Hirdetés

Régi autóban, korhű jelmezben

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Veteránautó-parádét rendeztek Szovátán. A Szovátán tartózkodók olyasmit láthattak a hétvégén, amit az életben még egyszer legfeljebb csak múzeumban csodálhatnak meg: a Veteránjárművek Klubja szervezésében 22 veterán jármű (20 autó és 2 oldalkocsis motorkerékpár) vonult fel a Maros megyei fürdővárosban.

Szucher Ervin

Szucher Ervin

2007. augusztus 06., 00:002007. augusztus 06., 00:00

„Parádénkkal a csodálatos múltat szeretnénk felidézni. Mind automobiljaink múltját, mind ennek a valamikor varázslatos üdülőhelynek a múltját” – indokolta meg a rendezvény fontosságát Nicu Apostol klubelnök. Fokozva az esemény retróhangulatát, a tulajdonosok maguk is korabeli ruhát öltöttek. A nyitott kocsikat vezető férfiak némelyikén az öltönyt vérbeli pilótákhoz illő bőrsisak és szemüveg egészítette ki, mások cilindert húztak a fejükbe. A hölgyek előkelő fodros szoknyában, napernyővel pózoltak párjaik és főként járgányaik mellett.

Első kurblifordításra indult az évszázados autó

A nagyrészt Bukarestből és környékéről hozott korabeli autókat a reggeli órákban, jóval a felvonulásuk előtt sorra engedték le a vontatókocsikról. Jó alkalom arra, hogy tulajdonosaik gondosan felfényesítsék a reggeli napsütésben amúgy is kifogástalanul csillogó bádoglemezt. „Adi, még hányszor mondjam, öltözz már be!” – parancsolt ellentmondást nem tűrő hangon beosztottjára Axel Kohnen, miközben egy korabeli bálruhát és napernyőt viselő feleségére pillantott, kérdezvén, hogy rendben van-e minden. A Bukarestben élő, német származású gyűjtő hat veterán autó tulajdonosa, ezek közül hármat hozatott el Szovátára – köztük a parádé legöregebb autóját, egy 1914-ben készült, faküllős Ford T-modellt. Másodpilótája, Adrian Dumitru feladata volt az autókat sikálni, felkurblizni és vezetni. „Most azt kell tennem, amit a főnök mond. De otthon nekem is van három autóm. Az egyik éppen az a Pobeda, amely a Murfatlar bor reklámjában is szerepel. Ezeket a kincseket viszont csak a főnök és én vezethetjük, még akkor is, ha valakinek bérbe adjuk” – húzta ki magát, majd nagyot köpött a motorháztetőre, és ismét sikálni kezdte. A németországi vállalkozónak a hobbi mellett jó üzletet is jelent a több évtizedes autók fenntartása. Különleges alkalmakra Bukarestben 500, vidéken 600 euróért lehet bérelni egy-egy napra. „Ez nem is sok, ha figyelembe vesszük, hogy Kohnen úr Románia legrégebbi, még forgalomban lévő autójának a tulajdonosa. Az öreg Ford még köhög meg prüszköl, de negyvennel-ötvennel, helyenként még hatvannal is lehet vele hajtani” – magyarázta Dumitru. Kérdésünkre, hogy más gyűjtők mennyit ajánlottak érte, Axel Kohnen helyett az asszony veszi át a szót. „Még csak szó sem lehet alkuról, hisz mi nem adunk alkalmat az ilyesmire” – jelenti ki Stella Kohnen. „Ezeknek az autóknak az értékét nem lehet pénzben kifejezni” – próbálja megértetni az egyre szaporodó kíváncsiskodókkal Axel Kohnen.

A közel százéves, mindössze 15 lóerős járgány az első kurblifordításra indult. A tulaj Péter Ferenc polgármestert hívta meg az első körre, ám előtte a vállára adott egy békebeli időket idéző köpenyt.

Amíg az Adrian Dumitru 1956-os Pobedája reklámfilmben játszott, a Mezincescu család 1965-ös Triumph Spitfire-je egy játékfilmben szerepelt. Gina asszony most egy 1938-ban gyártott Fiat Topolinóval érkezett, amelynek nem tudja, hányadik tulajdonosa, egyet viszont biztosra állít: „Ennek a kocsinak több vevője nem lesz!”

Mihály királytól Neugebauer Béláig

A néhány esztendővel ezelőtt még igencsak aktív, 97 éves Neugebauer Béla ezúttal egészségi okok miatt ploieşti-i otthonában maradt. Fia, Alexandru hozta el az 1936-ban Csehországban gyártott, bíborvörös Aero 30-ast. A kétütemű motorral felszerelt autó különlegessége nem csupán korában rejlik. Bár bukaresti társaik némileg kételkednek, Neugebauerék szerint ezen az autón tanult meg vezetni Mihály király. „Ez nem mendemonda, hanem tény. Apám az autó harmadik tulajdonosa, és 1950-ben attól a férfitól vásárolta meg, aki a román uralkodó elűzése után átvette, de képtelen volt karbantartani” – büszkélkedik a Krónikának ifjabb Neugebauer, aki csak rutinszerűen legyint, amikor sokadszorra hallja vissza a bukaresti gyűjtők pletykáit. Szavai igazolásaként említést tesz arról a látogatásról, amelyet a kilencvenes években a király a család portáján tett, felismerve fiatalsága első autóját.

Vadkapitalizmus és hatnapos háború

A veterán autók kultusza a Székelyföldön még gyermekcipőben jár. A gyergyószentmiklósi Lázár Lajos a régió igencsak kevés gyűjtői közé tartozik. Ő egy negyvenhat éves Mercedes 190 SL-t hozott az Egyesült Államokból, majd némi segítséggel saját kezűleg újította fel. Mint mondta, az autót teljesen szétszedte, az utolsó kis csavart is galvanizálva. „Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy szerelőtechnikusként nálam a szakma és a hobbi egybeesik. Kár, hogy nálunk, a Gyergyói-medencében és a városban olyan rosszak és porosak az utak, hogy felelőtlenség lenne ezzel az autóval gyakran kigördülni. Amióta felújították a parajdi utat, néha-néha a Bucsin felé elindulok kocsikázni” – mondta a középkorú férfi. Amikor olyasmit mertünk kérdezni, hogy mindezek mellett a szinte fél évszázados járgánya fel tud-e kapaszkodni a tetőre, összeráncolta a szemöldökét, hisz a lehető legtermészetesebbnek tartotta, hogy 120 lóerős autója Szovátára is a saját kerekein gördült. „Végsebessége 170 km/óra, amit most is elér. Százhússzal pedig röhögve megy” – állította Lázár Lajos.

Hasonlóan jó formában van Radu Manu 1948-as Jeep Willys katonai terepjárója, amely sikeresen élte túl az egyiptomi hatnapos háborút. Tulajdonosa 12 éves korában ült ilyen modellben először. Mint mesélte, akkor döntötte el, hogy felnőtt korában ő is ilyen autót vásárol. A sors úgy hozta, hogy két évtizeddel később egyik barátja Izrael bukaresti nagykövetségétől vette meg a most amerikai zászlóval ékesített járgányt, ami később hozzá került. Hallván, hogy az autó megjárta a hadak útját, a járókelők egyike meg is jegyezte: „Jobban viselte ez a Jeep a háborút, mint Szováta az 1989 utáni vadkapitalizmust”.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
Hirdetés
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
2026. június 13., szombat

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében

Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.

Új uniós szabályok jönnek a repülőjegyek és a kézipoggyászok ügyében
Hirdetés
Hirdetés