
Terített asztal könyvfalóknak. Idén már a második osztályosok is benevezhetnek a játékba
Fotó: Bede Laura
A nagy érdeklődésre és a pozitív visszajelzésekre való tekintettel második alkalommal is megszervezik az Erdélyi Könyvfaló Olvasójátékot május 14–17. között, a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében. A szervezők sajtótájékoztatón számoltak be a meghívottakról, újdonságokról.
2020. március 09., 17:232020. március 09., 17:23
Bővült szerzőlistával, újdonságokkal szervezik meg második alkalommal az Erdélyi Könyvfaló Olvasójátékot, melynek záróakkordja május 14–17. között lesz a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében – jelentették be a szervezők hétfői reggeli sajtótájékoztatójukon. A kincses városi Koffer könyves kávézóban elhangzott, a tavalyi öt szerzőhöz képest idén sikerült hét szerzőt meghívni, ugyanakkor
„Az olvasójáték számunkra is nagyon inspiráló volt, látni a diákokat, kapcsolatba kerülni velük, a végén mindannyiunkban egységesen megfogalmazódott, hogy ismét meg kell szervezni. Ezt erősítette a gyerekektől kapott sok pozitív visszajelzés, valamint a jelentkezők száma is, amely tavaly közel félezer volt” – fogalmazott Szilágyi Szabolcs-Dániel, a Koinónia Kiadó igazgatója.
A Láthatatlan Kollégium – Kortárs ifjúsági irodalom műhely képviseletében Jakab Villő Hanga kifejtette, ők a magyar tanárokkal és tanítókkal együtt idén is a feladatszerkesztésben, valamint a helyszíni játékok megszervezésében vesznek részt.
– mutatott rá a Cimbora – Kíváncsi Diákok Lapja irodalmi szerkesztője. Hozzátette, idén is leginkább ezt várják, hiszen a helyszíni játék során tudnak visszajelezni a feladatokkal kapcsolatban, és ott történik meg a személyes találkozás.
A szervezőként csatlakozott Talentum Református Iskola aligazgatója, Harbula Hajnalka arról beszélt, hogy a tanintézet számos pedagógusa részt vesz a feladatok összeállításában és a helyszíni játékban is. Rámutatott, nagyon fontos számunkra, hogy a gyerekek a klasszikus irodalmon kívül kortárs műveket olvassanak. Az idei újdonsággal kapcsolatban elmondta, a második osztályban már vannak jól olvasó gyerekek, és tavaly többen csalódottan kérdezték, hogy ők miért nem vehetnek részt a játékban.
Fotó: Bede Laura
Így az idei könyvfaló olvasójátékban a választható szerzők és könyvek: 2–4. osztály számára: Sikó-Barabási Eszter: Meseotthon; 3–4. osztály: Molnár Krisztina Rita: Kréta-rajz, Zágoni Balázs: A Gömb • Fekete fény 1.; 5–6. osztály: Dóka Péter: Lila királylány; Dóka Péter: Fekete eső; 7–8. osztály: Zágoni Balázs: Odaát • Fekete fény 2., Bódis Kriszta: Carlo Párizsban; 9–12. osztály: Tompa Andrea: A hóhér háza, Vida Gábor: Egy dadogás története.
Szikszai Bóné Ildikó, az Ábel Kiadó vezetője a jelentkezéssel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy
A szervezők tavaly azt tapasztalták, hogy ennyi résztvevő diákkal nagyon nehezen ment a kommunikáció, ezért tartották fontosnak a honlap létrehozását, amely a játék adminisztrációs hátterét egyszerűsíti, könnyebbé teszi számukra és a diákok számára is. A www.konyvfalo.konyvter.ro oldalon kiválaszthatják a korosztályuknak megfelelő könyvet, letölthetik a feladatlapot, és a szervezők szintén a honlapon keresztül várják vissza a már kitöltött feladatlapokat.
Berke Krisztina Ágnes, a Koinónia Kiadó marketingese örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az olvasójáték első kiadására nemcsak Kolozsvárról, hanem több környező és távolabbi településről jöttek gyerekek, például Székelyudvarhelyről, Csíkszeredából, a Szilágyságból. Kifejtette, az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szervezésében segít az Iskola Alapítvány, amely egy részét átvállalja az olvasójáték költségeinek. Azon kívül pályázni próbálnak, és remélik, hogy lesz anyagi fedezet a rendezvényre. „A szervező csapat minden tagja önkéntesen tevékenykedik az olvasójátékban. Úgy gondolom, az a legfontosabb, hogy hiszünk benne, és reméljük, ez a lelkesedés eljut a gyerekekhez is” – hangsúlyozta a program koordinátora, kolozsvári kezdeményezője.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!