Makkay József
2026. május 20., 20:002026. május 20., 20:00
2026. május 20., 21:472026. május 20., 21:47
Örökzöld témává vált Romániában a medvetámadások ügye. Nincs nap, hogy ne olvasnánk riasztásokról és veszélyes helyzetekről. Holott a magyarázat egyszerű: tíz évvel ezelőtt a vadgazdálkodást kivették a szakma kezéből.
Vissza kell kanyarodnunk az időben, hogy jobban érthető legyen a mai kaotikus helyzet, amikor a helyi önkormányzatok egész sorát, illetve a romániai csendőrállomány jelentős részét a lehetséges medvetámadások megelőzése köti le. A 2015 novemberében beiktatott, Dacian Cioloș nevével fémjelzett ultraliberális technokrata kormány környezetvédelmi miniszterének, Cristiana Pașca Palmernek 2016 elején az egyik első, nagy port kavart döntése az volt, hogy leállította a korábbi kormány által elfogadott medvekilövési kvóták alkalmazását.
és ezzel az 1989. decemberi rendszerváltás óta viszonylag sikeresen működő vadgazdálkodást kivette a szakmai szervezetek – a vadászegyesületek – kezéből.
A vadgazdálkodási szakemberek figyelmeztetése ellenére a döntés nem érte el a társadalom ingerküszöbét, nem volt ellene különösebb tiltakozás, sőt az állatvédők hősként ünnepelték a miniszter asszonyt, amiért sikerült leszámolnia a „gyilkos és pénzéhes vadászlobbival”. Innentől kezdve a medvék háborítatlanul élhették szabad életüket, ami néhány év alatt a medvepopuláció számottevő növekedéséhez vezetett.
A 2020-as évek elején megjelentek a riadalmat keltő figyelmeztetések, mert a vadászattól és az embertől immár nem tartó nagyvadak sorra elkezdték dézsmálni a hegyi legelőkön a birkanyájakat és marhacsordákat, a többit pedig már ismerjük. Napjainkban bejárnak a települések utcáira nemcsak a hegyvidéki városokban, mint Brassó, hanem immár felbukkannak a havasoktól viszonylag távol fekvő Kolozsvár határában is.
Ez azonban sokáig nem érte el a közvélemény ingerküszöbét, mert többnyire pásztorok és állattartó gazdák voltak az áldozatok, akikért a bukaresti elit nem különösebben aggódott. Amikor azonban egy-egy turista is a nagyvad támadásának áldozatául esett, napokig lázban tartotta a bukaresti televíziókat, országos hír lett belőle, és intézkedésekre késztette a mindenkori kormányokat is.
A pohár Tánczos Barna környezetvédelmi minisztersége idején telt be. Az RMDSZ-es politikus 2020 decembere és 2023 júniusa között töltötte be a tisztséget, és sikerült újra napirendre tűzni a vadgazdálkodás kérdését. A kilőhető medvekvótákat végül 2024-ben vezették be, vagyis hivatalosan nyolc évvel az ominózus tiltás után indult újra a szakma által követelt szabályozott vadgazdálkodás.
Ekkorra azonban már rég ráégett a probléma a politikum körmére, hiszen a kezdetben néhány száz példányra korlátozott, vérszegény kilövési kvóták gyakorlatilag semmit sem oldottak meg az akutabbá váló helyzetből. A településekre egyre sűrűbben bejáró medvéket viszont gyorsan el kellett távolítani, így hosszas tanácskozások után megszületett az a törvényi szabályozás, amely felhatalmazta a helyi önkormányzatok szintjén létrejött döntéshozó bizottságokat arra, hogy kilövési engedélyt adjanak a legveszélyesebb medvékre.
mert a törvény eredetileg nem engedélyezte, hogy a veszélyes medvét a vadászok a település határán kívül is üldözzék. A politikusok úgy képzelték el, hogy a településeken kószáló medve megvárja a főutcán a bizottsági döntés nyomán érkező vadászt, aki helyben lelövi a nagyvadat.
Az érintett önkormányzatok számtalan panasza nyomán a még hivatalban lévő Bolojan-kormány végül módosította a rendeletet, hogy a veszélyes medve a települések határában is levadászható legyen. Az új jogszabálytervezet azonban hetek óta az államelnök asztalán hever. A kérdés már csak az: a román állam képes-e végre elfogadni, hogy a vadgazdálkodást nem Bukarestből, politikai ösztönök alapján, hanem szakmai alapon kell irányítani.
Ez a rövid összefoglaló is jól jelzi a román hatalom képtelenségét arra, hogy a legsürgetőbb problémákat érdemi határidőn belül megoldja. Egyúttal azt is megmutatja, mennyire mély a különböző szakmai szervezetekkel szembeni bizalmatlanság. Pedig a medvekérdésre hosszú távon aligha létezik más megoldás, mint a következetes, szakmai alapokon nyugvó vadgazdálkodás. Ha ezt továbbra is ideológiai viták, politikai félelmek és adminisztratív késlekedések írják felül, akkor Romániában a medveriasztás még hosszú ideig a mindennapok része marad.

Miközben Romániában egyre több a medvetámadás, és a falvakba rendszeresen bejáró nagyvadak emberéleteket is követelnek, a szakemberek szerint a helyzet nem oldható meg gyors politikai döntésekkel.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Balogh Levente
Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.
Balogh Levente
Egy botrány sohasem jön jól, de az RMDSZ és az erdélyi magyar közösség számára most még az átlagosnál is károsabb, hogy Demeter Andrásnak trágár kifejezések és a román nemzeti érdekkel kapcsolatos kijelentések kapcsán le kellett mondania.
Páva Adorján
A választók kitessékelték a demokrácia ajtaján, ám a rendszer ünnepélyesen visszavezeti őt a hátsó bejáraton – egyenesen a díszterembe, a miniszterelnöki székbe.
Balogh Levente
Hát ez nagyon megérte – vonhatjuk le nem kevés iróniával a következtetést a Szociáldemokrata Párt kormánybuktató kalandja után a legfrissebb felmérések fényében.
Páva Adorján
Csíksomlyó nem pártiroda, nem szavazókör, nem politikai határátkelő. Aki oda magyarokat párthovatartozás szerint engedne be, az nem a nemzetet védi, hanem éppen azt darabolja fel, aminek az egységére hivatkozik.
Balogh Levente
Volt egy idő, amikor közszájon forgott a román bonmot, miszerint Romániában azért tartanak választásokat, hogy kiderüljön: kivel fog együtt kormányozni az RMDSZ.
szóljon hozzá!