
Fotó: A szerző felvétele
2009. január 05., 07:002009. január 05., 07:00
Kassáról hozott mesterség
„A férjem nagyszülei indították a vállalkozást. A nagyapa még magyar időben, Kassán tanulta a mesterséget, ott inaskodott. Amikor hazakerült Nagykárolyba, folytatta a szakmát, és később a gyerekei, majd mi, az unokák vettük át a stafétát” – meséli a családi vállalkozás történetét Mitelreiter Kornélia, aki szerint elég babrás dolog a sütemények készítése, hiszen minden darabot külön kell díszíteni. „Az alapul szolgáló mézestésztát sütés előtt egy nappal kell meggyúrni, éjszakai pihentetés után kinyújtjuk, kiszaggatjuk, és megsütjük. Cukorszirupos habbal és krumpliliszttel ékesítjük a formákat” – ismerteti a kalácssütő a kulisszatitkokat.
Monogramos szív lakodalomra
A vásárokban, búcsúkkor sok mézeskalács fogy, például Csíksomlyón is előszeretettel vásárolják a búcsúsok. „Egy régi nóta szerint: tükrös szívet küldök neked, tükör lesz a közepén. Ez is bizonyítja, hogy nem új keletű, de annál közkedveltebb édesség” – teszi hozzá az árus. A hagyomány úgy tartja, hogy aki a mézeskalács szívet kapja, az megláthatja magát a tükörben, amely a kedvest jelképezi. Régen a szerelmesek adták egymásnak a mézes szíveket, és meg is őrizték sokáig. A mézeskalács készítője szerint a sütemény száraz helyen sokáig eláll, de egy idő után már nem ehető. „Családunk régóta ismert mézeskalácsos família, meghívnak bennünket különböző rendezvényekre és rendelésre is szoktunk süteményt készíteni. A nyáron például lakodalmakra kértek kisebb formájú mézeskalács szíveket. Ezeket adták a vendégeknek ajándékba, tükör helyett az ifjú pár monogramjával. Piacra ritkán szoktunk kijárni, inkább csak ünnepekkor. Általában annyi mézeskalácsot készítünk, amennyit egyszerre értékesíteni tudunk, mert nem szeretnénk, ha megszáradnának. Frissen igazán jó ez az édesség” – fűzi tovább a szót Kornélia, aki azt is elmondja, hogy Kojak-nyalóka, kakas és kör alakú szopóscukorkát, csavartcukrot is szoktak készíteni.
Tordai és címeres
Egyébként mézeskalács szívet már nem vesznek olyan sűrűn, mint régebben, Mitelreiterné szerint azért is, mert nagyon sokféle édességet lehet kapni, és az embereket egyre kevésbé érdekli a hagyomány. A mézes süteményekből leginkább a komisz nevű kétrétegűt kedvelik a vásárlók. Ennek egyik rétegét égetett cukorral, a másikat pedig sárga ételfestékkel színezik. Van, amelyik piskótaalapú, és olyan is van, amelyik meggy-, barack- vagy cseresznyelekvárral készül. A tordainak nevezett sütemény pedig cicomázás nélküli, egyszerű finomság. Mitelreiter Kornélia elmondja, külföldről is szoktak rendelni süteményt, a magyarországiakat leginkább a debreceni mézespogácsa nevű ropogtatnivaló érdekli. Ez tányér alakú, vékony tésztaféle, amire faforma segítségével a magyar címert nyomtatják. Úgy tűnik, hogy a mézeskalácsos mesterség a Mitelreiter családban talán tovább öröklődik. „Az unokám is nagyon szereti az édességet, sütéskor mindig körülöttünk sürög-forog, mindent megkóstol. Remélem, ő majd továbbviszi a családi hagyományt” – reménykedik a mézeskalácsos.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.