2009. november 23., 11:272009. november 23., 11:27
A gyapjas mamutok és más őskori nagytestű állat, az úgynevezett megafauna képviselői jóval azelőtt eltűntek a Föld színéről, mielőtt az ember megtanult volna hatékony vadászfegyvereket gyártani – állítják amerikai kutatók. A tudósok több elméletet is kidolgoztak, hogy megmagyarázzák a megafauna kipusztulását. Okolják az amerikai mamutok eltűnéséért az úgynevezett Clovis-kultúra vadászait, akik nagytestű állatok elejtésére szolgáló kifinomult dárdahegyeket fejlesztettek ki, az éghajlatot, de van olyan teória is, amely egy kozmikus „jövevény” becsapódását teszi felelőssé a történtekért – olvasható a LiveScience című tudományos hírportálon.
A madisoni Wisconsini Egyetem kutatói, akik vizsgálataikról a Science legújabb számában számolnak be, az Indiana állambeli Appleman-tó üledékét vizsgálták. A tudósok a Sporormiella gomba spórái után kutattak, amelyek kizárólag nagytestű növényevő emlősök székletében találhatók meg. A gombák spóráinak mennyiségéből következtetni lehet a megafauna képviselőinek számára. A tudósok vizsgálták az üledékben a korabeli polleneket, valamint a szénpormaradványokat is, amelyekből az erdőtüzek gyakoriságára lehet következtetni.
Az amerikai kontinensen egykoron nagy számban éltek gyapjas mamutok, masztodonok s óriáslajhárok, amelyek termetre egy mai barnamedvével is felvehették volna a versenyt. Ám az Appleman-tó üledékének tanúsága szerint számuk csökkenésnek indult valamikor 14 800 és 13 700 évvel ezelőtti időszakban. 13 500 évvel ezelőtt a megafauna képviselőinek száma már igen csekély volt. Az eredmények arra utalnak, hogy a nagytestű növényevő állatok nem hirtelen tűntek el a Föld színéről, hanem fokozatosan csökkent számuk egy évezred leforgása alatt.
S hogy valójában mi is történt? A kutatásokat irányító Jacquelyn Gill szerint, ha a kormeghatározás pontos, ki lehet zárni a meteorbecsapódást. A klímaváltozás is kizárható, mivel a térség növényzete a nagytestű „vegetáriánus” állatok után kezdett megváltozni. A Clovis-kultúra népe pedig körülbelül 13 ezer évvel ezelőtt fejlesztette ki az új vadászfegyvereket. A hatékonyabb eszközökre pont azért volt szükségük, hogy a kisebb vadakat elejtsék. A kutatók meggyőződése szerint több tényező játszott közre a megafauna eltűnésében.
A tudósokat a kutatás során leginkább az lepte meg, hogy milyen drámai változásokat okozott a térség növényzetében a nagytestű emlősök eltűnése. Az őskori pollenekből ítélve megszaporodtak azok a fafajták, amelyek levélzetét korábban előszeretettel „lelegelték” a mamutok. A térségben gyakoribbá váltak az erdő- és bozóttüzek. „Ahogy eltűntek a nagytestű növényevők, megváltozott a növényzet, sőt az egész ökorendszer” – emelte ki Jacquelyn Gill, aki szerint el kell gondolkodni, hogy mi történik Afrikában, ha eltűnnek az olyan veszélyeztetett nagytestű növényevő emlősök, mint az elefánt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.