
Fotó: Rostás Szabolcs
Sikerült megrendezni idén Torockón a több száz éves hagyománynak örvendő farsangtemetést, ami azért hírértékű, mert a télbúcsúztató esemény tavaly a koronavírus-járvány miatt elmaradt.
2022. február 27., 08:582022. február 27., 08:58
2022. február 27., 12:022022. február 27., 12:02
Néprajzos legyen a talpán, aki tudja, legutóbb mikor kényszerültek kihagyni az egész Kárpát-medencében ismert farsangolást a Fehér megyei településen, talán a világháborúk idején.
• Videó: Rostás Szabolcs
A 2020-ban berobbant pandémia első évében még meg lehetett szervezni az eseményt, hiszen Romániában két évvel ezelőtt éppen február 26-án jegyezték az első koronavírusos esetet, míg a farsangtemetésre három nappal később került sor
Fotó: Rostás Szabolcs
Többek között az, hogy abban az évben elmaradt a Double Rise könnyűzenei fesztivál, amely a nevét éppen arról a helyi sajátosságról kapta, hogy Torockón kétszer kel fel a nap az 1129 méter magas Székelykőnek köszönhetően.
Fotó: Rostás Szabolcs
A farsangtemetés 2021-es kiadása már nem jöhetett szóba, sőt a koronavírus-fertőzöttek számának növekedése miatt tavaly március végén több hetes vesztegzárat rendeltek el a hatóságok Torockón.
Fotó: Rostás Szabolcs
Márpedig köztudott, hogy ami Mohácsnak a busójárás, az Torockónak a farsangtemetés. Így annál nagyobb volt az öröm az Erdély legnyugatibb székely végváraként is emlegetett községben, hogy ebben az évben már eltemethető a telet jelképező Farsang Döme.
Fotó: Rostás Szabolcs
Habár nem annyian, mint a korábbi években, a vidám, bohókás mulatságra ezúttal is sokan ellátogattak Kolozsvárról, Magyarországról is, és bizony a pandémiás tapasztalatok miatt az álarcos, maskarás esemény teljesen más dimenziót kapott a védőmaszkot öltött vendégek látványa miatt. (A település főterén összesereglett farsangolókat a szervezők többször is kérték a védőmaszk viselésére).
Fotó: Rostás Szabolcs
A félezer lelkes, többségében magyarok lakta – épített örökségéért Europa Nostra-díjas, hungarikummá is nyilvánított – településen végigvonuló farsangi menet a több száz éves hagyományokhoz híven népviseletbe, bohókás jelmezbe öltözött fiatalemberekből, fiúkból áll.
Fotó: Rostás Szabolcs
Elöl-hátul karikás ostorukat csattogtatják a betyárok, a lakodalmas menethez hasonlító társaság élén a pap és a kántor, majd a zenészek, menyasszony, vőlegény, különböző párok, jajgató vénleányok. Farsang Döme koporsóját szamár vontatta szekéren járatják körbe a település utcáin, közben a fejükre fekete harisnyát húzó ördögök, tarka ruhás bohócok fekete festékkel, illetve piros rúzzsal kenik be a bámészkodók arcát.
Fotó: Rostás Szabolcs
A farsangi menet végállomása a Torockó főterén található vajor, a csorgó a betonmedencével, ahol a pap és a kántor elmondja búcsúbeszédét az összesereglett farsangi „násznépnek”. Idén két év történéseit kellett feleleveníteni, kifigurázni, és természetesen központi szerepet kapott a járványidőszak, a korlátozásokkal, karanténnal kapcsolatos események, élmények tréfás-gúnyos kibeszélése.
Fotó: Rostás Szabolcs
Amelynek végén az ördögök a vajor vizében ripityára törik Farsang Döme koporsóját, eltemetve a farsangi időszakot és a telet.
Fotó: Rostás Szabolcs
A járványt azonban még nem sikerült teljesen Döme sorsára juttatni, emiatt az idei torockói farsangtemetés csak félig idézte a vírusmentes időket, mivel sokak bánatára a hagyományos farsangi bált nem lehetett megrendezni.
A torockóiak remélik, jövőre már az sem marad el, és annak is felvirrad.
Fotó: Rostás Szabolcs
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!