
Fotó: Krónika
2007. március 01., 00:002007. március 01., 00:00
Az öt közül az egyiket90 ezer euróért kínáltákmegvételre egy franciaországi aukción, a románhatóságok ekkor fedezték fel, ésigényelték vissza a francia államtól. Amásik négyet 800 ezer lejért vásároltavissza az állam egy amerikai gyűjtőtől.
Spirálok, koszonok
A visszaszerzett kincsekből kéthéttel ezelőtt Gyulafehérváron rendeztektárlatot, e hét végéig pedig Kolozsváronállítják ki az értékes tárgyakat.Viorica Suciu történész, a gyulafehérváriNemzeti Egyesülés Múzeum aligazgatójanemcsak a karkötőket kívánta bemutatni alátogatóknak, hanem a törvénytelenülkiásott többi tárgyat is. „A leletek közöttvannak dák, görög, illetve római köztársaságiés birodalmi pénzérmék, de dák ésrómai kerámiák, ékszerek, használatitárgyak, szerszámok is” – sorolta az aligazgatónő.Az öt, spirálos karkötőn kívülkiállították a titokzatos, úgynevezettkoszonokat is. Ezek a dák pénzérmékvalószínűleg egy Burebistát követő dákkirály, Coson kincsének részét képezték,és viszonylag nagy számban kerültek elő aszászvárosi hegyekből. Az öt kiállítottkarkötő a szakértők szerint királyi ékszervolt, nagy valószínűséggel Burebista dákkirály kincséből származik, és agéta-dák kultúra klasszikus korában,időszámításunk előtt a második, illetveelső században készült. Különlegesdíszítésűek, tulajdonképpen a dákezüst karkötők díszítésétmásolják, súlyuk 935 gramm és 1250 grammközött váltakozik. A spirál alakban csavartkarkötők aranya 19–23 karátos, hosszuk kiegyenesítettállapotban 2,15 és 2,8 méter közötti.
Viorica Suciu szerint valószínűlegszámos pénzérme is elő fog kerülni avizsgálatok során, ugyanis a szászvárosihegyek nagyon sok kincset rejtettek. Az első nagy leletet 1543-banásták ki a Sztrigy folyó medréből, detöbb aranytárgyakat tartalmazó kincs kerültelő az 1800-as évek elején is. A legnagyobbezüstpénzlelet 1656 érmét tartalmaz, ebbőla gyulafehérvári múzeum csak ötszázatállított ki.
A mintegy 1,5 millió euróértékűnek becsült öt karkötőt akolozsvári Erdélyi Történelmi Múzeumután a bukaresti Nemzeti Múzeumban állítjákki.
Gyanúsítottak és haszonélvezők
A műkincsrablás ügyében12 Hunyad megyei személy – javarészt lokálok,illetve pénzváltó irodák tulajdonosai –ellen indítottak eljárást 2005 júniusában,ám az omerta, azaz a hallgatás törvényenagyon erősnek bizonyult a műkincsrablók körében,derül ki a mintegy másfél ezer oldalas periratból.A dévai bíróságon zajló per soránvalamennyien azt vallották, hogy soha nem láttákaz ügyészek által bemutatott karkötőket. Azeljárás során többek között azzalvádolják a gyanúsítottakat az ügyészek,hogy törvénytelen ásatásokat végeztek2000 és 2002 között a szászvárosihegyekben, Sarmisegetuza Regia dák város romjai közt,és 15 felbecsülhetetlen értékű aranykarkötőt adtak el külföldre – ugyancsaktörvénytelenül. A műkincsrablókfémdetektorokkal felszerelkezve, számos helybélisegítségét igénybe véve,módszeresen kutatták át Sarmisegetuza romjait éskörnyékét. Máig nem ismert pontosan, hogymekkora értéket ástak ki és adtak el. Avizsgálat során Adrian Nãstase, Dan Iosif, IoanTalpeº, Sergiu Nicolãescu és Ovidiu Tender neve isfelmerült, az ügyészek szerint 2005-ben több –személyazonosságának eltitkolásátkérő – tanú szerint ők is a kincskereséshaszonélvezői voltak. Az ügyészségnekazonban csak olyan nyilatkozatot sikerült kicsikarnia azemlítettektől, amelyben leszögezik: nincs a birtokukbandák műkincs.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).