
Fotó: Nagy Andrea archívuma
Békatalp, okosóra, legó, kosárlabda, mandala, pihe-puha takaró – csak néhány dolog, ami szerepel a gyerekek által az angyalnak írt levelekben. A Maros megyei Mezőpanit iskolájának 3. osztályos diákjai nemcsak az angyaljárás miatt, hanem azért is várják a karácsonyt, mert ilyenkor együtt ünnepel a család.
2022. december 23., 16:542022. december 23., 16:54
2022. december 27., 11:142022. december 27., 11:14
December elejétől az ünnepre hangoló játékokkal, betlehemes színdarab betanulásával várják a karácsonyt a Maros megyei Mezőpanitban a Kádár Márton Általános Iskola 3. osztályos diákjai. Az adventi időszakban a Mikuláson kívül egy manó is ellátogatott Nagy Andrea tanítónő csoportjába, a mesebeli lény megfigyelte, hogyan viselkednek a gyerekek, és segített abban, hogy ráirányítsa a figyelmet a szeretet ünnepének lényegére. Ezenkívül levelet írtak, amelyben elmondták, hogy ők mit ajándékoznának a szüleiknek, testvéreiknek, barátaiknak karácsonyra.
„Az előadásban tizennyolc karácsonyi dal hangzott el. Volt közte egyéni éneklés, és hangszeres kíséret is. A gyerekek közül volt, aki furulyán vagy zongorán játszott, illetve olyan is, aki xilofonnal kísérte az énekeket. Igazi karácsonyi hangulatot teremtettek a felcsendülő énekek” – mesélte a tanítónő.
Hozzátette, az utolsó tanítási napon bemutatott műsorukra meghívták a szülőket, rokonokat, barátokat is, ezáltal is erősítve az osztály- és szülői közösséget. A mezőségi tanintézet harmadik osztályába huszonhárom diák jár, az osztályt a községhez tartozó három település – Panit, Székelykövesd és Csittszentiván – gyerekei alkotják.
A válaszokból kiderült, a gyerekek számára a karácsony elsősorban a család ünnepe, ilyenkor kicsitől nagyig együtt sütnek-főznek, takarítanak, díszítik a lakást, a karácsonyfát, örülnek az ajándékoknak és az együtt eltöltött időnek. Az angyalnak írt kívánságlistán a kiskutyától a békatalpakig sok minden megtalálható, viszont sokan elmondták, hogy nem kérnek ajándékot, a közös családi programoknak örülnek a leginkább, vagy az angyalra bízzák az ajándék beszerzését.
Fotó: Nagy Andrea archívuma
Gál Henrietta és Nagy Zsanett okosórát kér az angyaltól, mindketten azért várják az ünnepet, hogy a családjukkal, unokatestvéreikkel közösen ünnepelhessenek, Zsanett ezenkívül úgy hangolódik a karácsonyra, hogy sokkal többet gyakorol a hangszerén. Bodó Anna elmondta, az ünnep azért különleges, mert Jézus születését ünnepeljük, és a születésnapokat mindenki szereti.
– tette hozzá a kisdiák. Barabási Réka sem kért semmit az angyaltól, mint mondta, a karácsonyban az a legjobb, hogy kántálni mennek, és énekükkel megörvendeztetnek másokat. Ugyancsak a karácsonyi éneklés miatt várja az ünnepet Gyenge Zsófia is, aki nagyon örvendene, ha az angyal hozna számára egy közepes méretű kosárlabdát és egy elektromos porszívót is.
Fotó: Nagy Andrea archívuma
Varga Dániel karácsony előtt segít takarítani és házat díszíteni, az angyaltól pedig egy békatalpat és egy „menő hajtányt” kért. Bodó Bella Viktória sütit süt az édesanyjával, és reméli, hogy az angyal hoz majd egy „pulcsit és egy pihe-puha takarót”.
Bartha Petra kívánságlistáján egy Geronimo Stilton- könyv, PEZ cukorkák, 5-ös kosárlabda és egy kutyás Barbie baba szerepel. A fiúk körében népszerűek a játékok, Tóth Róbert egy FIFA 18 számítógépes játékot, Nagy Hunor legót, Bartha Sándor Szilárd pedig távirányítós homokfutót kért. Különleges kívánságok is szerepelnek az angyalnak írt levelekben, Kiss Ingrid egy mandalát, Bodó Boróka pedig kiskutyát szeretne karácsonyra.
Fotó: Nagy Andrea archívuma
A karácsony nemcsak az ajándékvárás ünnepe, hanem ugyanolyan fontos, hogy a gyerekek meglepetést készítsenek családtagjaiknak, barátaiknak. „Karácsonykor kapunk ajándékot, de adunk is egymásnak. Azért várom, mert akkor van a szeretet ünnepe és Jézus születése. A karácsonyra úgy készülök, hogy anyukámmal takarítunk, sütit sütünk, és apukámmal feldíszítjük a házat” – mondta Borbély Anna Zselyke.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!