2009. január 06., 17:402009. január 06., 17:40
A föld legszárazabb és leghidegebb, fagysivatagnak is nevezett kontinensén a sportolóknak a közel ötezer méteres magasság mellett, a -30 Celsius fokos átlaghőmérsékletet, az óránként akár 350 kilométeres sebességgel száguldó szelet is le kell győzniük. Romániai alpinista még nem járt a Vinsonon. Tulit és Neacşu korábbi szokásukhoz híven a csúcson ezúttal is kitűzik a székely zászlót.
Tulit Zsombor, az expedícióra való felkészülése érdekében december 21-én egy fagylaltgyár hűtőházában töltötte az éjszakát, ahol elsősorban a felszerelését próbálta ki. A -25 fokos hidegben meggyőződött arról, hogy mennyire maradnak üzemképesek a technikai felszerelései (telefon, kamera), és hogyan reagál a ruházata erre a csontig hatoló hidegre. Zsombor már délután 17 órakor beköltözött a hűtőházba, és reggel 8 óráig alkalma volt megtapasztalni, hogy a felszerelése megfelelő ugyan, de még némi módosításokat kíván. Vacsora után, ami újabb meglepetéseket tartogatott, hiszen a gázfőző majdnem működésképtelenné vált a hidegtől, a ruházatát tesztelte. Reggel csodálkozva vette tudomásul, hogy egyáltalán nem kívánja a föléje tornyosuló fagyi-rakományokat.
Madrid és Santiago érintésével, január 5.-én 11 órakor érkeztek meg Patagónia területére, a Chiléhez tartozó Punta Arenas városába. Mind a hegymászók, mind a csomagjaik épségben érték el a Tűzföldi kikötővárost, ahol akklimatizációs túrákat tesznek a környező hegyekben. Útjukat három nap múlva folytatják, amikor átrepülnek a célpontnak kiszemelt földrészre, az Antarktiszra.
Január 6.-án az alpinisták útját az Antarktisz fele egy rossz hír zavarta meg, miszerint a földrészen nagy erejű szelek tombolnak, emiatt a Patriot Hill nevű bázisról az előttük 20 nappal korábban érkezettek sem tudtak még az alaptáborig sem tovább menni.
A jó hír pedig az, hogy mivel az alpinisták néhány nappal korábban érkeztek a Magellán szoros szomszédságába, Punta Arenas városába, alkalmuk volt az expedíció vezetőinek bemutatni a felszerelésüket, s ez hibátlannak bizonyult. Zsomborék folytatják a felkészülést és egy háromnapos akklimatizációs túrát tesznek a Punta Arenast övező hegyekben, ahová 8-án, azaz csütörtökön térnek vissza.
Tulit Zsombor január 5-én telefonon nyilatkozott a helyszínről a Régió Rádiónak. A hangfelvételt ide kattintva hallgathatja meg.
Tulit Zsombor január 6.-i nyilatkozata itt hallható.
Az expedíció támogatói: Northland Romania, Communitas Alapítvány, Depo Sepsiszentgyörgy, KBS Sped, T3 Kiadó, Sepsiszentgyörgy város Tanácsa, Székely Nemzeti Tanács.
Médiapartnerek: Régió Rádió, Sláger Rádió, Marosvásárhelyi Rádió, Krónika, Udvarhelyi Híradó, Csíki Hírlap, Háromszék, Observatorul de Covasna, Heti Est, Plusz Portál.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.