
Amikor a beoltottak aránya eléri a 60–70 százalékot, Florin Cîţu szerint megszabadulhatunk a maszkviseléstől
Fotó: Bálint Eszter
Oltakozásra biztat mindenkit Florin Cîţu miniszterelnök, aki szerint az első lazítások akkor jöhetnek Romániában, amikor 5 millió személy megkapta a koronavírus elleni oltást. Ha minden jól alakul, június elsejétől enyhülhetnének a korlátozások.
2021. április 20., 08:232021. április 20., 08:23
„Tavaly két hónapon át zárva volt a gazdaság. A szükségállapot nem oldott meg semmit, csak késleltette a dolgokat. A tavaly erre a vakcinára vártunk, ami nagyon gyorsan megérkezett.
– hangsúlyozta a kormányfő a Digi 24 hírtelevízió hétfő esti műsorában.
Hozzátette: „ha koncertekre akarunk menni, be kell oltatnunk magunkat, ha a tengerre akarunk menni, be kell oltatnunk magunkat. Ha utazni akarunk az országban, be kell oltatnunk magunkat, ha el akarunk utazni Romániából, be kell oltatnunk magunkat. Ha azt akarjuk, hogy nyitva legyenek az éttermek, mozik, be kell oltatnunk magunkat. Ha vissza akarunk térni a normalitáshoz, ha azt akarjuk, hogy ne kelljen viselni a maszkot, be kell oltatnunk magunkat”.

Nagy csoportokban összeverődött, szájmaszk nélküli emberek, tele strandok – visszatért a normalitás Izraelben, ahol a nagyarányú átoltottságnak köszönhetően visszaesett a járvány terjedése.
– hangsúlyozta Cîțu.
„A vendéglők esetében arról egyeztetünk, még nincs döntés, hogy amennyiben valamennyi alkalmazott megkapja a vakcinát, akkor ne függjenek a fertőzöttségi rátától, hanem legyen különleges státusuk” – mondta a kormányfő.

Görögország hétfőn bejelentette, hogy feloldja a kötelező karantént azon európai uniós országokból érkező utasok számára, akik teljesen beoltották magukat a koronavírus ellen, vagy negatív tesztet tudnak felmutatni.
Annak kapcsán, hogy különbség van a napi oltási kapacitás és a tulajdonképpen beoltott személyek száma között, Cîţu jelezte, egyeztetni fog az oltási platformot működtetőkkel.
„Beszélni fogok azokkal, akik a platformmal foglalkoznak, hogy lássuk, van-e baj a platformmal. Én mindent megtettem, hogy legyenek vakcinák Romániában. Most vannak. Hetente jönnek, minden fajta. Én úgy gondolom, hogy a gazdasági szereplők aktív szerepvállalása nagyon sokat fog segíteni az oltási kampányon. Végsősoron rajtunk múlik” – húzta alá a miniszterelnök.

Országszerte összesen 232 435 ember szerepel oltási várólistán, jelenleg 177 441 szabad hely áll rendelkezésre. Ugyanakkor a megyék között jelentős eltérések vannak: míg Mehedinți megyében nincs senki a várólistán, Kolozsváron 32 ezer személy várakozik oltásra közel azonos mennyiségű, rendelkezésre álló vakcinaadag mellett &am
A hétfő esti állás szerint 2 675 872 személy kapta meg a koronavírus elleni vakcinának legalább az első dózisát. Az első adaggal 1 044 763 személyt oltottak be, 1 631 109 személy pedig megkapta az emlékeztető oltást is, így az immunizált személyek száma 8,44 százalék, azoknak a száma pedig, akik megkapták legalább az első oltást 13,85 százalék.

A héten csaknem másfélszeresére emelkedett, péntekig megközelítette a 80 ezret a koronavírus ellen beadott vakcinák napi üteme Romániában, ugyanakkor a bukaresti média szerint félő, hogy idő előtt kifullad az oltáskampány, a várólistákra feliratkozottak száma ugyanis egy hét alatt a felére csökkent.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
szóljon hozzá!