Hirdetés

„Házhoz jár” a vakcina a Szilágyságban – Az önkéntes mobil oltócsapat vezetője a tapasztalatokról

A Szilágy megyei mobil oltócsapat és vezetője, Csákvári Alexandru (balra) vidéken is immunizál •  Fotó: Szilágy megyei prefektúra

A Szilágy megyei mobil oltócsapat és vezetője, Csákvári Alexandru (balra) vidéken is immunizál

Fotó: Szilágy megyei prefektúra

Szilágy megyében hónapok óta mobil csapat egészíti ki az állandó oltóközpontok munkáját, a veszélyeztetettek immunizálását orvosok végzik, illetve néhány napja „házhoz járnak”, kisebb vidéki településeken is beadják a vakcinát. A tapasztalatok szerint az akció sikeres, az emberek nyitottak és hálásak az ötfős csapatnak, sokan kérik az oltást – csak legyen elég vakcina.

Tóth Gödri Iringó

2021. május 21., 19:112021. május 21., 19:11

Szilágy megyében lelkes és hatékony mobil oltócsapat dolgozik azért, hogy azok is megkapják a koronavírus elleni oltást, akik nem tudnak, vagy nem akarnak eljutni valamelyik oltóközpontba.

A mobil csapat több hónapja tevékenykedik, az öregotthonok, nevelőotthonok, szociális létesítmények után most a térség falvait járja.

Hirdetés

Dr. Csákvári Alexandru, a Szilágy megyei orvosi kamara alelnöke, a csapat vezetője mesélt lapunknak tapasztalataikról. Mint mondta, a megye mobil egysége a kampány kezdete óta, azaz január 17-e óta létezik. A terepen dolgozóknak kezdetben az öregotthonok, szociális otthonok lakóinak beoltása volt a feladata, mivel ezek az emberek nem hagyhatták el az adott intézményeket.

Önkéntes alapon vállalták a munkát

A megye összes ilyen állami és magánintézményének lakója megkapta az oltás mindkét dózisát, hála a csapatnak. A következő lépésben dialízises betegeket oltott a csapat, majd olyan tanügyi és egészségügyi dolgozókat, akik valamilyen okból – például betegség, karantén – nem tudtak eljutni a központokba. Csákvári Alexandru azt is elmondta, például az egészségügyi alkalmazottak számára kijelölt oltópontok egy hónap működés után bezártak, ezért is volt szükség az ő munkájukra. Miután lezajlott a veszélyeztetettek immunizálása, a mobil csapat vidéki településekre, valamint cégekhez ment „házhoz”.

A csapatnak öt tagja van, egy orvos, három asszisztens és egy adminisztrációval foglalkozó személy, akik tulajdonképpen önkéntes alapon vállalták, hogy a munkájuk mellett ezt a feladatot is elvégzik.

Néha nehéz a különböző munkaidőket összeegyeztetniük, a kiszállások szervezést igényelnek. Csákvári azt mondta, egyelőre csak egy ilyen csapat járja a megyét, pedig több is kellene. Kiemelte, nagyon fontos, hogy vidéki településekre ellátogassanak, hiszen sok olyan személy van, aki nem tudta magát regisztrálni valamelyik oltóközpontba, vagy nem tud oda eljutni, mert nincs amivel menjen, nincs, aki elvigye.

Idézet
Az egyik településen egy 96 éves embert immunizáltunk, akit a 70 éves lánya kísért el. Az ilyen esetekben, ha nem mennénk, az idősek nem tudnák a központba programáltatni magukat”

– mondta Csákvári. Az orvosi kamara alelnöke rámutatott, bár szeretnék megoldani, de még nem sikerült megvalósítani az ágyhoz kötött betegek immunizálását. Az ő helyzetük azért bonyolult, mert mindenikükhöz házhoz kellene menni, ám a vakcinákat tartalmazó hűtő súlyos, nehezen szállítható, és legtöbb hat órán át lehetnek benne a vakcinák.

Ha egy kisebb területen kellene beoltani több ilyen személyt, lebonyolítható lenne, de úgy, hogy a település egyik feléből a másikba, esetleg egyik településről a másikra kell menni, egyelőre nehezen kivitelezhető.

Azt is megtudtuk, hogy a Szilágyság Kolozs megyéhez tartozik, azaz Kolozs megyéből kapják az oltóanyagot, mivel Szilágy megyében nincs olyan hűtő, amelyben a szükséges mínusz hetven fokon tudják tartani a vakcinákat. A Kolozs megyei regionális központ több megyét is ellát, Máramaros és Beszterce-Naszód megyébe is innen érkeznek az oltások.

„Ha a szomszéd beoltatja magát, akkor én is megyek”

A falvakban, községekben az immunizálás többnyire a polgármesteri hivatal épületében zajlik, mivel szükséges, hogy az illető épület vagy helyiség teljesítsen bizonyos feltételeket. Az oltóhelyiség mellett mosdónak is kell lennie, egy megfelelően nagy váróteremnek, valamint egy külön teremnek, ahol regisztrálnak. De ha esetleg a polgármesteri hivatal épülete nem felel meg, találnak egy közösségi házat, idősotthont, ami megfelel a célnak.

A települések önkormányzatai közvetítenek a lakosság és a mobil csapat között, azaz ők informálják a helyieket, írják össze, hogy kik szeretnének vakcinát, segítenek abban, hogy az emberek eljussanak a rögtönzött oltópontra.

A vidéki településeken, ahol eddig jártak, minden korosztályt immunizáltak, fiatalok és idősek egyaránt jelentkeztek. Csákvári Alexandru azt mondja, az emberek örültek a lehetőségnek, hisz sokan nem tudtak eljutni a megye több mint egy tucat oltóközpontjának valamelyikébe. A szakember szerint így, hogy „házhoz mentek”, sok olyan személy is beoltatta magát, aki egyébként félt, nem mert online feliratkozni.

Idézet
Ha a szomszéd beoltatja magát, akkor én is megyek”

– utalt Csákvári arra, hogy miként gondolkoznak sokan. Elmesélte, megesett, hogy néhány személy, aki feliratkozott, nem jelent meg, de helyettük jöttek olyanok, akik aznap szereztek tudomást a dologról, vagy „kedvet kaptak”, látva, hogy a szomszédok is mennek. Csákvári szerint így, hogy nem kell hogy kimozduljanak a saját településükről, nem kell utazniuk, az emberek nyitottabbak, szívesebben oltakoznak.

Idézet
Az emberek hálásak voltak, hogy hazamentünk hozzájuk. Egyébként a vidéki akciónk azt a szlogent kapta, hogy: hazamegyünk hozzád!”

– idézte fel. Azt is kifejtette, az oltási kampány során meg kell találni a megfelelő kommunikációs eszközöket, ha ez sikerül, az emberek nyitottabban viszonyulnak a témához. „A mobil kampány során sok olyan embert beoltottam, aki soha nem ment volna el egy központba” – hangsúlyozta az orvos.

A mobil csapat eddig öt helyre szállt ki másfél hét alatt, és több céghez is várják őket a közeljövőben. Remélik, hogy lesz vakcina, és lesznek érdeklődők is, hogy folytassák a munkát. Ennek kapcsán Csákvári Alexandru megemlítette, hogy bár a médiában a hírek arról szólnak, hogy sok az oltóanyag az országban, náluk már többször is probléma volt az ellátással, nem kaptak vakcinákat Kolozsvárról.

Volt olyan időszak is, amikor már reggel elfogyott a készlet, és nem volt mivel immunizálni.

„Most is egy nagyvállalathoz készülünk kiszállni, ahol sokan kérnek oltást. Egyelőre kérdés, kapunk-e elég vakcinát Kolozsvárról. Optimisták vagyunk, reméljük, hogy megoldódnak a problémák” – mutatott rá a háziorvos.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 21., vasárnap

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.

Veștea be is terjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat

A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.

Simion nekiment a kormánynak, amiért külföldről importál munkásokat
2026. június 21., vasárnap

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot

A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.

Bolojan: a PNL kisebbségi kormány támogatásáról szóló megállapodásra tesz javaslatot
2026. június 21., vasárnap

Vállalják a kormányzást a szociáldemokraták

A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.

Vállalják a kormányzást a szociáldemokraták
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Források: a Veșteát támogató liberálisok megtámadják a bíróságon a PNL kongresszusán elfogadott határozatokat

Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.

Források: a Veșteát támogató liberálisok megtámadják a bíróságon a PNL kongresszusán elfogadott határozatokat
2026. június 21., vasárnap

Újraválasztották a PNL elnökévé Ilie Bolojant, Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt egyelőre nem zárták ki

Az előzetes várakozással ellentétben nem zárta ki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi rendkívüli kongresszusán a pártból Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt, a párt eddigi első alelnökét.

Újraválasztották a PNL elnökévé Ilie Bolojant, Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt egyelőre nem zárták ki
2026. június 20., szombat

Nem Veștea a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt a politikai folyamatokat latolgató előrejelzési piac szerint

A Polymarket előrejelzési platformon Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminisztert tartják a legesélyesebbnek arra, hogy Románia következő miniszterelnöke legyen, a tárcavezető így megelőzi Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt.

Nem Veștea a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt a politikai folyamatokat latolgató előrejelzési piac szerint
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Kormányfőhelyettessel és miniszterrel erősíti vezetői csapatát a PNL-ben Bolojan

Oana Gheorghiu ügyvivő miniszterelnök-helyettes és Dragoș Pîslaru ügyvivő európai forrásokért felelős miniszter belépett a Nemzeti Liberális Pártba (PNL) – közölte több sajtóorgánum pártbeli források alapján.

Kormányfőhelyettessel és miniszterrel erősíti vezetői csapatát a PNL-ben Bolojan
2026. június 20., szombat

Bár a támogatása még kérdéses, készül a Veștea-kormány programja

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy találkozott Luca Niculescuval, Románia OECD-csatlakozási folyamatának koordinátorával, akit külügyminiszternek javasol a kormányában.

Bár a támogatása még kérdéses, készül a Veștea-kormány programja
2026. június 20., szombat

Veștea diktatúrát kiált és mégsem akar a PNL elnöke lenni

Mégsem száll harcba Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök Ilie Bolojan pártelnök, ügyvivő miniszterelnök ellen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki posztjáért a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.

Veștea diktatúrát kiált és mégsem akar a PNL elnöke lenni
Hirdetés
Hirdetés