
Fotó: Krónika
2008. október 27., 00:002008. október 27., 00:00
Az egykori uralkodót egy olyan sírkamrában helyezték végső nyugalomra, amelynek készítőit később kivégezték, hogy senki ne árulkodhasson annak helyéről. A titkosságról az is gondoskodott, hogy egy folyót is fölé tereltek, hogy senki ne akadhasson rá. Vannak persze, akik szerint a történet több más keleti uralkodóhoz hasonlóan csupán Huang-ti sírjának archetipikus hagyományán alapul.
Dzsingisz kán öröksége
A kán és követői azonban még nem láthatták előre, hogy a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Művészeti, Építészeti és Régészeti Interdiszciplináris Központjának (CISA3) munkatársai a legmodernebb csúcstechnológia segítségével úgy tudják megkeresni a sírt, hogy nem kell felásniuk a területet. Dr. Albert Jü-Min Lin, a szervezet egyik kutatója szerint Dzsingisz kán öröksége Nyugaton alig ismert, és a legtöbben csak a vérszomjas barbárt látják benne, annak ellenére, hogy ő egyesítette elsőként a mongol törzseket, és az ő hódításai tették lehetővé a nyugati utazásokat Kelet felé.
„Míg az uralkodóról sokat, magáról az emberről igen keveset tudunk, ezért a legújabb technológiával kell megoldanunk a rejtélyt” – állítja. A kutatócsoport ezért Maurizio Seracini professzor, a CISA3 igazgatója és Leonardo da Vinci korábban elveszettnek hitt freskója megtalálója vezetésével azt reméli, hogy sikerült megtalálnia a sírt, és ásatások nélkül felmérni az egykori kánt rejtő terület régészeti értékeit. A Kán völgye nevet viselő, háromévesre tervezett projekt 700 ezer dollárba kerül, és nyolc kutató vesz részt benne.
Virtuális rekonstrukció
A sír valószínűleg az Onon folyó, és a Han hentij-hegység között, Hentij megyéhez, az uralkodó egykori szülőhelyéhez közel található, és később ide temethették el az uralkodó fiait és más családtagjait is. Az ott élő mongolok ismernek egy Jekeszin gadzar (Ősök vidéke/területe) nevű helyet, szerintük oda temették el a mongol uralkodókat. A szakemberek ezenkívül semmilyen más információval nem rendelkeznek: 1227-ben, Dzsingisz halála után a sír körüli területet nagyon komolyan őrizték, és arról egészen a 20. század végéig nem eshetett szó. Különösen igaz volt ez a szovjet időszakban, amikor Dzsingisz kultuszát a nacionalizmustól félve betiltották. A területre először az 1990-es években érkeztek kutatók, akik sikertelenül próbálták megtalálni a sírt. A csoport azonban lelkes: azt remélik, hogy a különböző spektrumú képek és a digitális leképezés segítségével létrehozott virtuális rekonstrukcióval végre megtalálhatják a sírt. Egy ekkora temetésnek ugyanis nyoma kell, hogy legyen a környezetben – éppen ezért elsőként műholdas képeket készítenek a területről, amelyeket egy 287 millió pixeles, HIPerSpace névre hallgató kivetítőfalon elemeznek majd. Emellett a képeket az interneten is közzéteszik majd, és várják a nagyközönség elemzési kísérleteit is.
A régészeti feltárás
A vizsgálatba bevonják a Nemzetközi Űrállomás EarthCam programját is, és az azzal készített képeket is szabadon elemezhetővé teszik majd. A tervek szerint az on-line közösség mozgatóereje hatalmas segítséget nyújt majd, és a sírt a nemrég eltűnt Steve Fossett utáni hajtóvadászathoz hasonlóan több ezren kereshetik majd.
Amikor aztán leszűkítették a területet, a helyszínre utazva földradarokkal, elektromágneses és magnetometriás készülékekkel fésülik majd át a környéket; a képeket pedig nagyfelbontású, háromdimenziós szimuláció formájában jelenítik majd meg. Az ezután következő, esetleges régészeti feltárás a mongolok feladata lesz majd. Lin elmondása szerint reményeik szerint a mongol hatóságokkal és a nemzetközi egyetemekkel zökkenőmentesen együttműködnek majd, és a kutatócsoport helyi tagjai biztosítják a helyi média és a politikai elit létfontosságú támogatását. Emellett a nemrég adott nyilatkozatában Lin magukat Dzsingiszhez hasonlította, hiszen a mostani kooperáció is úgy nyújtja a világ legjobb erőforrásait, ahogy az az egykori kánnak is rendelkezésére állt.
[origo]
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.