
Fotó: A szerző felvétele
2009. december 07., 10:282009. december 07., 10:28
Meglepetésszerűen a nagytestű Csobán nevű keverékkutya volt a szombati nyílt nap sztárja a sepsiszentgyörgyi kutyamenhelyen. A hatalmas, bumfordi juhászkutya egy hónappal ezelőtt került a létesítménybe, azóta is kezelik, gyógyítgatják, valószínű, vadászok lőtték meg az egyik lábát.
Bár a nyílt nap szervezői arra számítottak, hogy az örökbefogadásért szervezett Mikulás-napi nyílt napon inkább a kisebb termetű, tömbházlakásban is tartható ebek találnak gazdára, nem így történt. Csobánra négyen is pályáztak, valóságos harc alakult ki érte, a menhely vezetői azonban egyelőre nem adják oda senkinek, megvárják, hogy teljesen felépüljön.
A Sepsiszentgyörgyhöz közeli Szépmezőn októberben nyílt meg Kovászna megye első kutyamenhelye. A létesítmény felépítését az önkormányzat 100 ezer lejjel támogatta, több cég is vállalta, hogy besegít a működtetésbe. Horea Kraus, a központ vezetője már akkor elmondta, nem az a cél, hogy gyorsan feltöltsék a ketreceket, és ott tartsák a kutyákat, hanem hogy minél több állatnak otthont találjanak.
A kutyákat egy ötvenpontos rendszerben értékelik, az egészségi állapotuk és szocializációs készségük függvényében döntik el, hogy örökbe adhatóak vagy sem. A menhely dolgozói idomítják az ebeket, így, aki innen választ, biztos lehet benne, hogy beoltott, egészséges, tanult társat kap. Szombaton Mikulás-napi örökbefogadási napot tartottak. A délelőtt folyamán állandóan jöttek-mentek a látogatók, mintegy hatvan kíváncsi fordult meg a menhelyen, bár a szervezők ennél nagyobb érdeklődésre számítottak.
Horea Kraus szerint a sepsiszentgyörgyiek még nincsenek hozzászokva az ilyen jellegű rendezvényekhez, de bízik benne, hogy kitartó népszerűsítéssel egyik kedvelt kirándulóhely lesz a szépmezői menhely. A néhány kilométeres távolság is akadályt jelenthet, hiszen a gyerekek így a szülőkhöz vannak kötve, csak autóval látogathatják meg a kedvenceiket. A kutyák számára gyakorló- és játszóteret is berendeztek, itt bemutatót is tartottak szombaton, sőt a vállalkozó szellemű gyerekek végigvezethették a kutyákat az akadálypályán. A kicsik nagyon jól szórakoztak, viszont volt olyan család, amely sietve távozott, valószínű, így próbálták elkerülni a gyerekek örökbefogadásra vonatkozó kitartó ostromát.
A központ egyelőre 27 kutyának ad otthont, ezek egynegyede, vagyis nyolc eb talált gazdára, vonta meg a szombati nyílt nap mérlegét Horea Kraus. Általában a vidéki nagyszülők házába vittek kutyákat, így inkább a házőrző, nagyra növő kutyakölyköket keresték. Az örökbefogadók Antal Árpád polgármester által aláírt oklevelet kaptak, ki kellett fizetniük az oltások költségeit, ezzel is bizonyítva, hogy felelősségteljes, akár anyagi áldozatra is hajlandó gazdái lesznek a kutyának. Kraus hangsúlyozta, a keverékkutyák gyakran okosabbak és hűségesebbek, mint a méregdrága, tenyésztett fajták.
A tervek szerint a menhelyen kéthetente szerveznek majd nyílt napot. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat támogatásával kiadtak egy saját lapot, a Kóborka című folyóiratot a város iskoláiban ingyen osztogatják. A negyedévente megjelenő lapban a menhely lakóit népszerűsítik, és különböző akciókról számolnak be. A tervek szerint osztálykirándulásokat is szerveznek majd a létesítményre.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.