
A szeretet ünnepén a Szatmár megyei romáknak is juttatnak adományokból összegyűjtött csomagokat
Fotó: Facebook/Zsolt Godzsa
„Gondtalanabbá tennénk a mélyszegénységben élő cigányok karácsonyát, ezért adományokat gyűjtünk számukra” – mondta el a Krónika megkeresésére Godzsa Zsolt Szatmár megyei tanácsos, a Roma Párt ifjúsági szervezetének megyei elnöke.
2021. december 20., 13:572021. december 20., 13:57
2021. december 20., 13:592021. december 20., 13:59
Karácsonyi adománygyűjtő akció segítségével szeretné boldogabbá tenni a mélyszegénységben élő cigányok ünnepét Godzsa Zsolt Szatmár megyei tanácsos, a Roma Párt ifjúsági szervezetének megyei elnöke. Az adakozók december 22-ig tartós élelmiszerrel, édességgel és pénzzel segíthetik a kampányt.
„Nálunk nem volt szokás adománygyűjtést szervezni. 2018-ban jött az ötlet, hogy ideje lenne megajándékozni a mélyszegénységben élő cigányokat. A Roma Párt Szatmár megyei ifjúsági szervezetével közösen a Szatmár megyei Tasnádszántón kezdtük meg a karitatív akciót, a következő évben Piskolton folytattuk. 2020-ban az ákosi cigányoknak gyűjtöttünk, idén Kispeleskére fogjuk szállítani az ajándékokat” – mondta Godzsa Zsolt.
Hozzátette, az első adománygyűjtéskor élelmet, ruhaneműt, játékot és pénzt is elfogadtak, amiből ételt és édességet vásároltak a cigány gyerekeknek. Nagyon sok munkával járt a ruhák kiválogatása, az ifjúsági szervezet tagjainak nagy része a városon kívül lakik, ezért három éve csak tartós élelmiszert, édességet és pénzt fogadnak el.
A megyei tanácsos bízik abban, hogy idén sikerül boldoggá tenni a 71 kispeleskei roma család karácsonyát. Az adományokat december 22-ig fogadják, mivel 23-án kiszállítják és átadják a csomagokat.
– mondta Godzsa.
Kiemelte, sok cigánynak az adományból kapott étel jelenti az ünnepi vacsorát. A karácsony a szeretet ünnepe, amit egy magányosan élő, idős cigány történetével szemléltetett, akinek nem volt mit ennie, viszont nem a csomag jelentette számára a boldogságot, hanem hogy bementek a házába, megfogták a kezét és „megkántálták”.
„Azért tartom fontosnak az adománygyűjtések megszervezését, mert tudom, milyen szegénynek lenni, nélkülözni. Átérzem a mélyszegénységben élő cigányok helyzetét, ezért szeretném boldoggá tenni számukra a karácsonyt. Gyakran előfordult, hogy szégyenkezve vették át az adományokat, de olyan eset is volt, hogy örömükben sírtak” – fejtette ki Godzsa Zsolt.
A fiatalok összeverődnek, családról-családra mennek kántálni, és annál a legidősebb személynél fejezik be, akit a legjobban tisztelnek. Ott töltik az egész estét. Az ilyen alkalmakkor 30-40-en szoktak lenni. Táncolnak és énekelnek, leginkább cigányzenére, de manelére is mulatnak. Az idősek cigány hallgatókat énekelnek, ami a fiatalok körében is egyre népszerűbb. A szatmári romák Mikuláskor ajándékoznak, a karácsony inkább a közösen töltött időről szól.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!