
2008. november 27., 00:242008. november 27., 00:24
– Mikor „katapultáltatok” először közönség előtt?
– Az első nyilvános fellépésünk 2006. november 23-án volt Kolozsváron a Médiabefutó helyi szakaszán, emiatt ezt a napot „hivatalosan” is szülinappá nyilvánítottuk.
– A 2006-os erdélyi Médiabefutón első helyezést értetek el. Ez hogyan befolyásolta a folytatást?
– A fődíj természetesen lendületet adott a zenekarnak, hiszen segített abban, hogy mi is úgy lássuk: érdemes ezt csinálni. Na és néhány koncertlehetőséget is jelentett egyben, a félszigetes fellépés is a díjak között volt. Ugyanakkor kapcsolatok terén is jót tett az együttes hírnevének a Médiabefutó, azóta többször is hívtak koncertezni olyan szervezők, akik ott láttak minket zenélni.
– A díjnyertes dalotok, a Pontazín hamar felhívta magára a közönség figyelmét. A dal szövegének te vagy a szerzője. Miért pont ezt a címet kapta a dal?
– Onnan jött az ötlet, hogy egyszer egy asztaltársaságnál épp három márciusi születésű ficsúr volt jelen: Jimi, a gitárosunk és Doki, az akkori első számú rajongó. A szülinapok ünneplése három kiadósabb bulit jelentett egy hónap alatt, és én voltam az utolsó a márciusi szülinaposok sorában, így én lettem a pont az i-n. Közben kicsikét változott a tartalom – szerintem jó irányba –, de az alapgondolat megmaradt.
– Jelenleg kik zenélnek aktívan az együttesben?
– Alaptag Jimi (Hajdú Zsolt) gitáros, és én is a kezdetektől Katapult-tag vagyok. Szász Emőke néhány hónappal az indulás után csatlakozott hozzánk, azóta is vokálozik, énekel nekünk. Benedek Isti a basszusgitáros... szeretjük ot is. A dobokat pedig Kokó (Víg Zsolt) csépeli egyre nagyobb sikerrel.
– Mi születik előbb egy Katapult-dal esetében, a zene vagy a szöveg?
– Nincs törvény az ellésre. Van, hogy én jövök a szöveggel és valami alapötlettel, utána meg addig „matatunk rajta”, amíg mindenkinek tetszik. De megesik, hogy másvalaki jön az alaptémával, és utólag épül rá a szöveg. A vége a lényeg: addig nem hagyjuk abba a csiszolást, amíg mindenki nem mondja azt: ez így jó.
– Erdélyben több helyen is felléptetek: Csíkszeredában, Udvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen és Nagykárolyban is.
– Egy kis tapsért meg füttyögtetésért csináljuk az egészet. A feedback a lényeg, a közönség lelkesedése. Egyébként jól telt az idei nyár is, zenéltünk többek közt a Sziget Fesztiválon, Budapesten is. Szóval szépen gyűlnek az élményeink.
– És milyen élményekkel jöttetek haza Magyarországról? Hogyan fogadott az ottani közönség?
– Nekem tetszett a Sziget. Annak idején én is a rendszeres „Szigetelők” közé tartoztam, öt nyáron is ott töltöttem egy-egy hetet, de akkor még nem is álmodtam arról, hogy egyszer a színpadra léphetek. Idén megtörtént ez is, kipipálhatom. De nemcsak az én álmaim közé tartozott a szigetes fellépés, gyakrolatilag az együttes mindenik tagja végigvigyorogta az utat. Nem voltak ugyan sokan a koncerten, de láttunk ismerős arcokat is... szép volt, jó volt, mindennel meg voltunk elégedve.
– A kolozsvári közönség is lelkesen szokott fogadni benneteket, ennek egyik bizonyítéka, hogy a Katapult nyerte meg a közönségszavazást – ti léphettetek fel a Paprika Rádió idei szülinapi buliján az Edda előzenekaraként. Milyen érzés volt ilyen hatalmas közönség előtt zenélni?
– Nagyon büszkék is vagyunk a legutóbbi fellépésünkre, bár csak 25 percet tartott. A szavazást megnyertük, mi nyithattuk meg a Paprika Rádió második szülinapi buliját. Az Edda előtt zenéltünk... ennek is megvolt az előnye és a hátránya. Az előnye, hogy semmit nem kellett tennünk, és ott volt ötezer ember a sportcsarnokban. A hátránya pedig, hogy – valljuk be – legtöbbjük az Eddát várta, a mi dolgunk pedig az volt, hogy mire a színpadra lép a fő banda, mindenki jól érezze már magát. Izgultunk is koncert előtt, persze, de ahogy a színpadra léptünk, oldódott a feszültség.
– Nagyon jó hangulatú buli kerekedett, így a Katapult zenekarnak egyre több a rajongója. Mikor várható a legközelebbi fellépésetek?
– Legközelebb szombat este, november 29-én zenélünk Székelyudvarhelyen, a G. Pubban. Remélem, hogy jól sikerül a koncert. Egyébként azt hiszem, nehezebb a kocsmazenélés műfaja, mert pár méterről érkeznek a közvetlen és legtöbbször nagyon őszinte reakciók. Sokat lehet egy ilyen koncert alatt tanulni. Még nem is mondtam: mindenkit szeretettel várunk szombat este a Szentimre utcai G. Pubba, Udvarhelyre.
– És a kolozsvári közönség mikor láthat benneteket újra?
– December elejére tervezünk egy kicsit megkésett szülinapi koncertet Kolozsváron is. Aki el szeretne jönni a koncertünkre, nézegesse a www.katapult.ro weblapot, a híreket rendszeresen frissítjük.
– Terveztek lemezkiadást is?
– A lemezkiadás nem egyszerű dolog, sajnos. De úgy tervezzük, felveszünk hat-hét dalt még a télen, remélem, azokat is elkezdik játszani a rádiók. A lemezkiadás egyelőre túl nagy falat nekünk, önerőből talán nehezen sikerülhet.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.