
A mínusz egyedik nappal hétfőn vette kezdetét a 22. Sziget fesztivál Budapesten. A nagyszínpad idei fellépői közé tartozik a Queens of the Stone Age, az Outkast, a Madness, a Manic Street Preachers, a Placebo, a Korn, a Prodigy, míg a manapság legnépszerűbb táncos-elektronikus vonal képviseletében itt lép fel mások mellett Deadmau5, Skrillex, Macklemore & Ryan Lewis és Calvin Harris.
2014. augusztus 11., 17:462014. augusztus 11., 17:46
A nagyszínpadon hosszú évek óta először négy magyar zenekar, az idei Sziget-himnuszt előadó Ivan & The Parazol, a Nagy-Szín-Pad-nyertes Mary PopKids, a Punnany Massif és a fennállásának 25. születésnapját ünneplő Tankcsapda is fellép.
A fesztiválozókat idén is számtalan helyszín várja a Szigeten, köztük az Európa Színpad, a Világfalu, az Ír-Blues Színpad, a Múzeumi Negyed, a Fidelio Kultúrzóna – Összművészeti Színpad, a WAMP Design Piac, a Romkocsma Negyed és a Civil Sziget. Az idei Sziget kapcsolódik a woodstocki fesztivál 45., a Rubik-kocka 40. és a rendszerváltás 25. évfordulójához. A fesztiválon állandó lesz a rendőri jelenlét, a civil ruhás járőrökön kívül angol és francia rendőrök is szolgálatot teljesítenek majd.
Látogatói rekordra számítanak
Egyébként már vasárnap, a fesztivál programjainak megkezdése előtt nagy számban érkeztek a rendezvényre az első beköltözők, többségében külföldiek. Idén a szervezők várakozásai szerint megdőlhet a látogatócsúcs. Hetvenhat hektáros területen három hét alatt, mintegy nyolcezer ember munkájával épült fel az idei fesztivál, a befejező munkálatok vasárnap is zajlottak. Húsz kamionnyi műanyag burkolatot fektettek le, mintegy 12 ezer négyzetméteren – hangzott el a vasárnapi sajtóbejáráson.
Gerendai Károly főszervező még korábban az MTI-nek reálisnak nevezte, hogy az egy héten át tartó fesztivál látogatócsúcsot hoz, és a 400 ezret is meghaladhatja az idei fesztiválozók száma. Az infrastruktúrát úgy alakították ki, hogy akár napi 85 ezer látogatót is kiszolgáljon. Az eddigi rekordot a 2009-es 390 ezres összlátogatószám jelenti. Az optimista várakozásokat támasztja alá, hogy már valamennyi hetijegyet eladták a Szigetre, amelyet a szokásosnál egy héttel később rendeznek.
Nőtt a költségvetés
Mint a vasárnapi sajtóbejáráson elhangzott, a korábban kiépített 3 kilométernyi állandó közvilágítás mellett a fesztivál idejére további 35-40 kilométernyi díszkivilágítás lesz, a húsz hektárnyi erdős területen végig izzósorokat építettek. Jelentősen, mintegy 25 százalékkal bővült a kempinghelyek száma, a különböző komfortfokozatú és speciális kempingek már hetekkel a Sziget kezdete előtt beteltek.
A Sziget összköltségvetése tavalyhoz képest mintegy 300 millió forinttal nő, aminek elsődleges oka, hogy több mint 400 millió forinttal költenek többet a programra, eközben viszont megtakarítást eredményez bizonyos helyszínek összevonása és megszüntetése. A pop-rock nagyszínpadhoz 120 négyzetméter LED-világítást építettek ki, a második legnagyobb helyszín, a négyezer négyzetméteres A38 sátor vadonatúj és egyenesen Angliából érkezett.
Számos helyen láthatók különböző hazai és külföldi művészek installációi, köztük a Selfie Robot vagy az Űrkomp. A Rubik-kocka 40. évfordulójára hat konténerből épült installáció, a rendszerváltás 25. évfordulója alkalmából egy százméteres fal idézi az egykori berlini építményt.
Idén is lesz Sziget Beach, bár a tavalyinál valamivel kisebb területen, mivel a Duna vízszintje a tervezettnél magasabb. A sajtóbejárás idején még nem fújták fel az egyik legnépszerűbb helyszínt, a lumináriumot, és épülőben volt az ír-blues színpad is, a romkocsmanegyed viszont már üzemelt.
Debütál a Festfone is: a kiegészítő szolgáltatást igénybe vevők ingyen beszélhetnek egymással a Szigeten. A fesztiválon négyszázfős egészségügyi szolgálat dolgozik, az ambulancián 16 orvos, ötven nővér, lesz 12 motoros- és 110 gyalogos járőr, egy rohamkocsi, négy esetkocsi és két mentőkocsi. A közrendet mintegy 1500 biztonsági őr, több száz jegyellenőr és belső forgalomirányító segíti.
A konténeres zuhanyzók mellett négy helyszínen lesznek kiemelt zuhanyblokkok sminkelési, hajszárítási lehetőségekkel, tükrökkel. A Sziget gasztronómiai elrendezése tájegységenként egységes és szerteágazó, a fesztivál több pontján étteremközpontokat alakítottak ki, képviseltetik magukat Magyarország borvidékei és a pálinkakultúra is.
Benis Dániel, a fesztivál technikai vezetője elmondta, hogy a Sziget közelében élő óbudai lakosok védelmében száz méter hosszú, hat méter magas hangfogó falat is építettek 18 milliméteres réteges ragasztott lemezből.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!