
Fotó: Forrás: Krónika Live
Igazán különleges vendége volt a Krónika Live kedd késő esti műsorának: a világ túlsó végéből Vujity Tvrtko jelentkezett be a videópodcastbe.
2022. február 16., 11:042022. február 16., 11:04
A népszerű riporter és volt televíziós műsorvezető elmagyarázta Rédai Attila és Szőke László újságíróknak, hogy mit is keres az Amerikai Egyesült Államok egyetlen óceániai szövetségi államában, Hawaiiban: amellett, hogy családjával együtt 2020 őszétől ott él, és részt vesz a helyi magyar közösség életében, két hosszú távú projekttel foglalkozik, amelyek
– mint ismeretes, Vujity Tvrtko számtalan olyan helyről tudósította a magyar közönséget pályafutása során, amelyeket joggal lehet pokolként jellemezni.
„Nekem nem volt erőteljes hátterem, engem nem protezsált be soha senki sehova, nem vagyok tagja híres író- vagy újságíró-dinasztiának, ami történik az életemben, azt saját magamnak tudhatom be. Szerettem volna, hogy a gyermekeim mindent megtapasztaljanak. Hogy ők tényleg körbeutazhassák a Földet, megérinthessenek más kultúrákat. Nagyon büszke vagyok arra, hogy feleségemmel, Zsolnay Gyöngyivel együtt ezt sikerült elérnünk. A gyerekek nyitottak, befogadóak, anyanyelvi szinten beszélnek angolul, nekünk ez szülőként is célunk volt.
– fejtette ki Vujity Tvrtko, miért is választotta otthonául az óceániai szigetvilágot.
Újságírói pályáját a délszláv háború tudósításával kezdte, megtapasztalva az ottani véres borzalmakat, az agyament testvérháborút. Éppen ezért most, amikor küszöbön áll egy újabb szláv testvérháború, igencsak aggasztónak tartja az orosz–ukrán szembenállást. „Remélem azért, hogy nagyobb háborúra nem kerülhet sor, hiszek és bízok ebben, különösen azért, mert a határokon túli magyar kisebbségek a szívem csücske, s Kárpátalján él egy jelentős magyar kisebbség. Én a délszláv háborúban megéltem azt, hogy a szerbiai és a szlavóniai magyarok egymásra lőttek, mert különböző hadseregekbe voltak besorozva.
– fogalmazott Vujity Tvrtko.
A riporter Hawaiiból a Facebookon keresztül tartja kapcsolatot – rendszeresen és sűrűn – több mint hatszázezres követői táborával, de szerinte borzasztó adat, hogy egy felmérés szerint a magyaroknak mindössze a 9 százaléka bízik a médiában, a kereskedelmi televíziókban vezetett műsorait viszont „irdatlan mennyiségű” ember nézte. Ő ezt a lehetőség még a kereskedelmi médiában is megpróbálta bizonyos értékek közvetítésére használni, mutatott rá.
„Nem állok bele semmiféle politikai konfliktusba, mert én mindenféle világnézetű emberhez szólok. De van egy dolog, amiben soha senkinek nem engedek, ez pedig a határon túli kisebbségek helyzete, hiszen én magam is egy ilyen kisebbséghez tartozok” – szögezte le az önmagát egyszerre horvátnak és magyarnak meghatározó sajtós.
Ráadásul én nem tömbhorvátságban élek, ötvenezren vagyunk Magyarországon” – ecsetelte Vujity Tvrtko. Hozzátette: ezért mutatja be, népszerűsíti a kisebbségi létet, mert „a magyar az magyar, akárhol éljen, legyen szó Sopronról vagy Székelyudvarhelyről, ezek az emberek ugyanolyan fontos tagjai a társadalmunknak”. „Ezért a határokon túli kisebbségeknek mindig ugyanazt tudom mondani: írassák be anyanyelvi óvodába, iskolába gyerekeiket, ahol el tudják sajátítani anyanyelvüket. Drága székelyföldi, erdélyi, partiumi magyar barátaim, írassátok magyar óvodába, iskolába gyermekeiteket, beszéljetek hozzájuk magyarul,
– búcsúzott a nézőktől a riporter.
A videópodcast műsorát a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet visszanézni.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
1 hozzászólás