
Fotó: Pinti Attila
Ismét rekordot döntött az elmúlt 24 órában az egy nap alatt regisztrált koronavírusos esetek száma Romániában, összlétszámuk megközelítette a 32 100-at. Ugyanakkor az ország területén eddig 1871 elhalálozást jegyeztek, 24-gyel többet, mint egy nappal korábban – közölte szombati jelentésében a stratégiai kommunikációs törzs. Ludovic Orban kormányfő szabotázst kiált.
2020. július 11., 12:592020. július 11., 12:59
2020. július 11., 19:492020. július 11., 19:49
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt 24 óra alatt 698 fertőzöttet diagnosztizáltak, összlétszámuk jelenleg 32 079. Ezt megelőzően pénteken 592-vel, csütörtökön 614-gyel – ami az eddigi rekord volt –, szerdán 555-tel, kedden 397-tel, hétfőn 250-nel, vasárnap 391-gyel, múlt szombaton 416-tal emelkedett az újonnan azonosított betegek száma Romániában.
A július 10-e 10 óra és 11-e 10 óra között eltelt 24 órában 16 férfi és 8 nő elhalálozását jelentették. Őket Fehér, Argeş, Botoşani, Brassó, Buzău, Dolj, Galac, Máramaros, Olt, Prahova és Szeben megyei, illetve bukaresti kórházakban kezelték. A halálos áldozatok közül egy személy a 30 és 39 év közöttiek korosztályához tartozott, öten 50 és 59 év közöttiek, négyen 60 és 69 év közöttiek, heten 70 és 79 év közöttiek, heten pedig 80 éven felüliek voltak. Az elhunytak közül egy esetében nem jelentettek egyéb betegséget, a többiek más kórban is szenvedtek.
A Covid-19 betegséggel diagnosztizált személyek közül 23 613-at kiengedtek a kórházból: 21 414-et gyógyultnak nyilvánítottak (számuk egy nappal korábban 21 129 volt), 1793 tünetmentes beteget pedig hazaengedtek 10 nappal a fertőzés azonosítása után. Intenzív osztályon 239 személyt kezelnek (egy nappal ezelőtt 236).
A koronavírus-járvány terjedésének megelőzését, illetve legyőzését szolgáló törvény rendelkezései értelmében a rendőrök és a csendőrök 1738 személyt büntettek meg összesen 242 880 lejre az elmúlt 24 órában.
Felháborodásának adott hangot szombaton Ludovic Orban miniszterelnök, amiért a szenátus jogi bizottsága hétfőre halasztotta a szavazást a járványhelyzetben és biológiai veszély esetén elrendelhető intézkedéseket tartalmazó törvénytervezetről.
„Nem értem, miért húzza az időt a Szociáldemokrata Párt, miért akadályoztatja az olyan döntések meghozatalát, amelyek alapvető fontosságúak a román állampolgárok egészségének és életének védelme szempontjából. Ez a politikai játszma és szisztematikus szabotázs kihat a járvány elleni küzdelem hatékonyságára” – fogalmazott az Agerpres szerint.
Hozzátette, a törvény „nem bonyolult”, de rendkívül fontos, mert lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy járványhelyzetben elrendeljék a szükséges intézkedéseket.
A szenátus jogi bizottsága hétfőre halasztotta a szavazást a járványhelyzetben és biológiai veszély esetén elrendelhető intézkedésekről szóló tervezetről. A vita és a szavazás elnapolását a PSD kezdeményezte, arra hivatkozva, hogy „jó törvényt” akarnak, amely nem bukja el az alkotmányossági kontrollt. A tervezetről döntéshozó kamaraként szavaz a felsőház.
A koronavírus terjedésének fékezését célzó szabályok betartására szólította fel a román állampolgárokat Ludovic Orban miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a megbetegedések száma aggodalomra ad okot.
– nyomatékosította. Orban kijelentette, a gazdaság védelme érdekében a kormány nem szeretne újabb korlátozó intézkedéseket bevezetni, de felelős magatartásra van szükség mind az intézmények, magáncégek, mind az állampolgárok részéről. A miniszterelnök azt mondta, jelenleg napi 18 ezer koronavírusteszt elvégzésére van kapacitás Romániában.

Az egészségvédelmi intézkedések betartásának fokozottabb és szigorúbb ellenőrzését kérte szombaton Ludovic Orban miniszterelnök azon a távkonferencián, amelyen a kormány képviselői mellett a prefektusok és az ellenőrzési hatáskörrel bíró intézmények vezetői vettek részt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!