
Jelenleg egy tantermi előadáson dolgozik a színészekből és dramaturgokból álló önkéntes csapat: Varga Péter, Kedves Kriszta, Tatár Zsuzsa, Kállai Ákos, Borsos Luca, Fazakas Réka, Szemessy Kinga és Szántusz Noémi
Fotó: Facebook/ Érted
Képregények, beszélgetőműsor, osztálytermi előadás formájában hívja fel a figyelmet az iskolákban tapasztalható visszaélésekre, bántalmazásokra a kolozsvári Diáksztori projekt. Az Érted erdélyi magyar közösségépítő és értékteremtő kezdeményezés közreműködésével létrejött projektről Tatár Zsuzsával, az egyik ötletgazdával beszélgettünk.
2022. február 12., 18:442022. február 12., 18:44
2022. február 14., 16:072022. február 14., 16:07
Negyedik szakaszába lép a 2020-ban Kolozsváron indult Diáksztori projekt, amely kreatív módon kíván fellépni az oktatási intézményekben tapasztalható visszaélések ellen. Képregények, monológok és a nemrég indult beszélgetőműsor után most egy tantermi előadáson dolgozik a színészekből és dramaturgokból álló önkéntes csapat. Tatár Zsuzsa, a projekt egyik ötletgazdája, mesteris színészhallgató a Krónika megkeresésére elmondta,
a Diáksztori Bukur Tamás, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (Makosz) volt elnökének és Csala Dénes, a Székelydata szerzőjének kezdeményezésére jött létre.
A Székelydata bloggal közösen titkosított platformot hoztak létre, ahová bárki beküldhetett anonim történeteket az oktatási intézményekben tapasztalható visszaélésekkel kapcsolatban” – emlékezett vissza a kezdetekre Tatár Zsuzsa. Hozzátette, miután az emberek kezdtek felfigyelni a kezdeményezésre, folyamatosan érkeztek a névtelen e-mailek, gyűltek a történetek, az ötletgazdák pedig úgy érezték, az elmesélt, elpanaszolt tapasztalatokkal kezdeni kell valamit. Bukur Tamással közösen
A beérkező történetekből hetet képregények formájában, nyolcat, kolozsvári színészek és színészhallgatók által előadott monológokként dolgoztak fel
Fotó: Facebook/ Érted
Az Érted erdélyi magyar közösségépítő és értékteremtő kezdeményezés közreműködésével ezután indították el hivatalosan a Diáksztori projektet. A csapathoz csatlakozott még Kedves Kriszta akkori teatrológus hallgató és Szántusz Noémi színészhallgató. Első lépésként Instagram-történeteket gyártottak, amelyeket Dósa Boglárka illusztrált, később pedig ezek a történetek képregények formájába felkerültek a közösségi média más platformjaira is.
„Azóta már túl vagyunk egy monológsorozaton színészhallgatók, színészek közreműködésével, illetve nemrég indítottuk a Diáksztorizó beszélgetőműsort. Sokan támogatták a kezdeményezésünket.
– hangsúlyozta Tatár Zsuzsa.
A színészhallgató kifejtette, amikor elkezdték a projektet, nem számítottak ilyen nagyfokú érdeklődésre, így a projekt következő szakaszán, egy osztálytermi előadáson gondolkodnak. „Nem véletlenül használtam korábban a lavina kifejezést, valóban a téma és főleg a projekt eddigi visszhangja szinte megköveteli, hogy folytassuk. Úgy gondoljuk, hogy alkotóként kötelességünk kiállni bizonyos ügyek mellett, bemutatni művészi eszközökkel, ami körülöttünk történik” – fogalmazott Tatár Zsuzsa. Megjegyezte, a pozitív visszajelzéseken kívül a személyes szakmai kíváncsiságuk, fejlődésvágyuk is viszi őket előre, hiszen mindannyian első alkalommal dolgoznak tantermi előadáson.
Az első fázisban Dósa Boglárka által illusztrált képregényeket posztoltak a közösségi médiára
Fotó: Simó Helga
Fontosnak tartják, hogy kellő felkészültséggel lássanak munkához, amihez szakmai segítséget kapnak olyan magyarországi, a színházi nevelés terén tevékenykedő társulatoktól, művészektől és színházi szakemberektől is, mint a Káva Kulturális Műhely, a Kooperáló Színházpedagógiai Alkotótér, a Közeljövő Színházi Nevelési Csoport és a Svung Kutatócsoport.
– fogalmazott Tatár Zsuzsa. Hozzátette, az előadást még ebben a tanévben szeretnék „színpadra” állítani és eljuttatni minél több oktatási intézménybe. Arról azonban, hogy a Diáksztori hogyan folytatódik, úgy véli, még korai beszélni, viszont továbbra is terveznek hasonló jellegű projekteket.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!