
Fotó: Agerpres
2009. február 04., 07:542009. február 04., 07:54
A Fehér Ház új légköre már Obama legelső hivatali napján nyilvánvalóvá vált. Sokan meglepve látták az akkor készült fotókat: az amerikai végrehajtó hatalom feje öltönyének zakója nélkül végzi munkáját az ovális irodában. Az elnöki stáb azonnal logikus magyarázattal szolgált: Obama gyűlöli a hideget, magas fokozatra állította a fűtést. „Hawaiiról jött, szereti a meleget, orchideákat lehetne termeszteni az irodájában” – mondta főtanácsadója, David Axelrod.
Obamáék már az első nap megszabadultak az előző elnök, George W. Bush vezette Fehér Ház egyik legszigorúbb szabályától: a korábbi években az ovális irodában mindig, minden körülmények között zakóban és nyakkendőben kellett megjelenni. Dan Bartlett, Bush egykori tanácsadója felidézte: egyszer, egy szombat reggel az elnök hivatta, ő kigombolt ingben jelent meg, amiért Bush 15 percen át korholta, végül be sem léphetett az irodába.
Obama új munkastílusa már körvonalazódik. Nem sokkal 9 óra előtt lép be irodájába, csaknem két órával később, ahogy azt korán fekvő és korán kelő elődje tette. Obama 6.45-kor kel, edzéssel kezdi a napot; Bush inkább napközben tűnt el egy kis testmozgásra. Az új elnök átfut néhány napilapot, együtt reggelizik családjával, segít lányainak, a 10 éves Maliának és 7 éves Sashának csomagolni, akiket lekísér a lépcsőn, amikor azok iskolába indulnak. A vacsorát is együtt költi el a família, Obama viszont késő este gyakran visszatér irodájába, olykor még 10-kor is dolgozik.
A Fehér Ház nyugati szárnyában Obama szeret „gyalogolni”. Míg Bush az ovális irodába hivatta tanácsadóit, ő gyakran maga sétál át munkatársaihoz. George W. Bush vezetése idején a pontosság az egyik legfőbb erény volt, a késés súlyos kihágásnak számított. Obamánál a megbeszélések gyakran elhúzódnak. Amikor az elnök néhány napja kongresszusi vezetőkkel egyeztetett a gazdasági élénkítő csomagról, és a tanácskozás elhúzódott, a végén elnézést kért a honatyáktól, amiért feltartotta őket.
Obama nemcsak az időt kezeli lazábban elődjénél, az öltözködési előírások sem olyan szigorúak, mint korábban. Az elnök informális úton értésre adta, hogy a Fehér Házban hétvégenként megengedett a könnyedebb ruhaviselet. Ez a lezserség azonban nem mindenkinek tetszik. Andrew Card, Bush volt kabinetfőnöke szerint az Obama-féle új öltözködési stílus tiszteletlenség az elnöki hivatallal szemben. Mint mondta, Ronald Reagan és George Bush óriási tisztelettel viseltettek az elnöki hivatal iránt, és másoktól is hasonló viselkedést és öltözködést vártak el, amikor beléptek a világ számára a szabadságot jelképező ovális irodába. Obama a Capitoliumban is meglepte szokatlanul könnyed stílusával a honatyákat, amikor a felsőház egy folyosóján olyan természetességgel lépett oda az újságírókhoz, mintha még mindig csak szenátor volna. Az új elnök viszont megtartotta azt a régi szokást, hogy hetente egyszer együtt ebédel alelnökével. Obama ebédje többnyire egy sajtburgerből, csirkés vagy halas menüből áll, amelyet az ovális iroda melletti kis étkezőben fogyaszt el. Újdonság, hogy a Fehér Ház hűtőszekrényei tömve vannak Obama kedvenc üdítőitalával, az alacsony energiatartalmú, erdei gyümölcsös és zöld teás Honest Tea-vel.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.