója feladatai végrehajtásának akadályoztatására panaszkodott.

Egy gyógyszer helytelen adagolása miatt halt meg 20 beteg egy bukaresti kórház intenzív osztályán egy asszisztens szerint
2024. április 11., csütörtök

A román állampolgárok kétharmada állítja, hogy gyakran találkozik hamis hírekkel

Is this trUE? címmel dezinformáció-ellenes kampányt folytat márciustól júniusig az Európai Bizottság romániai képviselete. A kampány célja, hogy felhívja a polgárok figyelmét a félretájékoztatás jelenségére.

A román állampolgárok kétharmada állítja, hogy gyakran találkozik hamis hírekkel
2024. április 11., csütörtök

Több mint egy tucat párt és több független jelölt is versenybe száll az európai parlamenti választásokon

Tizenöt párt, választási és politikai szövetség nyújtotta be a Központi Választási Irodához (BEC) az európai parlamenti (EP-) választásokon induló jelöltjeinek listáját. Emellett hét független jelöltet is iktattak.

Több mint egy tucat párt és több független jelölt is versenybe száll az európai parlamenti választásokon
2024. április 11., csütörtök

Fegyelmi vizsgálatot indít a börtön a drogos gázoló ellen, amiért engedély nélkül adott interjút

Fegyelmi vizsgálatot rendelt el a Poarta Albă-i börtön vezetősége, miután a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló Vlad Pascu az apja telefonján keresztül interjút adott Marian „Ceauşescu” Moroşanu aktivistának.

Fegyelmi vizsgálatot indít a börtön a drogos gázoló ellen, amiért engedély nélkül adott interjút
2024. április 11., csütörtök

Felmérés: nagyon nem jött be a PNL-nek és a PSD-nek a választási szövetség, küszöb alatt az RMDSZ

Jókora kudarcnak tűnik a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) választási összefogása: egy friss felmérés szerint a közös európai parlamenti lista csupán a voksok valamivel több mint 30 százalékát kapná meg.

Felmérés: nagyon nem jött be a PNL-nek és a PSD-nek a választási szövetség, küszöb alatt az RMDSZ
2024. április 10., szerda

FRISSÍTVE – A romániai erdők kiirtásában való bűnrészességgel vádolja az IKEA-t a Greenpeace – Megszólalt a svéd vállalat

A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet azzal vádolja a svéd IKEA kiskereskedelmi vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő kiirtásában.

FRISSÍTVE – A romániai erdők kiirtásában való bűnrészességgel vádolja az IKEA-t a Greenpeace – Megszólalt a svéd vállalat
2024. április 10., szerda

Orosz propagandának minősített játékfilmek bukaresti vetítését akadályozták meg a hatóságok

A világűr meghódításában elért szovjet sikerekből ihletődött orosz játékfilmek bukaresti nyilvános vetítését akadályozták meg a román hatóságok.

Orosz propagandának minősített játékfilmek bukaresti vetítését akadályozták meg a hatóságok