
A finnek egyik „titka”, hogy nyugodtak, miközben aktív életet éltek, sokat kirándulnak
Fotó: Pixabay.com
Finnországban élnek a világ legboldogabb emberei, a skandináv ország sorozatban ötödik éve végez a boldogságindex alapján összeállított táblázat élén. Románia a harmadik legnagyobb ugrást produkálta a listán.
2022. március 19., 14:032022. március 19., 14:03
2022. március 19., 14:452022. március 19., 14:45
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) kezdeményezésére immár tíz éve rangsorolják az országokat a boldogságindex alapján, amelyet közvélemény-kutatások segítségével számolnak ki. A Gallup intézet által készített felmérések eredményeiről évente jelentést készítenek (World Happiness Report). A most közölt listán – mely 149 ország lakosainak véleményét tükrözi, de a bruttó hazai termék (GDP) adataival is súlyozzák –
A top 10-ben sorrendben Dánia, Izland, Svájc, Hollandia, Luxemburg, Svédország, Norvégia, Izrael és Új-Zéland kapott helyet a táblázaton, mely az elmúlt három év átlagát mutatja. A rangsor végén Afganisztán, Libanon és Zimbabwe áll.
A kutatás készítői kiemelik,
Románia a 28. helyen áll a most közölt listán, Magyarország pedig az 51. pozíciót foglalja el. Például 2016-ban Románia még a 71., Magyarország a 91. helyen állt, 2019-ben pedig a 48., illetve a 62. volt a rangsorban.
A most közölt rangsorban egy 10-es skálán Finnország 7,82 pontot ért el, ehhez képest Románia 6,47-et, Magyarország pedig 6,08-at. Az alanyokat egyébként többek között az egyéni szabadságról alkotott képükről, a nagylelkűség mértékéről, a társadalmi támogatásról, egészségügyi tapasztalataikról, de a korrupció érzékeléséről is faggatják.
Helsinki felülnézetből
Fotó: Pixabay.com
A Helsinki Times korábban megpróbálta összefoglalni a világnak, miben gyökerezik utolérhetetlen boldogságérzetük – egy olyan országban, ahol hosszú a tél, az év nagy részében hideg és sötét van. A Hotnews hírportál által most idézett korábbi cikk szerint Finnországban úgy tartják, ott születni felér egy főnyereménnyel. Az ott élők erős boldogságérzetének egyik záloga az aktív élet: ha esik, ha fúj, kocognak, kerékpároznak, kirándulnak, télen-nyáron mozgásra, kikapcsolódásra használják fel szabadidejüket.
Másik fontos adalék a csodálatos természeti adottságok, melyekre rendkívüli módon vigyáznak: nincs szemetelés, nagyon alacsony a légszennyezés.
Csodálatos természet. Az aurora borealis, azaz a saki fény Finnországban
Fotó: Pixabay.com
és a biztonságérzetük is rendkívül magas, nagyon alacsony a bűncselekmények száma az országban. Ezzel a háttérrel a mindennapos problémák sokkal könnyebben kezelhetők, nem temetik maguk alá az embereket.
Természetesen sokat nyom a latban a köztudottan irigylésre méltó oktatási rendszer is, amely világszinten kiváló adottságokkal rendelkező fiatalokat bocsát ki a munkaerőpiacra, így könnyen találnak állást maguknak. Az egészségügyi rendszerre sem lehet panasz, ezek pedig rendkívüli módon növelik az életminőséget.
Nemzetközileg elismert a Finnországban valóban biztosított egyenlőség, amely szociális, pénzügyi háttértől függetlenül megadatik mindenkinek. A finn középosztály rendkívül jelentős és erős, nagyon kevés a szegény, a kiemelkedően gazdagok pedig szerények, nem hivalkodnak, nagyrészt átlagos gépkocsikkal járnak – olvasható a Hotnews által idézett finnországi cikkben.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
1 hozzászólás