
Fotó: Agerpres
Nyugalomra intik a lakosságot a bukaresti hatóságok és szakértők annak nyomán, hogy Romániában is megjelent a koronavírus. Lényeges tudnivaló, hogy az új koronavírus nem érintéssel, hanem cseppfertőzés útján terjed.
2020. február 27., 13:582020. február 27., 13:58
2020. február 27., 16:542020. február 27., 16:54
Nincsenek tünetei és jó az állapota a koronavírussal megfertőződött Gorj megyei férfinak, akit a bukaresti Matei Balş Járványtani Intézetben kezelnek – közölte csütörtökön a stratégiai kommunikációs törzs. A Gorj megyei prefektus szerint egy 25 éves fiatalember a páciens. A férfit teljesen elkülönítették a kórházban fekvő többi betegtől, és állandó megfigyelés alatt tartják. Az intézetben jelenleg további 17 személytől vett minta van vizsgálat alatt, emellett kiterjesztették az eset kapcsán indított járványtani vizsgálatot azoknak az azonosítása és tesztelése érdekében is, akik kapcsolatba léptek a fertőzött férfival.

Bukarestbe szállították az első, koronavírussal az országban megfertőzött román beteget, hozzátartozói otthoni karanténban maradnak, várják további Gorj megyei személyektől vett minták eredményeit.
Alexandru Rafila elmondta, megbetegedés esetén tüneti kezelést alkalmaznak, vagyis a lázat, a fejfájást és más tüneteket kezelnek. Így járnak el a betegség enyhe vagy közepes lefolyása esetében, ugyanakkor ha bonyolult esetek fordulnak elő, akkor intenzív terápiás intézkedéseket léptetnek érvénybe. A szakember elmondta: a betegség cseppfertőzéssel terjed, a pácienssel történő közvetlen kapcsolat esetén. „A közvetlen kapcsolat azt jelenti, hogy szoros kapcsolatba kerülünk egy fertőzött személlyel. A betegség nem érintés útján terjed, hanem cseppfertőzéssel, ami érintést is jelenthet, amennyiben kezünkkel hozzáérünk olyan felülethez, amely a betegtől származó váladékkal fertőződött. Vírushordozók nincsenek: vannak fertőzött és nem fertőzött emberek” – magyarázta Alexandru Rafila.
Közben a hatóságok arról biztosítják a lakosságot, hogy az ország elégséges élelmiszer- és ivóvízkészlettel rendelkezik. Adrian Oros mezőgazdasági miniszter az Agerpres hírügynökségnek csütörtökön úgy nyilatkozott: szeretne nyugalomra inteni minden polgárt, és biztosítani arról, hogy „nincsenek problémák”. „Most elegendő élelmiszer- és vízkészlet áll rendelkezésre a lakosság igényeinek kielégítésére, mind a nagy gazdasági szereplőknél, mind a nagy logisztikai platformoknál, és ezek igény szerint növelhetők” – mondta a tárcavezető. Adrian Oros hozzátette, a belügyminisztériumnak vannak vészhelyzet esetére elraktározott tartalékai.
Klaus Johannis elnök óva int a „pánikjárványtól”
Klaus Johannis államfő közösségi oldalán intett nyugalomra a koronavírus romániai felbukkanásával kapcsolatban, arról biztosítva a lakosságot, hogy a hatóságok a legnagyobb komolysággal kezelik a helyzetet. Szerinte pánikra nincs „semmi reális ok”, a vírussal való megfertőződés az esetek többségében enyhe tüneteket idéz elő, torokfájást, köhögést és lázat, akárcsak egy hűlés. Facebook-bejegyzésében az elnök hozzáteszi: a polgároknak követniük kell a hatósági utasításokat, és hiteles, hivatalos forrásokból kell tájékozódniuk a koronavírusról. Johannis leszögezte, hogy az illetékes intézmények megtettek valamennyi, a vírus terjedését megakadályozó intézkedést. Az államfő egyúttal arra kéri az ország polgárait, óvakodjanak a szenzációhajhászattól és a pánikkeltéstől. „A riasztó hírek, vagy éppen álhírek keltése pánikjárványt generálhat, amelynek káros hatásai lehetnek embertársainkra” – olvasható az elnöki bejegyzésben. Johannis arra kér mindenkit, felelősségteljesen kövesse a megelőzést szolgáló tanácsokat, és fordítson külön figyelmet az idősek és a fokozott veszélynek kitett személyekre, például a krónikus betegségben szenvedőkre.
A karanténba helyezett személyek betegszabadságra és alapfizetésük 75 százalékának megfelelő pótlékra jogosultak, amennyiben biztosítási jogviszonnyal rendelkeznek – hívta fel a figyelmet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS). A CNAS csütörtöki közleménye szerint a pótlékot a társadalom- és egészségbiztosítási alapból fizetik ki, és azok kaphatják meg, akiket valamilyen ragályos betegséggel való megfertőződés gyanúja miatt eltiltanak tevékenységük folytatásától a közegészségügyi igazgatóság által megszabott időre. A betegszabadságról szóló igazolást a kezelőorvosnak kell kiállítania, a közegészségügyi igazgatóság illetékes szerve által aláírt dokumentum alapján. Karantén esetén az orvosi igazolás utólag is kiállítható, de csak a folyó vagy az azt megelőző hónapra. A biztosító leszögezi, ez esetben nem érvényes az a korlátozás, amely tíz napban szabja meg a háziorvos által kiírható betegszabadság maximális időtartamát, és nem számít bele más betegségek okán biztosított betegszabadságba.
Adrian Ionel, az Unifarm igazgatója csütörtökön elmondta, az állami vállalat két szerződést kötött egészségügyi maszkok, illetve fertőtlenítőszerek vásárlására. A napokban megtörténik a kifizetés, és várhatóan jövő hét végére megkapják az „öt- vagy hatmillió” darab maszkot, valamint a négy típusú, összesen 25 tonna fertőtlenítőszert. Ionel hozzátette, emellett különféle védőruhák, intubációs segédeszközök és más felszerelések beszerzése is folyamatban van, az Unifarm termékkészletét folyamatosan kiegészítik.
Az egészségügyi minisztérium arra hívja fel az állampolgárok figyelmét, hogy a 0800800358-as zöldszámon kérhetnek információkat a koronavírussal kapcsolatban. A tárca azt kéri, hogy a 112-es egységes segélyhívószámot továbbra is csak sürgősségi esetekben hívják, a koronavírussal kapcsolatos információkért használják a 0800800358-as zöld számot. Ezen a számon naponta – beleértve szombatot és vasárnapot is – 8 és 23 óra között nyújtanak tájékoztatást. A zöld számon információkkal szolgálnak a betegség tüneteiről és a fertőzés megelőzésének módjáról. A hatóságok hangsúlyozzák: ez egy információs zöldvonal, sürgősségi esetekben – ha felmerül a gyanú, hogy valaki koronavírussal fertőződött – továbbra is a 112-es egységes segélyhívószámot kell hívni. Hozzáteszik: mind ez idáig Románia területén egyetlen koronavírus-fertőzést igazoltak, tehát nem lehet járványról beszélni.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!