
Komikus kémikusok. A KOMIX elsősorban a Kémia és Vegyészmérnöki kar hallgatói számára létrejött szakosztály
Fotó: Facebook/KOMIX
Pozíciótól függetlenül együtt dolgoznak és fejlődnek a Kolozsvári Magyar Ifjú Kémikusok Szervezetének (KOMIX) vezetői, akik a tanév során tudományos konferenciával, környezettudatos programokkal, jótékonysági kezdeményezésekkel szólítják meg az egyetemistákat. Farkas András másodéves vegyészmérnök hallgató, a szakosztály elnöke a tudományt és humort ötvöző rendezvényükről, a kémikusok céljairól, idei terveikről beszélt a Krónikának.
2025. március 12., 14:032025. március 12., 14:03
2025. március 24., 12:132025. március 24., 12:13
– Kinek szól a FailIG Tudományos Diákköri Konferencia, illetve milyen jellegű dolgozatokkal nevezhetnek be a kémikus hallgatók az április eleji kiadásra?
– A konferencia elsősorban a tudomány és humor ötvözetét kedvelő embereknek szól, de ha valaki egyszerűen csak szeretne meghallgatni néhány szórakoztató előadást, bátran részt vehet.
Az előadók olyan hétköznapi vagy éppen különleges témákkal jelentkezhetnek, amelyek tudományosan kutathatóak, de helye van benne a humornak is. Tehát ha van egy félig vicces, félig tudományos ötleted, vagy csak egyszerűen hallani szeretnéd ezeket az érdekes előadásokat, akkor a konferencián a helyed.
– Milyen tudományos kérdésekre kaphatnak választ a résztvevők az előadások során?
– Az elmúlt évek előadásain a hallgatók választ kaptak arra, hogy mennyi pénzbe kerül a levegő, a különböző generációknak milyen mémelési szokásaik vannak, mi befolyásolja a gubics méretét, vagy hogyan vigyünk el észrevétlenül valamit a kocsmából. Egy elszánt résztvevő előadásából megtudhattuk azt is, hogy a romániai, tömegfogyasztásra szánt sörök közül ár-minőség szempontjából melyiket vegyük le nyugodt szívvel a polcokról.
A szervezet önkéntesei évente megrendezik a középiskolásoknak szóló Entrópia nyári kémia tábort
Fotó: Facebook/KOMIX
– Az év folyamán milyen közösségépítő vagy környezettudatosságra felhívó eseményeket tervez a Kolozsvári Magyar Ifjú Kémikusok Szervezete (KOMIX)?
– A KOMIX elsősorban a Kémia és Vegyészmérnöki kar hallgatói számára létrejött szakosztály, amely próbálja összekovácsolni egyetemünk diákjait és élménydús egyetemista éveket nyújtani számukra. A tanév során rengeteg programot szervezünk a hallgatók számára, ugyanakkor
A környezettudatosság téma igencsak érdekes esetünkben, ugyanis a szakma, amit tanulunk nagy hatással van környezetünkre, ezért fontosnak tartjuk ezt elmélyíteni mindannyiunkban. Az év folyamán több alkalommal is megrendezzük a Vegyészklub című kerekasztal-beszélgetésünket, ahol elég gyakori téma a zöld kémia és a környezettudatosság.
A tavaszi kémia táborban szakmai előadásokon és csapatépítő programokon vehetnek részt az ifjú kémikusok
Fotó: Facebook/KOMIX
– Tavaly egy jótékonysági kezdeményezéshez is csatlakozott a szervezet közös véradásra buzdítva az embereket, valamint jótékonysági kvízt is szervezett. Idén is vannak ilyen, vagy más karitatív célú tervek?
– Természetesen, a korábbi karitatív eseményeinket szeretnénk idén újra megszervezni, illetve rendszerszeres programokká tenni. Sokszor az ilyen rendezvényeknek az a célja, hogy hasonló tevékenységekre buzdítsuk embertársainkat,
Valós változásokat, szép eredményeket csak összefogással, közösségként érhetünk el.
– Szintén tavaly tagságújító közgyűlésre került sor. Hogyan változott a szervezet felállása, jelenleg hány tagja van, milyen szerepköröket töltenek be?
– Szervezetünknek minden év tavaszán van tagságújító közgyűlése, amelyen a szakosztályunk vezetőtanácsának tagjait szavazzuk meg, akikre rábízzuk a következő évre a programok szervezését és a szakosztály koordinálását. Jelenleg hattagú elnökségünk van, s bár mindegyik vezetőtanácstagnak megvan a saját szerepköre, ezt nem tartjuk be szigorúan, együtt dolgozunk és fejlődünk pozíciótól független.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
Látványos videófelvételt tett közzé közösségi oldalán a Maros-ártér Természetvédelmi Park vezetősége a Maros zajló tiszavirágzásról.
A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!
szóljon hozzá!