Hirdetés

Alkotmányossági aggályokat vet fel a védettségi igazolvány megkövetelése, törvénymódosítás is kellhet

•  Fotó: Europarl.europa.eu

Fotó: Europarl.europa.eu

Miközben pénteken a kormány is elfogadta azt a rendeletet, amely szerint bizonyos fertőzöttségi ráta fölött csak védettségi igazolvánnyal lehet vendéglátóhelyekre és nyilvános eseményekre belépni, a téma kapcsán alkotmányossági aggályok merültek fel. Asztalos Csaba CNCD-elnök szerint egy ilyen, jogkorlátozással járó döntést csakis törvényben lehetne rögzíteni. Lapunknak Puskás Bálint volt alkotmánybíró ugyanígy vélekedett.

Balogh Levente

2021. szeptember 19., 19:592021. szeptember 19., 19:59

Amint arról beszámoltunk, Románia is csatlakozott azon európai uniós tagállamokhoz, amelyekben védettségi igazolványhoz kötik a vendéglátóhelyekre, kulturális és sporteseményekre, illetve magánrendezvényekre – esküvőkre és keresztelőkre – való belépést, miután a kormány pénteki ülésén elfogadta a koronavírus elleni küzdelem összehangolásával megbízott operatív törzs erre vonatkozó javaslatát, amely hétfőtől lép hatályba.

A kormányrendelet értelmében az intézkedés nem azonnal lép hatályba, és nem mindenhol, csupán azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta az előző 14 napban meghaladja a 3 ezreléket, a felső határ pedig 6 ezrelék, amely fölött már szigorúbb, karanténintézkedések következnek.

Hirdetés

A határozat azok számára biztosít nagyobb szabadságot, akik rendelkeznek európai uniós védettségi igazolvánnyal, amely az oltottságot, a fertőzésen való átesést vagy a 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszt eredményét rögzíti.

Ugyanakkor a vendéglátóhelyek vendégeinek és a rendezvények résztvevőinek számát még így is korlátozzák.

korábban írtuk

Bevezette a védettségi igazolvány belföldi használatát a bukaresti kormány, Cîțu szerint nem diszkriminatív az intézkedés
Bevezette a védettségi igazolvány belföldi használatát a bukaresti kormány, Cîțu szerint nem diszkriminatív az intézkedés

Belföldön is bevezették Romániában az uniós digitális Covid-igazolvány használatát azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a koronavírus-fertőzést.

Asztalos Csaba: csak törvényben lehetne ilyesmit rögzíteni

Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke eközben úgy véli: a kormányrendelet nem elegendő, a módosítás bevezetéséhez a parlament által elfogadott törvény szükséges. Asztalos az alkotmány 53. cikkelyére hivatkozik, amely szerint a polgárok szabadságjogainak korlátozására vonatkozó intézkedéseket csakis törvény útján lehet rögzíteni.

Asztalos szerint ha törvényt fogadnának el a védettségi igazolvány kötelezővé tételéről, az nem minősülne diszkriminációnak, mivel legitim célt szolgál – az egészségvédelmet és a koronavírus-járvány terjedését –,

annak eléréséhez pedig a bevezetni kívánt intézkedések megfelelőek, szükségesek és arányosak.

Puskás: törvénymódosítással lenne megoldható az ügy

Puskás Bálint volt alkotmánybíró a CNCD elnökének észrevétele kapcsán a Krónikának kijelentette: alapvetően egyetért vele. Elmondta, a pénteki napon maga Asztalos Csaba is egyeztetett vele, és neki is elmondta: a téma meglehetősen komplex.

„Létezik ugyanis a 2020/55-ös törvény, amely az 5. és 6. cikkelyében átruházza a kormányra bizonyos intézkedések meghozatalát a járvány elleni védekezés érdekében. Ez a törvény kizárólag a védőmaszk viselését, a karantént és a házi elkülönítést szabályozza konkrétan, a többi szükséges lépéssel kapcsolatos döntés jogát átruházza a kabinetre. Emellett az alkotmánybíróságnak is több döntése van, amelyben egyértelműen megmagyarázza: azért nem lehetett minden intézkedést egyértelműen törvénybe foglalni, mert akkor azok érvényesek lennének a járvány teljes időszaka alatt.

Idézet
Ez viszont bezavarna azokban az időszakokban, amikor a járvány kisebb hevességgel tombol, és megnehezítené, hogy enyhítsék az intézkedéseket azokon a helyeken, ahol kisebb a fertőzöttség”

– mutatott rá. A volt alkotmánybíró ugyanakkor a mostani intézkedés kapcsán úgy véli: az már túllépi ennek a törvénynek a jelenlegi hatályát. Ez ugyanis két részre osztja a társadalmat, és egy újabb igazolványt vezet be, amihez bizonyos jogok gyakorlását köti, mint a személyi igazolvány esetében, amellyel például azt igazolja az ember, hogy elmúlt 18 éves, így vásárolhat cigarettát.

Idézet
Egy ilyen megkülönböztetést már szerintem csak törvénnyel szabadna elfogadni. Az 55-ös törvény hatályát nem terjeszthetjük ki minden kérdésre, mert akkor beletiporhatnak az általános emberi jogokba”

– hangsúlyozta Puskás. A volt alkotmánybíró áthidaló megoldásként azt javasolja, hogy módosítsák az 55-ös törvényt úgy, hogy egyetlen cikkelyben beleveszik a most tervezett intézkedéseket, rögzítve, hogy a járvány intenzitásának függvényében a kormány vagy az önkormányzatok dönthessenek arról, hogy alkalmazzák-e a védettségi igazolványt vagy sem.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.

Eldőlt: az USR sem támogatja a Tomac-kormányt
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával

Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.

Végeztek a lakóházba kétszer betörő anyamedvével és egyik bocsával
2026. június 12., péntek

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban

Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.

Újra lehet közlekedni a Transzfogarasi úton, de csak egy adott idősávban
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere

Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.

Megbuktatták, majd lemondott, de még mindig a helyén van a bukaresti kormány magyar minisztere
2026. június 12., péntek

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója

Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.

Leszedte a keresztvizet Nicușor Danról egykori tanácsadója
2026. június 12., péntek

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.

Kormányalakítás: Tomac az USR-től sem számíthat sok jóra
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás

A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.

Több erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás
2026. június 12., péntek

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes

Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.

Beismerte „bűnösségét” a román miniszterelnök-helyettes
2026. június 11., csütörtök

Álhírek: nagy az önbizalmunk, közben alábecsüljük mások ítélőképességét

Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.

Álhírek: nagy az önbizalmunk, közben alábecsüljük mások ítélőképességét
Hirdetés
Hirdetés