2009. június 23., 10:282009. június 23., 10:28
A letűnt korokat felelevenítő esemény megszervezését mintegy húsz évvel ezelőtt Daragics Éva, a Mikes Kelemen Gimnázium történelemtanára kezdeményezte. Az iskola kereteiben működő Széchenyi-kör öt éven keresztül minden júniusban megszervezte a mulatságot, azzal a céllal, hogy az ifjúsággal megismertesse a szórakozás más formáit, a viselkedéskultúra, az etikett előírásait, a klasszikus táncokat. A bálon mindig kötelező a szmoking, a díszmagyar, a kisaszszonyok, hölgyek számára a nagyestélyi, az elfogadható szintű tánctudás is javallott.
Miután hat évig nem tartottak Széchenyi-bát, mert nem volt pénz a szervezésre, a korhű ruhákra, a Mikes Kelemen Gimnázium diáktanácsa három esztendővel ezelőtt sikeresen élesztette fel a bálszervezés hagyományát. Sikeresen pályáztak a helyi önkormányzatoknál, és több más pénzalapból is hívtak le támogatást a bál megszervezésére. A forgatókönyv gerince ugyan nem változott, de minden évben színesebb, pazarabb a rendezvény. Idén már áprilisban elkezdték a szervezést, megkezdődött a táncoktatás, Fehérvári Péter színész tanította a jelentkező párokat.
A rendezvény előtti utolsó hetekben már a Tamási Áron Színháznál és a háromszéki kölcsönzőkben sem lehetett korhű öltözetet találni a bál éjszakájára. Többen a szomszédos megyékből voltak kénytelenek ruhát bérelni, a szerencsésebbeknek ügyeskezű nagymama, édesanya alkotta meg a tüneményes báli ruhát. A szűzies fehér díszmagyar mutatott a legjobban az „elsőbálozó” tizenéves kisasszonyokon, de volt merészen dekoltált kreáció, elöl rövid, hátul földet seperő spanyolos és elegáns klasszikus vonalú nagyestélyi.
A bevonulás közel egy órát tartott, az erre az alkalomra kitalált nemesi neveken jelentették be az érkezőket: grófok, hercegek, angol lordok, spanyol főnemesek lejtettek egymás után. A tizenéves fiatalok irigylésre méltó tartással és méltósággal játszották szerepüket. A menetet a Széchenyi István grófot alakító Kolcsár József színművész vezette, aki az árkosi Barabás-lovarda hintóján érkezett. A bál fővédnöke Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke volt: „Tamásfalvi Tamás Sándor hétszilvafás nemes” bocskaiban, neje díszmagyarban vonult be a gyönyörű parkkal körülvett neobarokk kastélyba.
A bálozók többsége a Mikes Kelemen Gimnázium diákja volt, néhány tanár és szülő társaságában. A köszöntőbeszédek után angol keringővel kezdődött a mulatság, az éjszaka folyamán néhány pár a palotást is eljárta. A korhű muzsikát a Plugor Sándor Művészeti Gimnázium Szerenád zenekara játszotta. Incze Nicole, a szervezőbizottság tagja lapunknak elmondta, a bál forgatókönyve ugyanarra az alapra épül, de több elemmel színesítették.
A koncertek, a tánc, az étvágygerjesztő és látványos svédasztal mellett idén is megnyílt a kaszinó, amit ki is raboltak, választottak bálkirálynőt, akit ugyancsak elloptak. A parkban lovagolni lehetett, az urak az évszázados fák között, a holdfényben párbajoztak. A párok kis papírra írták kívánságukat, a papírt mécsesbe rejtették, majd a mécsest a parkban megbúvó tó vizére engedték. A bál osztatlan sikere a jövő évi rendezvény megszervezését is szavatolta.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.