
Fotó: A szerző felvétele
2009. október 09., 10:412009. október 09., 10:41
A Szilágy megyei Alsóegregyen lakó Mircea Pop gyermekkora óta kedveli a kaktuszokat, amelyek vad szépségükkel és csodálatos virágaikkal bűvölték el. Pop harminc éve foglalkozik a tüskés növényekkel, mindegyiknek ismeri a latin megnevezését és gondozási módját. Kaktuszait pontosan katalogizálja, ebben hatalmas könyvtára van a segítségére. Mircea Pop aktív tagja az Aztekium Kaktuszgyűjtők Szövetségének, és a www.cactusi.com honlap fórumán is gyakran értekezik a szúrós növények gondozásának mikéntjéről.
„Amikor új növény kerül a birtokomba, mindig ügyelek, hogy pontosan azonosítsam. Ugyanakkor igyekszem elismert termelőktől beszerezni a növényeket, olyanoktól, akik több ezer fajtával foglalkoznak” – mondta el Mircea Pop, aki a kaktuszok burjánzásának ideje alatt, márciustól egészen november első feléig hetente háromszor öt-hat órát áldoz a gondozásra: permetezi a növényeket a kórokozók ellen, javítgatja az üvegházat, elvégzi az átültetést, oltást és hetente kétszer az öntözést. Május–júniusi időszakban gyakran készít fényképeket a kaktuszokról, vannak napok, amikor több mint kétezer virág nyílik ki. Novembertől márciusig tart a növények pihenési időszaka, ezért öt hónapig egyáltalán nem kapnak vizet.
A 10×5,5 négyzetméter területet elfoglaló, saját építésű üvegház 2008-ban készült el, és ez év nyarától turisztikai attrakcióvá vált, hiszen érkeznek vendégek Magyarországról, Horvátországból, Szlovákiából és természetesen Romániából is, hogy megcsodálják a hatalmas gyűjteményt. Aki először fordul meg nála, azt Mircea Pop egy kaktusszal ajándékozza meg.
„A családom mindenben támogat: a kórmegelőzési tevékenységeket ugyan magam végzem, bármi egyébben azonban segít a feleségem. Az apósom pedig állandóan felügyel a kamerával őrzött területen” – fejtette ki Mircea Pop, aki nap mint nap feljegyzi az üvegház hőmérsékletét, a nedvességtartalmat, a légköri nyomást és az energiafogyasztást. A kaktuszgyűjtő harminc éve ismeri a zsibói botanikus kertet, és jó kapcsolatban állt ennek „eszmei atyjával”, a néhai Vasile Fati professzorral. Múlt év óta együttműködik a botanikus kerttel, ez a kapcsolat mindkét fél számára előnyös.
Mircea Pop azt is kifejtette, hogy jövő évtől kezdve eladásra bocsát saját termesztésű kaktuszaiból, hogy visszafordítsa a karbantartási költségeket, melyek nagyon magasak. Azonban – mint mondta – nem a pénz miatt foglalkozik a kaktuszaival, melyeket kiállításra is elvisz, és amelyekért okleveleket kap.
Rengeteg fengsujtanács, babona, népi bölcsesség vonatkozik a kaktuszokra, ezektől azonban Mircea Pop nem hatódik meg. Szerinte növényei nemhogy negatív energiákat „szórnának szét” a lakásban, hanem megszüntetik a fejfájást és egyéb kellemetlenségeket. Pop ajándékozni is szokott belőlük, és emiatt a kapcsolatai nem lazulnak meg, ahogy a babona tartja, hanem éppen ellenkezőleg, szorosabbá válnak: számos új barátra is szert tett a kaktuszai által.
Szerző: Bekő Jutka
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.