
Fotó: Europarl.europa.eu
Miközben pénteken a kormány is elfogadta azt a rendeletet, amely szerint bizonyos fertőzöttségi ráta fölött csak védettségi igazolvánnyal lehet vendéglátóhelyekre és nyilvános eseményekre belépni, a téma kapcsán alkotmányossági aggályok merültek fel. Asztalos Csaba CNCD-elnök szerint egy ilyen, jogkorlátozással járó döntést csakis törvényben lehetne rögzíteni. Lapunknak Puskás Bálint volt alkotmánybíró ugyanígy vélekedett.
2021. szeptember 19., 19:592021. szeptember 19., 19:59
Amint arról beszámoltunk, Románia is csatlakozott azon európai uniós tagállamokhoz, amelyekben védettségi igazolványhoz kötik a vendéglátóhelyekre, kulturális és sporteseményekre, illetve magánrendezvényekre – esküvőkre és keresztelőkre – való belépést, miután a kormány pénteki ülésén elfogadta a koronavírus elleni küzdelem összehangolásával megbízott operatív törzs erre vonatkozó javaslatát, amely hétfőtől lép hatályba.
A kormányrendelet értelmében az intézkedés nem azonnal lép hatályba, és nem mindenhol, csupán azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta az előző 14 napban meghaladja a 3 ezreléket, a felső határ pedig 6 ezrelék, amely fölött már szigorúbb, karanténintézkedések következnek.
Ugyanakkor a vendéglátóhelyek vendégeinek és a rendezvények résztvevőinek számát még így is korlátozzák.

Belföldön is bevezették Romániában az uniós digitális Covid-igazolvány használatát azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke eközben úgy véli: a kormányrendelet nem elegendő, a módosítás bevezetéséhez a parlament által elfogadott törvény szükséges. Asztalos az alkotmány 53. cikkelyére hivatkozik, amely szerint a polgárok szabadságjogainak korlátozására vonatkozó intézkedéseket csakis törvény útján lehet rögzíteni.
annak eléréséhez pedig a bevezetni kívánt intézkedések megfelelőek, szükségesek és arányosak.
Puskás Bálint volt alkotmánybíró a CNCD elnökének észrevétele kapcsán a Krónikának kijelentette: alapvetően egyetért vele. Elmondta, a pénteki napon maga Asztalos Csaba is egyeztetett vele, és neki is elmondta: a téma meglehetősen komplex.
„Létezik ugyanis a 2020/55-ös törvény, amely az 5. és 6. cikkelyében átruházza a kormányra bizonyos intézkedések meghozatalát a járvány elleni védekezés érdekében. Ez a törvény kizárólag a védőmaszk viselését, a karantént és a házi elkülönítést szabályozza konkrétan, a többi szükséges lépéssel kapcsolatos döntés jogát átruházza a kabinetre. Emellett az alkotmánybíróságnak is több döntése van, amelyben egyértelműen megmagyarázza: azért nem lehetett minden intézkedést egyértelműen törvénybe foglalni, mert akkor azok érvényesek lennének a járvány teljes időszaka alatt.
– mutatott rá. A volt alkotmánybíró ugyanakkor a mostani intézkedés kapcsán úgy véli: az már túllépi ennek a törvénynek a jelenlegi hatályát. Ez ugyanis két részre osztja a társadalmat, és egy újabb igazolványt vezet be, amihez bizonyos jogok gyakorlását köti, mint a személyi igazolvány esetében, amellyel például azt igazolja az ember, hogy elmúlt 18 éves, így vásárolhat cigarettát.
– hangsúlyozta Puskás. A volt alkotmánybíró áthidaló megoldásként azt javasolja, hogy módosítsák az 55-ös törvényt úgy, hogy egyetlen cikkelyben beleveszik a most tervezett intézkedéseket, rögzítve, hogy a járvány intenzitásának függvényében a kormány vagy az önkormányzatok dönthessenek arról, hogy alkalmazzák-e a védettségi igazolványt vagy sem.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
1 hozzászólás