
Botrányhős. Diana Șoșoacă asszonyt „szenátorhoz méltatlan” viselkedése miatt marasztalta el az etikai bizottság
Fotó: Diana Sosoaca/Facebook
A szenátus jogi bizottsága megállapította, hogy Diana Şoşoacă szenátor vétett a parlament etikai szabályzata ellen – jelentette ki hétfőn Iulia Scântei, a szakbizottság elnöke.
2021. április 19., 20:412021. április 19., 20:41
2021. április 19., 21:252021. április 19., 21:25
„A jogi bizottság többségi szavazattal megállapította, hogy a liberális frakció által a szenátor asszony viselkedésével kapcsolatban felrótt tettek sértik a parlament etikai szabályzatát. A jogi bizottság három szabálysértést állapított meg a szenátus működési szabályzata, a törvényhozók viselkedését meghatározó szabályzat és a képviselők és szenátorok jogállását leszögező törvény alapján” – fejtette ki Iulia Scântei.
Hozzátette, ha Şoşoacă továbbra is szenátorhoz méltatlan módon viselkedik, a koalíció képviselőinek és a szabályzattal foglalkozó bizottságnak kell majd valamiféle döntést hoznia.
Scântei rámutatott, a jogi bizottság tagjai döntésükkel jelezni akarják, hogy teljes mértékben elhatárolódnak Şoşoacă viselkedésétől, és remélik, hogy lépésüknek hatása lesz.
– hangsúlyozta a bizottság elnöke.
Daniel Fenechiu nemzeti liberális párti szenátor szerint jelenleg inkább szimbolikus jellege van azoknak a szankcióknak, amelyeket a törvényhozókra kiróhatnak, a legsúlyosabb az, hogy a házbizottság „három hónapra megvonja egy szenátortól azt a jogot, hogy a felsőházat képviselje”. Hozzátette, szemtanúja volt a Diana Şoşoacă által a jogi bizottság üléstermének ajtajában múlt héten rendezett jelenetnek, és úgy gondolja, a parlamentben, és a romániai politikában általában, nincs helye az ilyen viselkedésnek.
mivel Şoşoacă is megjelent, de mivel a szabványoknak nem megfelelő védőmaszkot viselt, a bizottság elnöke, Iulia Scântei feltartóztatta az ajtónál. A figyelmeztetés ellenére két perccel később Şoşoacă bevonult a terembe, ügyvédje kíséretében.
Az ülésterem ajtajában a férje és Mihai Lasca volt AUR-os, jelenleg független képviselő várta Diana Şoşoacát, aki 20 perc után elhagyta a termet. Mint mondta, kizárólag a védőmaszkról tárgyaltak bent, amelyet azonban – állítása szerint – nem kell viselni, „ha megnehezíti a légzést”.
„Iulia Scântei asszony, ön sérti a védelemhez való alkotmányos jogot. (...) Bűnvádi feljelentést fogok tenni ön ellen” – kiabált az ajtóból a szenátor a bizottság elnökének.
Ugyanakkor azt állította, hogy megsérült a lába, amikor az ajtónál álló két személy megpróbálta megakadályozni, hogy bejusson, ezért hívni akarta a 112-es egységes segélyhívó számot.
Végül férje segítségével sikerült ismét bemennie az ülésterembe, akkor azonban a bizottság tagjai távoztak.
A testület elnöke, Iulia Scântei utólag úgy nyilatkozott, tájékoztatni fogja a történtekről a szenátus vezetőségét, és újabb ülést tartanak majd a liberálisok igénylésének megvitatására.
Benyújtott panaszában a PNL felrótta, hogy a szenátor az ülésszak elejétől „ártalmas és szabályzatellenes magatartást” tanúsít, folyamatosan megszegi a járványügyi szabályokat, nem viseli a védőmaszkot a szenátus üléstermében, felszólalásaiban gyűlöletre uszít.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
szóljon hozzá!