
2009. június 12., 11:582009. június 12., 11:58
Augusztus 11-én, a Sziget „nulladik” napján a Nagyszínpadon a rockműfaj jeles hazai képviselői és fiatal tehetségei „a zene pozitív energiáját” használva tesznek hitet az emberek egyenlősége mellett. A fesztivál másik szabadtéri nagyszínpadán, a Világzenei Nagyszínpadon pedig a magyar dzsesszzenészek összefogásának lehet tanúja a közönség. Az idén első alkalommal rendezik meg
A magyar dzsessz a rasszizmus ellen programot, amely egyben A Magyar Dzsessz Napja is. A dzsessz ügyéért tevékenykedő, 1990-ben alakult társadalmi szervezet, a Magyar Dzsessz Szövetség örömmel csatlakozott a Rock Against Racism kezdeményezéshez, lévén a jazz olyan nemzetközi zenei nyelv, amely természetéből következően az etnikumok, kultúrák, zenei elemek kölcsönhatására épül.
A Világzenei Nagyszínpad még egy meglepetést tartogat a nulladik napon: egy ritkán látható koncert keretében, a világ legjobbjai közt említett zenészek, Miles Davis egykori muzsikusai – indiai zenészek társaságában – idézik meg a legendás trombitás szellemét. A Sziget nulladik napján a Világzenei Nagyszínpadon tizenkét olyan – amerikai és indiai – muzsikus lép fel, akiknek a többsége Miles Davis kiválasztottja volt, akik együtt játszhattak vele, és akik Miles halála után a kortárs dzsessz meghatározó alakjaivá váltak.
Két rock’n’roll halhatatlan, Eric Clapton és David Bowie rosszízű kijelentései keltették életre 1976-ban a Rock Against Racism (Rock a rasszizmus ellen) mozgalmat, mely eredetileg egyetlen koncert erejére szerveződött, majd több, nagy tömegeket megmozgató fesztivált is szervezett, ellensúlyozva az egyre sűrűsödő rasszista megnyilvánulásokat a hetvenes évek Angliájában. 2002-ben a Rock Against Racism, Love Music Hate Racism (LMHR) néven született újjá.
A „LMHR a zene pozitív energiáját használja a rasszizmus elleni küzdelemben” – vall önmagáról a szervezet, mely legutóbb május végén szervezett nagyszabású fesztivált. A Rock Against Racism szervezői idén tavasszal – a brit nagykövetség közvetítésével – keresték fel a Sziget szervezőit az együttműködés lehetőségével. Mint írták, szeretnék, ha a Sziget helyt adna egy koncertsorozatnak, mely a fesztivál széles körű közönsége előtt is demonstrálná a zenészek összefogását és tiltakozását a rasszizmus ellen.
Az Angliából indult Rock Against Racism mozgalom most tehát a Szigeten is hangot ad annak, hogy kizárólag a zene nyelvén milyen komoly erőket lehet megmozgatni egy jó ügy érdekében. A Sziget-szervezők pedig úgy döntöttek, hogy a Zene a rasszizmus ellen rendezvény bevételéből a rasszizmus elleni harc egyik magyarországi szervezetét támogatják majd.
A budapesti Sziget Fesztiválon fellépők sora még korántsem teljes, az már biztos, hogy fellép majd a nagyszínpadon az LGT, a Kispál és a Borz, Fenyő Miklós, a Heaven Street Seven, Balázs Fecó, KFT, Deák Bill Gyula, a Quimby, a Beatrice, a Kaukázus, Rúzsa Magdi, a Péterfy Bori Love Band, Novák Péter, Bródy János, a Bikini, a Fish!, az Irie Maffia, a Pannonia Allstars Ska Orchestra, a Turbo, a Subscribe, a Republic, a Zanzibar, Jamie Winchester, a 30Y, Müller Péter Sziámi és sokan mások.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.