
A Szilágy megyei mobil oltócsapat és vezetője, Csákvári Alexandru (balra) vidéken is immunizál
Fotó: Szilágy megyei prefektúra
Szilágy megyében hónapok óta mobil csapat egészíti ki az állandó oltóközpontok munkáját, a veszélyeztetettek immunizálását orvosok végzik, illetve néhány napja „házhoz járnak”, kisebb vidéki településeken is beadják a vakcinát. A tapasztalatok szerint az akció sikeres, az emberek nyitottak és hálásak az ötfős csapatnak, sokan kérik az oltást – csak legyen elég vakcina.
2021. május 21., 19:112021. május 21., 19:11
Szilágy megyében lelkes és hatékony mobil oltócsapat dolgozik azért, hogy azok is megkapják a koronavírus elleni oltást, akik nem tudnak, vagy nem akarnak eljutni valamelyik oltóközpontba.
Dr. Csákvári Alexandru, a Szilágy megyei orvosi kamara alelnöke, a csapat vezetője mesélt lapunknak tapasztalataikról. Mint mondta, a megye mobil egysége a kampány kezdete óta, azaz január 17-e óta létezik. A terepen dolgozóknak kezdetben az öregotthonok, szociális otthonok lakóinak beoltása volt a feladata, mivel ezek az emberek nem hagyhatták el az adott intézményeket.
A megye összes ilyen állami és magánintézményének lakója megkapta az oltás mindkét dózisát, hála a csapatnak. A következő lépésben dialízises betegeket oltott a csapat, majd olyan tanügyi és egészségügyi dolgozókat, akik valamilyen okból – például betegség, karantén – nem tudtak eljutni a központokba. Csákvári Alexandru azt is elmondta, például az egészségügyi alkalmazottak számára kijelölt oltópontok egy hónap működés után bezártak, ezért is volt szükség az ő munkájukra. Miután lezajlott a veszélyeztetettek immunizálása, a mobil csapat vidéki településekre, valamint cégekhez ment „házhoz”.
Néha nehéz a különböző munkaidőket összeegyeztetniük, a kiszállások szervezést igényelnek. Csákvári azt mondta, egyelőre csak egy ilyen csapat járja a megyét, pedig több is kellene. Kiemelte, nagyon fontos, hogy vidéki településekre ellátogassanak, hiszen sok olyan személy van, aki nem tudta magát regisztrálni valamelyik oltóközpontba, vagy nem tud oda eljutni, mert nincs amivel menjen, nincs, aki elvigye.
– mondta Csákvári. Az orvosi kamara alelnöke rámutatott, bár szeretnék megoldani, de még nem sikerült megvalósítani az ágyhoz kötött betegek immunizálását. Az ő helyzetük azért bonyolult, mert mindenikükhöz házhoz kellene menni, ám a vakcinákat tartalmazó hűtő súlyos, nehezen szállítható, és legtöbb hat órán át lehetnek benne a vakcinák.
Azt is megtudtuk, hogy a Szilágyság Kolozs megyéhez tartozik, azaz Kolozs megyéből kapják az oltóanyagot, mivel Szilágy megyében nincs olyan hűtő, amelyben a szükséges mínusz hetven fokon tudják tartani a vakcinákat. A Kolozs megyei regionális központ több megyét is ellát, Máramaros és Beszterce-Naszód megyébe is innen érkeznek az oltások.
A falvakban, községekben az immunizálás többnyire a polgármesteri hivatal épületében zajlik, mivel szükséges, hogy az illető épület vagy helyiség teljesítsen bizonyos feltételeket. Az oltóhelyiség mellett mosdónak is kell lennie, egy megfelelően nagy váróteremnek, valamint egy külön teremnek, ahol regisztrálnak. De ha esetleg a polgármesteri hivatal épülete nem felel meg, találnak egy közösségi házat, idősotthont, ami megfelel a célnak.
A vidéki településeken, ahol eddig jártak, minden korosztályt immunizáltak, fiatalok és idősek egyaránt jelentkeztek. Csákvári Alexandru azt mondja, az emberek örültek a lehetőségnek, hisz sokan nem tudtak eljutni a megye több mint egy tucat oltóközpontjának valamelyikébe. A szakember szerint így, hogy „házhoz mentek”, sok olyan személy is beoltatta magát, aki egyébként félt, nem mert online feliratkozni.
– utalt Csákvári arra, hogy miként gondolkoznak sokan. Elmesélte, megesett, hogy néhány személy, aki feliratkozott, nem jelent meg, de helyettük jöttek olyanok, akik aznap szereztek tudomást a dologról, vagy „kedvet kaptak”, látva, hogy a szomszédok is mennek. Csákvári szerint így, hogy nem kell hogy kimozduljanak a saját településükről, nem kell utazniuk, az emberek nyitottabbak, szívesebben oltakoznak.
– idézte fel. Azt is kifejtette, az oltási kampány során meg kell találni a megfelelő kommunikációs eszközöket, ha ez sikerül, az emberek nyitottabban viszonyulnak a témához. „A mobil kampány során sok olyan embert beoltottam, aki soha nem ment volna el egy központba” – hangsúlyozta az orvos.
A mobil csapat eddig öt helyre szállt ki másfél hét alatt, és több céghez is várják őket a közeljövőben. Remélik, hogy lesz vakcina, és lesznek érdeklődők is, hogy folytassák a munkát. Ennek kapcsán Csákvári Alexandru megemlítette, hogy bár a médiában a hírek arról szólnak, hogy sok az oltóanyag az országban, náluk már többször is probléma volt az ellátással, nem kaptak vakcinákat Kolozsvárról.
„Most is egy nagyvállalathoz készülünk kiszállni, ahol sokan kérnek oltást. Egyelőre kérdés, kapunk-e elég vakcinát Kolozsvárról. Optimisták vagyunk, reméljük, hogy megoldódnak a problémák” – mutatott rá a háziorvos.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
Az előzetes várakozással ellentétben nem zárta ki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi rendkívüli kongresszusán a pártból Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt, a párt eddigi első alelnökét.
A Polymarket előrejelzési platformon Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminisztert tartják a legesélyesebbnek arra, hogy Románia következő miniszterelnöke legyen, a tárcavezető így megelőzi Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt.
Oana Gheorghiu ügyvivő miniszterelnök-helyettes és Dragoș Pîslaru ügyvivő európai forrásokért felelős miniszter belépett a Nemzeti Liberális Pártba (PNL) – közölte több sajtóorgánum pártbeli források alapján.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy találkozott Luca Niculescuval, Románia OECD-csatlakozási folyamatának koordinátorával, akit külügyminiszternek javasol a kormányában.
szóljon hozzá!