
Victor Costache egészségügyi miniszter
Fotó: Gov.ro
Lemondott tisztségéről csütörtökön az új típusú koronavírus-járvány kellős közepén Victor Costache román egészségügyi miniszter. A tárcavezető távozását Ludovic Orban kormányfő elfogadta.
2020. március 26., 10:232020. március 26., 10:23
2020. március 26., 12:462020. március 26., 12:46
Ludovic Orban miniszterelnök csütörtökön délelőtt bejelentette, hogy elfogadta a tárcavezető lemondását. A kormányfő nem szolgált magyarázattal a távozás okaival kapcsolatban; elmondta, hogy sajnálja Costache lemondását, de megérti a lépést. A miniszterelnök közölte: Nelu Tătaru jelenlegi államtitkár ideiglenes egészségügyi miniszterré történő kinevezését javasolja Klaus Johannis államfőnek.
„Az államtitkár a tárca csapatának tagja, a koronavírus elleni küzdelem első vonalában harcol. Nagyon jól ismeri az eljárásokat, a teljes intézkedéstervet. Jelenleg Suceaván tartózkodik, de felhívtam, tájékoztattam a szándékomról, miszerint javasolni fogom az egészségügyi miniszteri tisztségbe, így visszatér Bukarestbe, és megbeszéljük a részleteket” – jelentette ki Orban.
Victor Costache lemondása egy nappal korábbi kijelentésével állhat összefüggésben, miszerint Bukarest teljes lakosságát tesztelni fogják a koronavírusra. Az egészségügyi miniszter szerdán az Adevărul Live-nak adott interjúban rámutatott, egy aznap aláírt megállapodás értelmében a dél-koreaihoz hasonló „innovatív programot” készülnek alkalmazni a román fővárosban,
A miniszter reményét fejezte ki, hogy jövő hétre „nagyon sok koronavírusteszt” lesz elérhető az országban. Állítása szerint legkevesebb kétmillió és legtöbb ötmillió tesztre lenne szükség, ennyit akarnak beszerezni. Érdekes egyébként, hogy a miniszterelnök által az egészségügyi tárca ideiglenes irányításával megbízott Nelu Tătaru nem ellenezte a tömeges tesztelés ötletét. Szerdán a Digi 24 hírtelevíziónak úgy nyilatkozott, hogy ezt több szakaszban valósítanák meg: először az egészségügyi dolgozokat, második hullámban az időseket, majd a krónikus betegeket, végül pedig a teljes lakosságot. Sőt az államtitkár arról is beszélt, hogy a kísérleti jelleggel végrehajtandó bukaresti akció után ugyanígy tesztelnék a többi romániai nagyváros lakosságát is.
A bejelentés indulatos közvitát váltott ki a hazai médiában. Több megszólaltatott szakember szerint sürgősebb lenne az első vonalban harcoló egészségügyi személyzet védelme, hiszen Romániában szerdáig már több mint száz egészségügyi dolgozónál mutatták ki a koronavírust, és számos kórházi részleget kényszerültek karantén alá helyezni. A kórházi fertőzések jelentős része annak tulajdonítható, hogy egy-egy, más okokból beutalt betegről napokkal később derült ki, hogy koronavírussal is fertőzött.
Costachénak egyebek között azt rótták fel, hogy nem szervezte meg idejében a – nem járványkórházban dolgozó – orvosok ellátását megfelelő védőfelszerelésekkel. Egyebek mellett ennek tulajdonítják, hogy a „Románia Lombardiájának” nevezett Suceaván a több mint 1300 alkalmazottat foglalkoztató megyei kórházban alakult ki az ország legnagyobb fertőző góca. A Kínából kiindult Covid-19-ben csütörtök reggelig elhunyt 17 áldozat közül 7 innen került ki, a vírus romániai megjelenése óta eltelt egy hónapban megfertőződött mintegy ezer ember közül 200 is a suceavai megyei kórház alkalmazottja vagy páciense volt.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!